Sari la conținut
Forum Roportal
ironic

Ganduri fugare...

Postări Recomandate

:lol2:

 

Asa crezi tu.

Eu m-am dezobisnuit sa fiu pesimista, n-are rost. Da, mai degraba am hipomanie. Asa ma simt bine si asa "defilez". Si sunt asa de exaltata ca imi mai si tremura glasu' cand cant, ceea ce nu se intampla inainte. Bine, din motive lesne de inteles in cazul meu.

  • Like 2
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nevoia de dreptate e un sentiment, nu o teorie. (Zice Panait Istrati) 

 

O fi așa, nu o fi?

Eu zic că da.

  • Like 2
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sentiment, nesentiment, problema mare e ce ne facem cand dreptatea mea e diferita de dreptatea ta. 

stiu, alta discutie, sar`na don`soara stu.  :flori:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si unde e granita intre sentimentul de dreptate si sentimentul de razbunare?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna, Rodi. Ce facem? Fix ce simtim sa facem. Unii dau in cap, alții se retrag, alții urla, unii se detaseaza forțat și scriu poezii, alții lupta fara violenta, mai mult sau mai puțin agresiv. Cine este mai bun dintre ei, nu aș ști să îți spun, doar sa simt. Sa cred.

O prietena tocmai ce mi-a ,,explicat'' că nu există bine și rău. Nici moralitate. Fiecare e moral, cică, in limitele lui. 

De ce trebuie sa existe o graniță? Daca exista nevoia de razbunare  - exista și se manifestă, mai mult sau mai putin. Daca nu, nu.

Am obosit. Iar.

Mă rog, eu cred in moralitate și mai cred că nu credință unui om trebuie sa fie morala, el este liber în credința lui. In societate nu putem fi toți atât de liberi, că ne-am încalecă unii peste libertățile altora, atâta timp cât nu suntem toți morali în același fel. Dar cred că legea trebuie sa fie morala in direcția de a ajuta comunitatea sa supraviețuiasca. Altfel nu are sens.

De aceea nu merg la referendum acum și în acest context, indiferent de ceea ce cred, rațional acționând exclusiv, pentru supraviețuirea comunității în care trăiesc. Este chiar atât de complicat.

Din păcate, alții nu merg la referendum pentru că se cred mai buni decât cei care merg. Și defilează ostentativ, deloc ajutând comunitatea în acest sens. Ci din contra.

 

 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

DE CEEEE????

Tre' sa semeni tu cu ala? 

Iar vrei sa imi amintesc de tine?

Ultimu' e Scarba. Penultimu' e Sila. Si alalaltu' Greata. 

Vrei sa te pun pe youtube cumva?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa inveti sa traiesti singur, cred ca este una dintre cele mai importante lectii  pe care le poate invata un om in viata. Si mai cred ca foarte putini reusesc sa si-o insuseasca.

  • Like 3
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×