Sari la conținut
Forum Roportal
ironic

Ganduri fugare...

Postări Recomandate

Hai ca va zic ce mananc dimineata cafea si ceva acolo iaurt daca am chef la pranz carne cu ceva salata seara suc de portocale daca crap d foame si alt rest de salata si o data pe sapt mananc normal  :)) oricum am desciperit ca am bagat lapte condensat la cafea in ultimele 3 zile cred ca am gresit. Ma rog asta e. Am un peste pe care tre sa l gatesc sapt asta

Editat de Maeve.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Urmezi un regim anume?

Eu de exemplu stiu doua persoane care au slabit f mult cu dieta Rina. Aia pare si usor de tinut, nu am abordat-o pentru ca e un lucru la care nu pot renunta.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De pe vremea lui tata, ca sa nu zic tataie, cateva reguli bazate stiintific, au ramas aceelasi:

- mananci putin si des (3 mese pe zi + 2 gustari) - e important ca sa iti mentii si metabolismul in priza, sa nu se leneveasca, sa ai arderi

- micul dejun bogat (nu cat pentru doi, dar echilibrat si bogat in nutrienti) - cel putin de 2 ori pe saptamana cate un ou; o felie de paine integrala inclusa

- prima gustare fructele (dimineata se absorb cel mai bine vitaminele)

- pranzul - fara paine, consistent, chiar daca nu copios

- cina, nu mai tarziu de ora 18-18:30, de aceea e indicat sa nu lungesti prea mult nici seara pana te pui la somn, altfel ti se face foame intre timp - cand se intampla, poti servi un mar, o banana, le alternezi; preferabil mar, are mai putine calorii

- evita pe cat poti prajelile; gateste indeosebi la cuptor, capac si eventual gratar (fara ulei prajit)

- redu cat se poate untul, smantana, branza grasa

- fara sucuri acidulate, dulciuri cat mai naturale si mai rarut ca e mai dragut (glucoza se absoarbe cel mai bine dimneata din fructe, dupa cum am spus deja, si iti lasa sentimentul de satietate in privinta zaharului, asta e avantajul in diete)

- gustarile sa contina indeosebi fructe prospete, fructe uscate, legume de rontait, alune, nuci, seminte, etc - aici poti combina si descoperi fel de fel de arome in timp; sunt care opteaza pentru un iaurt cu o lingurita de miere si nuca macinata amestecata in el, o portie mica de iaurt, nu una mare :)

- poti sa faci exceptii si e chiar indicat, dar nu toate odata, alternezi poftele si le amani putin, ca sa gasesti un echilibru.

 

Cu aceste reguli nu risti sa dai jos si sa pui la loc rapid, pentru ca iti regleaza metabolismul pentru un stil de viata mai disciplinat, care permite exceptii rarute, si o viata mai sanatoasa.

Ah, si sa nu uit - miscare :) Daca nu poti sport, macar umbla cat mai mult pe jos.

 

Editat de Stu'
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 4 minute, Stu' a spus:

De pe vremea lui tata, ca sa nu zic tataie, cateva reguli bazate stiintific, au ramas aceelasi:

- mananci putin si des (3 mese pe zi + 2 gustari) - e important ca sa iti mentii si metabolismul in priza, sa nu se leneveasca, sa ai arderi

- micul dejun bogat (nu cat pentru doi, dar echilibrat si bogat in nutrienti) - cel putin de 2 ori pe saptamana cate un ou; o felie de paine integrala inclusa

- prima gustare fructele (dimineata se absorb cel mai bine vitaminele)

- pranzul - fara paine, consistent, chiar daca nu copios

- cina, nu mai tarziu de ora 18-18:30, de aceea e indicat sa nu lungesti prea mult nici seara pana te pui la somn, altfel ti se face foame intre timp - cand se intampla, poti servi un mar, o banana, le alternezi; preferabil mar, are mai putine calorii

- evita pe cat poti prajelile; gateste indeosebi la cuptor, capac si eventual gratar (fara ulei prajit)

- redu cat se poate untul, smantana, branza grasa

- fara sucuri acidulate, dulciuri cat mai naturale si mai rarut ca e mai dragut (glucoza se absoarbe cel mai bine dimneata din fructe, dupa cum am spus deja, si iti lasa sentimentul de satietate in privinta zaharului, asta e avantajul in diete)

- gustarile sa contina indeosebi fructe prospete, fructe uscate, legume de rontait, alune, nuci, seminte, etc - aici poti combina si descoperi fel de fel de arome in timp; sunt care opteaza pentru un iaurt cu o lingurita de miere si nuca macinata amestecata in el, o portie mica de iaurt, nu una mare :)

- poti sa faci exceptii si e chiar indicat, dar nu toate odata, alternezi poftele si le amani putin, ca sa gasesti un echilibru.

 

Cu aceste reguli nu risti sa dai jos si sa pui la loc rapid, pentru ca iti regleaza metabolismul pentru un stil de viata mai disciplinat, care permite exceptii rarute, si o viata mai sanatoasa.

Ah, si sa nu uit - miscare :) Daca nu poti sport, macar umbla cat mai mult pe jos.

 

gata bosss asa facem

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ăla face reclamă la keto, nu, mersi. Normal că dă în Noom și probabil în oricare  dietă.

Stilul de viață de pe vremea tatălui tău e ce propune Noom. Nu m-au spălat pe creier, am ținut diete și m-am întors la greutatea de la care plecasem. Ăsta e singurul lucru care funcționează pt mine, in sensul că nu mă înfometez, nu sunt frustrată, nu fac urât că nu am dulce. 

Noom nu este o dietă, eu nu percep ce fac ca pe o dietă. Este un curs de educare despre grupele de alimente, atitudinea față de mâncare, triggere, hormoni (inclusiv insulina),  tot ce vrei. Nu restricționeaza nici un aliment, se bazează pe deficitul de calorii, atât. Ceea ce pt mine nu e rău, am descoperit că e suficient atât cât mănânc, n-am nevoie de mai mult.

Doar te învață cum să aproximezi nr de calorii, nu va trebui să stea nimeni cu cântarul de gât toată viața. Odată atinsă greutatea dorită e vorba de menținere, nu se mai vorbește de deficit de calorii. Se pune accent pe exercițiu fizic pt menținere. Se explică cum se previne încetinirea metabolismului, care e normală. Și sunt abia la jumătatea cursului.

Bineînțeles că nu se potrivește oricui, ar fi culmea. Soră-mea e fan keto. Ce uită ea, e că noi avem istoric de boli renale în familie și nu știu ce părere au rinichii ei, cu atâtea proteine. Oricum nu o ține, nu slăbește. De ce, pt că nu e disciplinată. Pe mine numai Dukan m-a disciplinat, înainte de Noom, dar Dukanul te lasă în plata Domnului după ce ai slăbit. 

Nu știu, pt mine Noom e o revelație. Am cont din 2018, dar n-am dat importanță, până acum.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu-mi propun diete de urmarit, nu-mi place sa imit pe nimeni, pe langa ca si asa nu mananc orice din magazine, dar la acele placute nu renunt.   

Nu cumpar nimic de la Deli departament niciodata, nu branzeturi Americane, deloc porc, ulei de masline, masline poate 1 bucata de fruct in 3 ani, nu lapte doar smantana unde-i necesar sau lapte batut, destul de rar cumpar 1 litru, dar nu renunt la unt.   De Paste cumpar carne de ovina sau capra exclusiv, pui pentru supa, insa vita este carnea mea preferata.   Nici paine neagra nu mananc decat poate odata pe an, imi pare acru si imi arde stomacul, tarata doar la pui si la porci noi dadeam de mancare, nu consider hrana umana, oua foarte rar, nu conserve sau mancare congelata din magazine.   Multa ceapa, usturoi, ginger, ardei gras, rosii mult mai putin ca si castraveti.   Eu-mi stabilesc gustul si aroma mancarii nu dieteticienii, mananc doar daca mi-e foame.   Stiu eu daca-i bun sau rau pentru mine, nici asta nu-mi stabileste nimeni, asa arata viata mea.   Italian doar facut de mine mananc ca si din delicatesele natiunilor mai putin cunoscute.      

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu trebuia să plec în țară străină, departe de glia Mea și de tot ce Mi-a fost drag. După aproape 10 ani, am ajuns să regret. Prețul a fost prea mare. 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Liber la taxe si impozite și biserici. Râd isteric în sinea mea. 

În altă ordine de idei, după o zi de tot cacatul, reusii sa ispravesc coliva. Repede mai trecura 6 ani!

  • Like 3
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 oră în urmă, Fiero a spus:

Dumnezeule! Si unora le este rusine ca romanii nu se vaccineaza si avem cei mai multi morti de...covid.

Nu vreau sa-mi imaginez cum este acum la ATI.

Editat de adal*
  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×