Sari la conținut
Forum Roportal
Dementius

Despre crucificare

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cel mai renumit profesor universitar din Romania asupra V testament,Florin Laiu, i ti poste justifica ca acest verset este o minciuna ,ca nu esista in scris in Ps.2.Adica; Dati cinste fiului;Si daca nu exista ,se pune intrebarea .De ce sa scris in alte limbi asa ceva?Pe cine vreau sa minta si de ce?Ca evreii oricum nu citesc decit Tanachul.Si atunci este un scop.Sa te faca sa crezi ceva ce nu exista.

Da mi dovada ca este scris si atunci discutam altfel.

In psalmul 2 : 7 este scris

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai inainte ceva, spuneai caun duh nu are carne si oase.

Fii aceia a lui dumnezeu care se casatorisrea cu fetele oamenilor erau duhuri sau erau altceva?

Dumnezeu iispune la Moise;Dute la faraon si spune-i sa dea drumul la Israel care este fiul meu cel intii nascut.

Acum daca mergem logic fii aceia de dinainte de potop au fost nascuti inainte de Israel,

Care din toti fii aia a fost intii nascut,ca unul din ei trebuia sa fie Isus?

 

Sper ca nu esti dislexic.

 

Romani 8

 

14Căci toţi ceice s

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce bine ar fi daca ai incerca sa traduci aceasta fraza din Ps.2

Nascu-bar ieenaf,vetaavdu derech etc.

Ai vedea ce diferenta este intre ce citesti in romaneste si ce este scris in realitate.

Eu nu am sa ti traduc sa nu zici ca sint rau intentionat.

Hayme nu ai ce intentie rea sa faci deoarece discutam.

 

,,Psa 2:6 „Totuş, Eu am uns pe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Despre versetul acesta 12 ,despre asta discutam.Nu e scris asa.

Totusi eu am uns pe imparatul meu pe Sionb este adevarat ca Dumnezeu la unspe David imparat pe Sion,si el a vestit hotaririle Domnului.

Isus nu a fost imparat nici o clipa mai ales pe muntele Sionului.Casa lui David este pina azi pe muntele Sionului.Vino in vizita la Ierusalim s-o vezi.Si numai lui David ia zis ;Tu esti fiul meu astazi te-am nascut.

Cum spui tu prin zamislire,asta presupune saminta si etc etc.Ori chiar daca vorbim de David sau de Isus ,in ziua cind ia spus ;Astazi te-am nascut fiecare era trecut de 30 de ani.Despre ce zamislire poate fi vorba?Era socotit fiu prin ascultare.Cum ar zice un profesor despre un elev bun.

Inteleg Haym ai dreptate ca un fiu asculta, dar David stii ca nu a ascultat in totalitate desi era om dupa inima Lui D-zeu. Nu discut despre pacatele lui David ci diferenta dintre David si Isus (care era Sfantul).

In Psalmi David scrie intamplari din viata lui si proorociri ce aveau sa se intample, referitoare la Mesia.

 

Psalmul 22 de exemlu este in intregime o proorocie.

Faptul ca toate neamurile i se vor inchina, pe langa ,,săm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum poti sa spui ca el va fi imparat in veac ca in alta parte se spune ca el va incredinta imparatia in miinile tatalui,si va fi supus.Deci el nu va mai fi imparat.Dar cind a fost?Ca dupa inviere zice ca el va desparti pe unii de altii si va zice unora ;Veniti de mosteniti imparatia tatalui meu.Deci Dumnezeu este imparat fara ca Isus sa fi fost vreodata.Observi diferenta?ASTA ESTE SCRIS IN n tESTAMENT.Isus nu a fost imparat si nici nu are cind sa mai fie.

Iar in ps 22,1 scrie una si Isus pe cruce a zis alta.David a zis lama azavta-ani=pentru ce mai parasit si Isus a zis lama sabachta-ani=pentru ce mai incurcat.

 

Si la versetul 12 tot nu mmiai dat raspuns.Unde scrie ;Dati cinste Fiului?Daca gasiti asa o fraza in Biblie,eu ma fac crestin imediat,si parasesc iudaismul.

Editat de Cristinick
NU MAI CITA POSTURILE KILOMETRICE! Cand vezi ca iti editez mesajele pt ca citezi posturile anterioare tu in loc sa scurtezi citatul il pui de doua ori?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×