Sari la conținut
Forum Roportal
ironic

Ganduri fugare...

Postări Recomandate

1 oră în urmă, Fiero a spus:

Hai, că m-am enervat. Adică nu m-am enervat, dar m-am săturat. 

Textul de pe facebook nu-i aparține celei care l-a postat, ci unei anume "Ada D.". De la ce-o veni "D"?! Habar n-am, probabil de la "Dracu' să mă ia!".

Și pentru că m-am săturat, vreau doar să vă spun că eu, adică chiar eu, ăla din afara roportalului, cutreier spitalele din românia (am scris intenționat cu literă mică) de 18 ani încoace. NU am dat șpagă niciodată. NU am încercat să obțin avantaje nemeritate. NU am avut "pile". 

Din experiența mea personală, profesionalismul cadrelor medicale crește direct proporțional cu amplasamentul unității medicale. 

De aceea, am preferat întotdeauna să cheltuiesc oricât peste buget, dar să-mi duc copiii (căci despre ei este vorba) la cele mai bune unități medicale pe care le-am putut găsi în țară. 

Am fost la Suceava, Iași, Timișoara, Constanța, București (la trei spitale din București), Oradea, Întorsura Buzăului (CV), Techirghiol, Târgu Mureș.

Pentru cineva din afara domeniului medical, multe lucruri care se petrec în spitale par ilogice, abuzive sau chiar criminale. 

Dar, tot din experiența personală, pot să afirm că, pentru românia (am scris intenționat cu literă mică), asigurarea standard de sănătate oferă foarte multe facilități atât asiguraților, cât ȘI COPIILOR , raportat la alte țări, iar marea majoritate a cadrelor medicale chiar își face ("face" este în acord gramatical cu "majoritatea", ca să evit "nazi grammar" ca mine... :))))))) ) treaba. 

Că există uscături, de acord. Că mai sunt și ticăloși care nu mișcă un deget până nu le cade plicul în buzunar, of course că sunt, altfel nu scriam "românia" cu literă mică. Dar, în general, oamenii ăia își fac treaba conform fișei postului pe care îl ocupă. 

Să vii cu asemenea acuzații bombastice, cum face "Ada D." pe facebook, e foarte simplu. Să iei atitudine e mai greu, din ce văd. Pentru că eu, când mi-a fost refuzată o radiografie pentru unul din copii, am cerut imediat să vorbesc cu directorul unității, și atitudinea personalului s-a schimbat ca prin farmec!

 

În concluzie, îmi mențin părerea că românii merită doar ce respiră, mănâncă și gândesc: poluare, căcat și căcat.

Dar asta e doar părerea mea, să fie clar. 

Sau poate am fost eu mai norocos și-mi permit să fiu subiectiv.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 oră, gargbird a spus:

În concluzie, îmi mențin părerea că românii merită doar ce respiră, mănâncă și gândesc: poluare, căcat și căcat.

Cred ca nu ar fi asa grav, oricum pe ropo nici nu stiu daca mai sunt 3-4 romani. Deci faptul ca 3-4 romani mananca rahat, este irelevant.

Problema reala este ca celorlalti le ramane prea putin, sau asa considera ei.

Bine, mie mi se pare ca este invers, dar astea sunt deja detalii.:smile:

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 oră, gargbird a spus:

Hai, că m-am enervat. Adică nu m-am enervat, dar m-am săturat. 

Textul de pe facebook nu-i aparține celei care l-a postat, ci unei anume "Ada D.". De la ce-o veni "D"?! Habar n-am, probabil de la "Dracu' să mă ia!".

Intenția mea nu a fost sa te enervez, dar nu mai vreau sa conving pe nimeni de nimic, nici sa pierd timp si energie cu explicatii. Sănătate si baftă!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
48 minutes ago, adal* said:

Cred ca nu ar fi asa grav, oricum pe ropo nici nu stiu daca mai sunt 3-4 romani. Deci faptul ca 3-4 romani mananca rahat, este irelevant.

Problema reala este ca celorlalti le ramane prea putin, sau asa considera ei.

Bine, mie mi se pare ca este invers, dar astea sunt deja detalii.:smile:

 

Se referea la faptul că românii își cam merită soarta.

Oricum, exagerezi la greu atunci când afirmi că pe ropo n-ar mai fi decât 3-4 români. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
2 minutes ago, Ciocârlan said:

Nu știu dacă mai suntem 3-4 oameni de toți care postează 

Toți cei care postăm aici suntem oameni. Fiecare cu convingerile lui, cu plusurile și minusurile lui. 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chestia foarte trista este ca situația mitei data la stat a suferit o evoluție cumplita. 

În ultimii ani nu ajunge sa fii dispus sa dai șpagă. Oriunde la stat. Ci trebuie sa ai CALEA. Calea pe care șpagă ta ajunge la decidenți și ala sa îți faciliteze lucruri. 

Când spui asa, ca un netot, ca ai vrea sa dai și tu ceva ca să rezolvi o treaba.... Îți râde în față. Nu cunoști CALEA, tontule. Ieși afara, boule. 

Mi se pare ca e o situație mult mai grava decât aia în care cu o suma de bani dați cuiva sau cunoscând o pârghie ajungeai sa rezolvi. 

O situație foarte trista.  Ca ăia care au CALEA conduc țara. Din păcate. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma intreb de ce Olga a plecat din Romania in state si nu in Ungaria? Adica in ungaria era mai rau ca in romania?

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×