Sari la conținut
Forum Roportal
Ampera

Cheltuieste cu cap

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ce idei/sfaturi aveti pentru a cheltui destept?

 

Eu am invatat de la o colega cum cheltuieste ea cu mancarea si i-am furat ideea. Face lista 1 data pe saptamana si stabileste cu partenerul ce meniu o sa aibe saptamana ce urmeaza., apoi se duce la congelator sau camara si vede ce are, ce ii trebuie, abia apoi iese la cumparaturi pt saptamana ce urmeaza. Pe langa ca ruleaza produsele si nu se invechesc, mai economiseste si echivalentul la aruncat produse expirate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma uit on line la flyers (brosuri in care magazinele isi prezinta produsele care sunt bagate la promotie) si dau turul la magazine. Am descoperit acum cativa ani ca daca stiu ce produse sunt reduse la pret la ce magazine, nu mai platesc apropape niciodata full price pentru orice imi trebuie in casa.

Spre exemplu o cutie mare de iaurt (750 g) de care folosim noi, costa 3.89 $ pret normal, dar se pot gasi mereu la 1.67 $ la unele supermarketuri. O cutie din aia de carton de 1.5 l de lapte omogenizat, e 7 $ pret normal la majoritatea magazinelor, dar daca ma duc la Wall Mart il cumpar la pachet de 3 pungi (4.5 litri in total) la 4.29 $. Pai prost sa fii sa dai 7 dolari pe un litru jumate cat poti cumpara 4 litri jumate cu mai putini bani. Asa si cu multe alte produse atat alimentare cat si de igiena casnica (hartie igienica, prosoape de hartie, detergent, produse de curatat care sunt extrem de scumpe la pret original). La sfarsitul lunii se economisesc peste 500 $ in cumparaturi, bani pe care-i pot folosi pentru altceva sau pune deoparte.

 

Nu cumpar mancare procesata sau semi-preparata si nu numai din considerente de sanatate. Pur si simplu nu vreau sa cheltui bani pe gunoi alimentar cand e mai ieftin sa cumpar totul proaspat si sa gatesc. Nu fac lista cu ce vreau sa gatesc in saptamana respectiva, pentru eu stiu ce mancaruri gatim noi de obicei si ocazional, asadar doar ma asigur ca am totul necesar la dispozitie in frigider si camara. O data pe saptamana verific sa vad daca mi s-a terminat ceva si atunci merg si cumpar acele ceva.

 

Am o cunostinta care zice ca ea cheltuie lunar cate 1500 $ numai pe mancare, la o familie de 3 persoane. Eu cheltui poate un sfert din suma aia si tot imi cumpar tot ce vreau. E nevoie sa faci putina cercetare si umblatura dar se merita.

 

Cand e vorba de chestii vestimentare, cumpar ce am nevoie. Inainte cumparam la moft si cheltuiam o gramada de bani pe haine care stateau in dulap nepurtate cu lunile sau anii.

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cutiile alea de carton isi au si ele rostul, daca vrei ca laptele sa aiba acelasi gust si a doua zi.


Iar alimente precum gluten-free, no carbs, sau low calories, pot ajunge si mai mult de 1500, daca persoanele respective opteaza sa urmeze o dieta precisa.

Editat de Olivier Dzidzi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am observat niciodata gust diferit al laptelui a doua zi, fie el in cutie de carton sau la punga. Cutiile alea le cumpara cei care nu consuma mult lapte si ca atare nu le trebuie mult. La noi se consuma mult, nu are timp sa stea in frigider ca sa i se schimbe gustul. Cumpar un pachet din ala pe saptamana si dau 4.29 $. De ce as da 24 $ pe acelasi lapte doar ca sa cumpar trei cutii de carton ? Makes sense to you ?

 

Sau un carton de oua free range....care costa 8 $ la magazinul fandosit din batatura, si 4 $ la alt supermarket. Aceleasi oua. :doh:

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1500 dolari e f mult pt 3 persoane.

la noi media este de 700euro pe luna pt 2 persoane si e medie calculata de stat ca ar fi normal.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am observat niciodata gust diferit al laptelui a doua zi, fie el in cutie de carton sau la punga. Cutiile alea le cumpara cei care nu consuma mult lapte si ca atare nu le trebuie mult. La noi se consuma mult, nu are timp sa stea in frigider ca sa i se schimbe gustul. Cumpar un pachet din ala pe saptamana si dau 4.29 $. De ce as da 24 $ pe acelasi lapte doar ca sa cumpar trei cutii de carton ? Makes sense to you ?

Normal ca nici eu nu arunc banii pe fereastra, atunci cand vine vorba de cosul zilnic. Numai eu stiu prin ce rahaturi trebuie sa trec, incat sa-mi pot permite multiplele cheltuieli cu care ma confrunt. Eu, ca nefamilist, nu pot sa cumpar, de exemplu, un bax de 10 paini feliate la oferta, pentru ca s-ar strica. Ar fi imposibil dpdv fizic sa le consum pe toate in cel mult doua zile. Motiv pentru care, platesc pretul normal pentru o paine. Si exemplele ce tin de target-urile magazinelor si hypermarket-urilor asupra profilului fiecarui tip de consumator, pot continua.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Normal ca nici eu nu arunc banii pe fereastra, atunci cand vine vorba de cosul zilnic. Numai eu stiu prin ce rahaturi trebuie sa trec, incat sa-mi pot permite multiplele cheltuieli cu care ma confrunt. Eu, ca nefamilist, nu pot sa cumpar, de exemplu, un bax de 10 paini feliate la oferta, pentru ca s-ar strica. Ar fi imposibil dpdv fizic sa le consum pe toate in cel mult doua zile. Motiv pentru care, platesc pretul normal pentru o paine. Si exemplele ce tin de target-urile magazinelor si hypermarket-urilor asupra profilului fiecarui tip de consumator, pot continua.

 

painea o poti congela :D (nu 10 paini, dar 2-3 tot merge sa congelezi daca poti)

 

sau poti cumpara ce e la promitie impreuna cu un coleg/prieten si imparti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am observat niciodata gust diferit al laptelui a doua zi, fie el in cutie de carton sau la punga. Cutiile alea le cumpara cei care nu consuma mult lapte si ca atare nu le trebuie mult. La noi se consuma mult, nu are timp sa stea in frigider ca sa i se schimbe gustul. Cumpar un pachet din ala pe saptamana si dau 4.29 $. De ce as da 24 $ pe acelasi lapte doar ca sa cumpar trei cutii de carton ? Makes sense to you ?

 

Sau un carton de oua free range....care costa 8 $ la magazinul fandosit din batatura, si 4 $ la alt supermarket. Aceleasi oua. doh.gif

Ai sa razi da' cel putin in Romania, nu e acelasi lapte.

Diferenta nu tine de faptul ca ala e la punga si celalalt la cutie de carton, ci de procesul de pasteurizare, de igiena si asa mai departe.

Eu lapte la punga nu cumpar, cu atat mai mult daca firma producatoare nu mi-e cunoscuta deloc, pen' ca nu vreau lapte adunat in galeti in care si-au spalat sau isi spala unii picioarele.

Asta asa ca de exemplu.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca nu mananci tot ce ai gatit poti congela (anumite alimente nu se congeleaza, gen cartofi si ...nu mai stiu, tre cautat) si ai avea in alta seara restul pt cina. asta daca esti genul care mananca a 2-z zi ce ramane. mie imi displace total sa arunc mancare, gasesc mereu chestii de facut din resturile de prin frigider, e chestie cu care am ramas de cand ma ajungeam tare nasol cu banii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×