Sari la conținut
Forum Roportal
Moonchild'

Intrebari despre Fizica

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cati metri cubi de aer revine unui copil dar unei persoane?

cati copii sunt in lume?

cati adulti sunt in lume?

un copil nu este o persoana? :D

cati mc de aer sunt in jurul pamantului?

fa tu calculul..

==========================

eu unul, sincer n-am inteles intrebarea..

=========================

on:

depinde de capacitatea ventilatorie pulmonara.

 

De ce vara, cand este foarte cald, suportam mai usor caldura torida atunci cand aerul este uscat, decat cand este umed, dupa ploaie?

dupa cum se stie, temperatura interna a corpului uman este de approx. 37 grade.

daca aceasta temperatura ar creste, corpul s-ar supraincalzi si la peste 42 grade, proteinele s-ar coagula.

astfel corpul intra in soc termic si survine moartea.

pentru a elimina surplusul de temperatura este nevoie ca mediul inconjurator sa aiba temp. mai mica decat organismul uman.

transferul de caldura se face prin conductie--contact cu alte corpuri reci--si prin convectie--curenti de aer, prin radierea caldurii si prin transpiratie.

in consecinta--la un livel ridicat de caldura si umiditate, transferul de caldura se face mai greu, deci scade indicele de confort.

aerul devine irespirabil.

unii oameni suporta caldura mai bine, altii nu.

la fel si cei care suporta durerea si altii nu.

sunt perceptii subiective cu baza obiectiva cuantificabila si masurabila.

 

intrebare:

Care este voltajul minim la care un om poate deceda?

Editat de NABOO

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
intrebare:

Care este voltajul minim la care un om poate deceda?

 

 

Voltajul minim la care un om poate deceda este de 12V....unii au reusit chiar si cu 9V :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu de exemplu cand aveam 11 ani am bagat un cui in siguranta liftului incercand sa-l blochez si m-am electrocutat de ziceai ca trec valurile Dunarii prin mine., dar n-am avut nimic. Cam ce sarcina electrica are un lift obisnuit?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Voltajul minim la care un om poate deceda este de 12V....unii au reusit chiar si cu 9V (w00t)

 

Nu "voltajul" produce decesul ci intensitatea si traseul curentului care strabate corpul curentat...care sunt dependente de rezistenta locala a pielii...

La curenti de peste 10mA inima poate intra in fibrilatie si se opreste...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Care este unghiul de oscilatie (maxim) al unei greutati folosita la unele ceasuri?

 

De ce, dupa un cutremur, unii pereti au crapaturi in zidarie sub forma de X pe suprafata lor?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu de exemplu cand aveam 11 ani am bagat un cui in siguranta liftului incercand sa-l blochez si m-am electrocutat de ziceai ca trec valurile Dunarii prin mine., dar n-am avut nimic. Cam ce sarcina electrica are un lift obisnuit?

:luck:)

sarcina electrica este o proprietate a particulelor subatomice si are ca unitate de masura coulombul

:pope:)

cum, liftul nu este particula subatomica, nu are sarcina.

=========

teniunea care este in circuitul electric al cabinei de lift este de 24 volti.

este o tensiune de siguranta.

unele lifturi--mai vechi--au automatizarea facuta la 220volti..

===========

Sarcina liftului difera functie de marimea lui..(w00t)

unele lifturi au sarcina utila si de 2 tone :P:--sunt lifturile de marfa :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Puneti aici intrebari interesante in legatura cu Fizica. Intrebari cu care sa-l impresionez pe profesorul de Fizica.

Salut! (w00t)

 

Cand eram copil imi placea sa ma dau cu leaganul. Leaganul era din cel cu bare metalice rigide ...nu cu lanturi flexibile.

Avand o groapa de nisip in fata leaganului imi faceam vand din ce in ce mai tare si saream de pe leagan astfel incat sa ajung cat mai departe de leagan....chiar faceam concursuri intre noi copiii.

 

Acuma ma intreb...daca toti copiii care concuram am fi avut aceeasi greutate, care era punctul (inaltimea fata de pamant) din traiectoria descrisa de leagan din care sa sar astfel incat sa ajung la distanta cea mai mare in groapa de nisip?

Editat de fnicolici

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cand eram copil imi placea sa ma dau cu leaganul. Leaganul era din cel cu bare metalice rigide ...nu cu lanturi flexibile.

Avand o groapa de nisip in fata leaganului imi faceam vand din ce in ce mai tare si saream de pe leagan astfel incat sa ajung cat mai departe de leagan....chiar faceam concursuri intre noi copiii.

 

Acuma ma intreb...daca toti copiii care concuram am fi avut aceeasi greutate, care era punctul din traiectoria descrisa de leagan din care sa sar astfel incat sa ajung la distanta cea mai mare in groapa de nisip?

punctul de pe linia tangenta la linia curba traiaectoriei --linie care este paralela cu tangenta liniei curbe a scoartei terestre..

da sau nu?:stars:

============

cu cat este mai inalt leaganul--cu atat distanta este mai mare..

de unde sa stiu eu cat de inalt este leaganul din care vrei sa sari? :luck::P:

============

hehehehe.

ai editat faza cu inaltimea (w00t)

Editat de NABOO

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
punctul de pe linia tangenta la linia curba traiaectoriei --linie care este paralela cu tangenta liniei curbe a scoartei terestre..

da sau nu?:stars:

============

cu cat este mai inalt leaganul--cu atat distanta este mai mare..

de unde sa stiu eu cat de inalt este leaganul din care vrei sa sari? :luck::P:

============

hehehehe.

ai editat faza cu inaltimea (w00t)

 

 

Leaganul este acelasi, cu inaltime identica pentru toti copii (sa zicem ca scaunul leaganului in pozitie de repaus este la 0.5 m de la sol iar articulatia de oscilatie a leaganului este la 2m de la sol)...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce, dupa un cutremur, unii pereti au crapaturi in zidarie sub forma de X pe suprafata lor?

 

 

Din cauza forţei de torsiune la care este supusă clădirea, forţă care se propagă prin ziduri.

 

 

eq-Mexico-10.JPG

 

 

101123_111_25.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Observati fumul ce se ridica de la capatul unui lemn aprins. Explicati de ce fumul din imediata apropiere a focului are o culoare albastruie,iar cel mai departat o culoare albicioasa?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×