Sari la conținut
Forum Roportal
Inddy

Divizarea sinelui

Postări Recomandate

Nu pot sa ma abtin sa nu raspund...

Sinele cui este Dumnezeu? Probabil ca al Lui...

 

Sinele fiecaruia este al respectivei persoane. Cu Dumnezeu este doar o legatura transcendentala.

Sinele nu se divizeaza, ci se poate construi haotic. Necunoasterea duce la acest haos. Avem impresia ca se divide pentru ca inventam in interiorul nostru false realitati. Refuzam adevarul pentru ca nu ne ofera "orgasm".

E greu sa ne descoperim pe noi de frica sa nu fim dezamagiti.

 

Cat despre iubire, nu are nici o legatura. Oamenii esueaza pentru ca isi fac un ideal din iubire. Iubirea e un mijloc, nu un scop. Mai sunt si alte lucruri depa ea, alte trepte, superioare. Nu va saturati pantru ca va opriti intotdeauna la aperitiv.

Te'ai ratacit Thunami ?

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sinele nu se divizeaza, ci se poate construi haotic. Necunoasterea duce la acest haos. Avem impresia ca se divide pentru ca inventam in interiorul nostru false realitati. Refuzam adevarul pentru ca nu ne ofera "orgasm".

E greu sa ne descoperim pe noi de frica sa nu fim dezamagiti.

 

Daca ma voi simti dezamagita atunci cand ma voi descoperi inseamna ca egoului meu ii place sa-si planga de mila atunci cand nu are cine ma lauda.

Prefer sa ajung intr-o zi sa se aplice si la mine aceste cuvinte care mi-au placut mult:

 

"Mi-ai putea spune ca lucrul meu este de o frumusete

neasemuita sau ca-mi pierd vremea," zise ea,

"dar asta nu mi-ar afecta seninatatea interioara. Aceasta atitudine

este numita cunoasterea propriei valori.'"

Apoi puse o

Editat de Indyy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu pot sa ma abtin sa nu raspund...

Sinele cui este Dumnezeu? Probabil ca al Lui...

Sinele fiecaruia este al respectivei persoane. Cu Dumnezeu este doar o legatura transcendentala.

Sinele nu se divizeaza, ci se poate construi haotic. Necunoasterea duce la acest haos. Avem impresia ca se divide pentru ca inventam in interiorul nostru false realitati. Refuzam adevarul pentru ca nu ne ofera "orgasm".

E greu sa ne descoperim pe noi de frica sa nu fim dezamagiti.

sunt intru totul de acord cu tine :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Apar foarte multe cazuri prezentate chiar si la Tv cand oameni care s-au identificat cu un anumit statut (iubita,iubit) sau cu o anumita functie pur si simplu nu au putut accepta aceasta pierdere.Nu au putut constientiza ca ei s-au divizat si ca in realitate acele identitati nu ii reprezinta.

Unii au ramas blocati in trecut datorita acestei identificari,sau chiar au ajuns sa renunte la viata.

Asta am vrut sa scot in evidenta,faptul ca oamenii trebuie sa traiasca in prezent,renuntand la acea imagine falsa despre sine.

Sa reuseasca sa se adune dintre diferitele functii si statuturi ce par a le conferi identitate si sa se inteleaga ca fiinte unitare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×