Sari la conținut
Forum Roportal
Tom Bishop

Sportiv roman omorat

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

cred ca ar merita linsati...si intr-o lume "civilizata" asta ar trebui sa pateasca....

Dovada ca obiectivismul dispare - pedeapsa cu moartea ar trebui mai intai desfiintata,aruncata intr'un colt,uitata !

 

Marian Cozma n-a murit ....el a plecat intr-o lume mai buna....

noi murim, zi de zi, striviti de descoperirea unui mare adevar....suntem "trupuri" fara suflet, demnitate ,curaj...civilizatie

Asa se manifesta patriotismul tembel de care vorbeam - prin tulburare emotionala rascoleste profund individul pregatindu'l apoi pentru o manifestare fizica furibunda in fata careia ratiunea nu are ABSOLUT nici o sansa !

 

Nu stiu cum poate un individ sa regrete un handbalist despre care nu a mai auzit niciodata inainte.Nu a facut nimic remarcabil pentru tara acest om.Nu a facut in nici un fel parte din viata sa pana in acest moment - raman doua ipoteze 1.Sentimentul de a razbuna o nedreptate 2.Sunt romani. Nu se exclud,din contra,sentimentul de a razbuna o nedreptate e amplificat de tot ceea ce au in comun victima si cel ce doreste sa'si faca - si nu sa faca - dreptate.

Tragedia in sine impresioneaza dar e labil psihic cel ce poate fi afectat de drama ce are ca victime indivizi cu care nu a interactionat niciodata,sub nici o forma.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dovada ca obiectivismul dispare - pedeapsa cu moartea ar trebui mai intai desfiintata,aruncata intr'un colt,uitata !

 

 

Asa se manifesta patriotismul tembel de care vorbeam - prin tulburare emotionala rascoleste profund individul pregatindu'l apoi pentru o manifestare fizica furibunda in fata careia ratiunea nu are ABSOLUT nici o sansa !

 

Nu stiu cum poate un individ sa regrete un handbalist despre care nu a mai auzit niciodata inainte.Nu a facut nimic remarcabil pentru tara acest om.Nu a facut in nici un fel parte din viata sa pana in acest moment - raman doua ipoteze 1.Sentimentul de a razbuna o nedreptate 2.Sunt romani. Nu se exclud,din contra,sentimentul de a razbuna o nedreptate e amplificat de tot ceea ce au in comun victima si cel ce doreste sa'si faca - si nu sa faca - dreptate.

Tragedia in sine impresioneaza dar e labil psihic cel ce poate fi afectat de drama ce are ca victime indivizi cu care nu a interactionat niciodata,sub nici o forma.

vrei sa pari dur--dar nu esti--

nici pe departe..

in fine..

cat de mult ai interactionat tu sau eu sau altcineva cu soldatii romani morti prin alte tari, adusi acasa in sicriu de zinc?

acest handbalist ne reprezenta indirect..

asa cum o fac multi alti sportivi plecati chiar definitiv--( Nadia Comaneci este unul din exemple )

te intreb eu acum:

cu ce echipa de fotbal tii?

daca ar fi fost ucis Mutu sau Chivu sau , sau sau..

astia-s oamenii si civilizatia din tara lor...

eu nu ma dezic de convingerile proprii ( nu le expun aici dn varii motive )

de ce spaniolii au stiut sa reactioneze in mod pozitiv vis-a-vis de reactia romanilor care s-au implicat in salvarea oamenilor care au fost "prinsi" in atentatul cu bomba din acel tren?

dar de ce italienii cauta mereu nod in papura ?

dar de francezii nu cauta motive?

eheee..

Editat de newtask

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dar de ce italienii cauta mereu nod in papura ?

dar de francezii nu cauta motive?

eheee..

Hai ca are dreptate Tao, orice ai spune.

Cat despre italieni nu mi se pare ca ei cauta nod in papura.

Ti se pare tie.

Daca s-ar fi intamplat asa ceva in Romania, ce au facut romanii in Italia, iti garantez ca nu mai vedeai picior de italian pe aici. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
vrei sa pari dur--dar nu esti--

nici pe departe..

in fine..

Eu nu incerc sa par dur asa cum nu incerc sa impresionez pe nimeni.

Imi expun parerea vis-a-vis de varii subiecte p'aci cand ma plictisesc si n'am ce face.

Altfel,nu'mi pasa de mortii care au venit acasa in sicrie ,de aia care vin si nici de aia care vor veni atata timp cat nu i'am cunoscut cat au trait.

De mutu,chivu,rapidisti,dinamovisti imi pasa mai mult sau mai putin in functie de sentimentele trezite de acestia - de vreme ce sunt un pasionat de fotbal.

 

In rest,fiecare cu conceptia sa asupra vietii,ura si la gara !

Editat de SeqenenreTao

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca s-ar fi intamplat asa ceva in Romania, ce au facut romanii in Italia, iti garantez ca nu mai vedeai picior de italian pe aici.

 

Aminteşte-ţi de cazul elveţianului de origine italiană, Jean Pierre Francois Sgueglia, care

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lasati legea sa isi faca datoria si autoritatile abilitate. Fiti atat de prosti incat sa credeti ca vinovatii vor da socoteala. Adevaratii criminali si cei mai periculosi sunt militienii care protejeaza mafia si infractorii indiferent de tara. Ei cica sunt pusi sa apere cetateanul dar este exact invers. Fara complicitatea militiei care bea cot la cot cu mafia nu ar fi posibil asa ceva. Din pacate oricine poatea cadea victima si te poti trezi in spital sau la morga doar ca unuia nu ii place fata ta. Chiar crede cineva ca taxele de protectie, amenintarile, etc ar fi posibila fara complicitatea si protectia militiei?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×