Sari la conținut
Forum Roportal
Aurel28

Hepatita B?

Postări Recomandate

Sky spuneai mai sus ca fibroza 3 =ciroza?sau nu am inteles eu ca am gradul 3 si nodularitate1(hepatit cronica cu activitate necroinflamatorie usoara)grad 7 ,hepatita de interfata ,moderata continua.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fibroza 3 nu inseamna ciroza, fibroza 4 insa da. Depinde si de scor. Dc este un scor HAI modificat fibroza merge pana la 6. Nu stiu ce scor s-a folosit in cazul tau... Poti sa mai cauti pe net dar asta iti poate spune oricine ca fibroza 3 nu e ciroza. Insa e destul de avansata. Acum e bine de stiut care este scorul total. Ai stage 3 grade 3? Adica fibroza 3 grad 3 de necroinflamatie? Dc da ar fi bine ca in urmatorii 2-3 ani maxim sa incepi tratamentul. Nu vreau sa te sperii, nu sunt medic, dar probabil ca ar fi cazul, dc un medic iti recomanda asta sa incepi tratamentul.

Multa sanatate.

deci sa ne intelegem: pe foaia de la biopsie scrie: stagiul ... gradul ... Ce grad 3 scrie la tine si apoi grad 7? Poti scrie exact ce scrie acolo? In general, dc e sa fie stadiu precirotic sau cirotic iti scrie in foaie. Nu cred ca e cazul tau. Probabil ca ar fi aparut ceva de genul "tendinta cirogena"

Editat de Sky

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am mai scris dar e adevarat caci nu aici ca am facut dupa aceasta biopsie 6 luni de interferon si apoi la 2 ani inca 16 luni de interferon .Uite ce zicea la biopsie atunci in 2002: ISHAK : A=3 ,B=0 ,C=2 , D=3 fibroza grad 2 usoara grad 7 dupa care mai scrie : HAI :1=3 ,2=1 3=3 fibroza grad2 usoara grad 7 si mai am : METAVIR; A F inflamatie portala chiestia e ca scrie cu negru si rezultatele si tipizatul foi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Virusul hepatic B e mai complex. Antigenul in general este o "substanta" toxica pe care o elimina virusul in sange. AgHbs este substanta toxica aflata la suprafata virusului. Faptul ca aceasta este detectata in sange semnifica faptul ca ai hepatita. Daca in decurs de 6 luni ea dispare ai scapat, noi insa, cei care ne aflam aici, avem AgHbs de multi ani de zile si in general cand descoperi ca ai AgHbs sansele sa surprinzi hepatita intr-o forma acuta sunt destul de mici, pt ca in general ea nu da nici un semn. Faptul ca tu ai AgHbs, si il ai de multi ani, inseamna ca ai hepatita cronica, iar faptul ca ai AgHbe negativ (e o alta substanta toxica aflata in virus) si anti Hbe pozitiv, in cazul tau nu inseamna ca ai o forma non-replicativa ci mai degraba una replicativa cu virus mutant. Aceasta forma este cea mai rezistenta la tratament, dar in ROmania proportia este de peste 40% de infectii cu virus mutant. Iti pot spune in mod clar singurul mod sa stopezi evolutia este tratamentul cu interferon+ lamivudina sau adefovir.

 

Medicul va decide ce tip de interferon ti se va administra si ce schema de tratament. Vreau sa iti pui toate sperantele in acest tratament pt ca el chiar e bun. Totul e sa raspunzi la tratament.

 

Cu transplantul... Nu stiu inca pe nimeni sa fi facut. Stiu ca se face la Clinica de Transplant de la Fundeni, Irinel Popescu cred ca e cel care face operatia. Stiu ca indicatia de transplant se face de catre medic insa numai in anumite conditii: insuficienta hepatica severa, ciroza decompensata in stadiu terminal, cancer primar hepatic. Dupa transplant se urmeaza o cura cu lamivudina si apoi, in caz de rezistenta, adefovir (pentru a preveni reinfectarea) + o gramada de medicamente post-transplant pt a nu respinge ficatul. Eu zic sa nu te gandesti la asa ceva, pentru ca o sa fie bine. Stiu ca in strainatate se faceau anumite modelari matematice privind evolutia hepatitei. Desi nu exista o reteta universala si acele modele matematice nu se pot aplica la toti pacientii, am vazut la unii spre exemplu ca au ajuns de la fibroza 3 la fibroza 4 (ciroza) in 5 ani in cazul in care nu au urmat tratament. Apoi alti 5 ani cu ciroza compensata pe care daca au grija o pot prelungi multi ani. Oricum asa cum spuneam nu au reusit sa stabileasca un model matematic general ci pt fiecare pacient in parte asa ca evolutia unei hepatite e de cele mai multe ori imprevizibila. Rferitor la transplant iti pot spune ca Larry Hagman (J.R din Dallas) a rezistat dupa primul transplant de ficat 10 ani, stiu ca avea recomandare si pt al doilea pt ca nu a avut grija de sanatate. Asa ca nimic nu se poate prevede.

 

Potrivit biopsiei tale, da, ai o hepatita foarte activa. Nu stiu daca te poate ajuta repausul la pat, insa in mod sigur ar trebui sa ai parte de mai multa odihna, insa in nici un caz sa stai in pat ca un bolnav incurabil. Exista tratament si asta e cel mai important. Eu zic ca o sa ti se si aprobe.

Adica sa nu iti inchipui ca daca bei ceaiuri si te odihnesti o sa omori virusi mai multi, insa vei ajuta ficatul sa isi mai revina un pic. Repet insa, nu cred ca un repaos la pat e o recomandare pt tine. Mai degraba o viata cumpatata, fara alcool, tigari si fara eforturi inutile. Mai multe insa iti poate spune medicul. Eu doar atata ma pricep din ce am citit, dar e important sa stii ca fiecare pacient are o anumita evolutie si ca atare si recomandarile pt el trebuie particularizate.

Tine-te de medic ca stie ce face.

Sanatate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dragi prieteni de suferinta,

 

 

Dupa o asteptare lunga ( aproape o luna ) mi-a venit rezultatul la viremie si ........ stupoare am 56700 de copii.Doctorul mi-a zis ca chiar daca ar fi indicat un trat cu interferon nu ma calific din cauza viremiei prea mici (numai peste 100000 se aproba tratament). Mi se pare absurd..Sa stau sa ma imbolnavesc? Mi-a zis ca ar fi o solutie sa incercam un trat cu zefix. Nu stiu ce sa fac? Oare sa incerc sa caut solutii financiare si sa-mi cumpar singur interferonul? Sau sa incerc cu Zefix? Ce inseamna 56700 copii? Cat de grav bolnav sunt? Sunt intrebari care ma macina si va rog pe cei cu mai multa exp sa-mi dati un sfat.

 

Dragi prieteni de suferinta,

Dupa o asteptare lunga ( aproape o luna ) mi-a venit rezultatul la viremie si ........ stupoare am 56700 de copii.Doctorul mi-a zis ca chiar daca ar fi indicat un trat cu interferon nu ma calific din cauza viremiei prea mici (numai peste 100000 se aproba tratament). Mi se pare absurd..Sa stau sa ma imbolnavesc? Mi-a zis ca ar fi o solutie sa incercam un trat cu zefix. Nu stiu ce sa fac? Oare sa incerc sa caut solutii financiare si sa-mi cumpar singur interferonul? Sau sa incerc cu Zefix? Ce inseamna 56700 copii? Cat de grav bolnav sunt? Sunt intrebari care ma macina si va rog pe cei cu mai multa exp sa-mi dati un sfat.

 

 

......Si inca ceva...Mi-a zis doctorul ca pentru hep B se utilizeaza ptr tratament numai interferon simplu. Dar eu am vazut pe aici ca se poate combina. Sau este si pegasys . Doctorul a zis ca astea sunt pentru hep C . Este adevarat?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu in mod sigur ai parte de o hepatita activa probabil cu un mutant precore. Ai toate caracateristicile: transaminaze marite, viremie destul de mica, fibroza accentuata si necroinflamatia la fel, si varsta intre 40-50 de ani. Esti un caz tipic. Din pacate aceasta forma de hepatita este cea mai violenta. Din pacate medicul are dreptate, nu ti se va recomanda interferon pt ca ai viremie mica. Eu de obicei ma feresc sa dau sfaturi, insa pt prima oara chiar vreau sa dau unul: accepta tratamentul cu Zeffix daca altceva nu ti se recomanda. Ordinea ar fi cam asa:

fie reusesti sa convingi un medic sa te bage intr-un program pt peginterferon+lamivudina, fie ti se da Adefovir, fie Lamivudina. Ar fi bine daca ai cere chiar in aceasta ordine. Am insa impresia ca intai se recomanda totusi lamivudina si apoi, dupa ce dezvolti rezistenta la ea, ti se recomanda Adefovir. Cauta un medic bun si spune-i sa te bage pe peg-interferon, sau adefovir si dc spune ca nu se poate nici unul nici celalalt, cere-i Zeffix. O sa fie bine totul e sa nu pierzi ani de zile pana sa te apuci de tratament.

Sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hallo

Interferon nu ti se da ca ai viremia prea mica.

Atunci eu as incepe in locul tau cu Zeffix (care este Lamivudin) si peste citva ani (cind devi rezistent) treci pe Adefovir (daca pina atuci nu apare ceva ca sa ne scape de Hbs-AG).

Iti doresc succes pe drumul tau!

Juliana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×