Sari la conținut
Forum Roportal
ioanion45

Fiara cu sapte capete din marea popoarelor

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am spus ca cele zece coarne reprezinta totalitatea statelor suverane.Deci nu sunt zece state ca sa le insir numele.Numarul zece ma repet este simbolic,iar in lista de mai jos veti gasi versete cu numere simbolice care le gasiti in biblie.

Numere simbolice

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am spus ca cele zece coarne reprezinta totalitatea statelor suverane.Deci nu sunt zece state ca sa le insir numele.Numarul zece ma repet este simbolic,iar in lista de mai jos veti gasi versete cu numere simbolice care le gasiti in biblie.

Numere simbolice în Apocalipsa.

 

nr 2 - Susţinerea unui lucru cu dovezi solide

(Apocalipsa 11:3, 4; compară cu Deuteronomul 17:6).

 

nr 3 - Accentuare şi intensitate

(Apocalipsa 4:8; 8:13; 16:13, 19).

 

nr 4 - Universalitate sau simetrie reprezentată de forma unui pătrat

(Apocalipsa 4:6; 7:1, 2; 9:14; 20:8; 21:16).

 

nr 6- Ceva imperfect, anormal, monstruos

Apocalipsa 13:18; compară cu 2 Samuel 21:20).

 

nr 7 - Ceva complet din punctul de vedere al lui Iehova, având

legătură cu scopurile sale sau cu cele ale lui Satan

(Apocalipsa 1:4, 12, 16; 4:5; 5:1, 6; 10:3, 4; 12:3).

 

nr 10 - Ceva întreg sau complet în sens fizic, având legătură

cu lucrurile de pe pământ (Apocalipsa 2:10; 12:3; 13:1;

17:3, 12, 16).

 

nr 12 - O organizaţie de origine divină, cerească sau

pământească (Apocalisa 7:5-8; 12:1; 21:12, 16; 22:2).

 

nr 24 - Abundenţa (dublarea) dispoziţiilor organizatorice ale

lui Iehova (Apocalipsa 4:4).

 

Unele numere menţionate în Revelatia trebuie înţelese în sens literal. De multe ori, contextul ne ajută să stabilim dacă sensul este literal sau figurat (vezi Apocalipsa 7:4, 9; 11:2, 3; 12:6, 14; 17:3, 9-11; 20:3-5).

 

 

Nu , nu reprezinta 10 imparati supuse .

Citeste mai cu atentie !

Si fi foarte atent la Cornul cel mic , cel mai important !Fa corelatia cu Daniel si ai sa vezi ca statuia din acel vis avea si ea 10 degete la picioare !

Si ce reprezentau picioarele ?

O imparatie ( cea romana ) care va domni pana la a doua Venire( in prezent este ramasita imperiului roman , ceva chiar mai puternic decat fostul imperiu dar ascuns ) .

Cele 10 degete si cele 10 coarne reprezinta divizarea Imperiului roman de Apus in 10 regate si dintre ele a mai iesit unul care mai domneste si astazi si o va face pana la a doua Venire .

Care este ramasita Imperiului Roman si are aceeasi capitala ( nu Italia ) ???

 

Uite documentarul : http://www.revelatia.ro/docs/wv_rt.html ( " Omul din Spatele mastii " - vorbeste exclusiv edespre personalitatea antihristului )

 

 

Editat de Neverknow1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce exista doua istorii atat de diferite in Septuaginta despre Bel si Dragonul?

 

:o: Parerea mea este ca: λόγω των διαδοχικών μεταφράσεων και τα συμφέροντα ιερείς si cred ca asta-i adevarul :P

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:o: Parerea mea este ca: λόγω των διαδοχικών μεταφράσεων και τα συμφέροντα ιερείς si cred ca asta-i adevarul :P

 

Se thelo, kalimera si ola kala.

 

Dar ceva la obiect nu ai de zis?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se thelo, kalimera si ola kala.

 

Buna sa-ti fie inima :ok:

 

Dar ceva la obiect nu ai de zis?

 

:pardon: Adica la fiara cu 7 capete... Realitatea este ca, cine stie ce a scris Ioan Teologul in Apocalipsa si cine stie daca ceea ce a ajuns in biblie are vreo legatura cu originalul... Ceva gen telefonul fara fir ;) Am gasit un articol interesant in aceasta privinta si care merita citit de cei interesati. Am sa postez aici doar un fragment:

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

”Cum se ştie, la origine, textele biblice erau scrise în serie continuă de litere, fără pauză şi utilizîndu-se numai consoane. Vocalele pentru fiecare cuvînt erau reconstituite prin lectură, care se făcea cu glas tare şi cîntat.

 

Ca sa exemplific : c r se putea citi cer , car , cor sau....cur. Si cand te gandesti ca sunt multi care cauta sensuri filozofice in aceste scrieri :crazy: ....

Editat de VEMANS
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×