Sari la conținut
Forum Roportal
angeli_que

Painea noastra cea de toate zilele

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Langoşi de casă ca la langoşerie. Reţetă simplă şi gustoasă

Lángos pentru mine este un derivat rapid de paine.  Noi mereu faceam deodata cu paini, ca acea zi era Vineri si Supa de Fasole era pe menu, care nu mergea fara Langos.

Fara branza sau altceva era pentru copiii ca nu ne placeau multe din cele mancati de adulti.   Smantana puneam in supa, iar daca voiam il aveam si cu Langos si ceapa cruda.

Nu prea era bunicul cu religiile si nu ne forta nici pe noi, el le manca si cu jumeri sau slanina sau cine stie cu ce inca, noi nu voiam sa stim ce mananca el si nu pofteam deloc.

Este desigur o mancare foarte buna un Langos cald dar depinde si de coca, se prăjeste in ulei, dar in untura de porc sau de gasca este si mai bun am auzit ca eu n-am gustat

prea multe feluri de bunatati traditionale ca cineva era mereu bolnav si cu toti mancam la un regim.   Bunicul era o exceptie mereu dar noi preferam cu dulceata un Langos uscat,

adica fara branza si altele. Daca aveam de mers undeva de acasa, repede faceam Lángos ca era mai usor de mancat ca painea.  La comunitatea maghiara vine un cuplu tanar

de romani sa ne vanda Kürtőskalács si Lángos.   Pe site-ul de mai jos sint zeci de feluri de Lángosi apetisanti.  

https://images.search.yahoo.com/search/images;_ylt=Awr90IbaYDtlPT0E32JXNyoA;_ylu=Y29sbwNncTEEcG9zAzEEdnRpZANTWUMyNjA3OVRfMQRzZWMDc2M-?p=Lángos&fr=mcafee

https://evz.ro/langosi-reteta-simpla-si-gustoasa.html#google_vignette

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Și mie cu dulceață îmi place cel mai mult. Dar prăjit în untura nu e mai bun, sa știi. În ulei bine încins și sa nu fie lăsat mult. Sa se facă cât de subțire și se opărește rapid în ulei. Apoi scos pe șervețel sa se absoarbă uleiul. Foarte bun. 

Am mâncat și eu la bunici cu supa de fasole. Azi nu e timp sa faci totul, o supa și langos, sa toci și ceapa.... Doar pensionarii au vreme. Dar foarte bună combinația, de acord. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se gasesc si la noi Paczki dar in cutii ambalate undeva intr-o fabrica si eu nu cumpar ca nu ma atrag deloc.   Chiar si acum este plin zona de langa paine unde se vand si gogosi de zeci de feluri si aromate, umplute si decorate, dar nici din alea nu cumpar pana n-am cine sa le manance.   

De obicei muncitori daca avem nevoie de ceva, va urma sa fie schimbat acoperisul dar nu stiu cand ca Asigurarea discuta cu multi asociati si ne anunta zilnic .   Deja au adus aici multe din echipamente, noroc ca se lucreaza repede, rar se ajunge si pe a doua zi.  Cred ca le voi face clatitie ca am destula dulceata, si o mancare buna sa nu mearga in alta parte sa manance.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 14 ore, Rodica` a spus:

Dar prăjit în untura nu e mai bun, sa știi.   În ulei bine încins și sa nu fie lăsat mult.   Doar pensionarii au vreme.   Dar foarte bună combinația, de acord. 

Era o vreme in copilaria mea cand totul trebuia sa se innece in grasime de porc sau gasca/pui, altfel nu era comestibil.   Influenta venea din Bucuresti, ne trimiteau de acolo romani veritabili sa ne invete cum sa traim, nu precum ungurii.  Desigur noi nici nu intelegeam ce vorbesc, asa ca n-am avut treaba cu ei, dar s-au folosit de scoala sa bage in cap copiilor ca grasimile sint necesare.   Veneau la scoala colegii cu gura plina de bube care crapau si curgea puroi si sange pe langa ca le durea.   Au fost chemati doctori in scoala sa se uite la copiii din ce cauza aveau acele leziuni, stomacul nu-l putea prelucra grasimile, era unul din raspunsuri ca s-a intrebat imediat ce au mancat.  Parintii erau furiosi ca ei hranesc bine si sanatos copiii dar cand apareau si cu bube pe fatza, baieti si fete, gluma era cam dus la limita.  

Se storceau la greu acele bube pe fata si deveneau si mai urate ca inainte obrajii, aici deja a aparut cuvantul contagios, ca puroiul stergeau de orice, pe oriunde, nu conta, pe perete, de banca, de tabla.  Degeaba a recomandat regim alimentar doctorii, parintii nici nu voiau sa auda de asa ceva.   M-am distantat si mai mult de colegi cu care nimic nu aveam de discutat si asa.   

Aveam si ore de Gospadarie pe langa Lucru Manual si acolo ne invatau sa facem Maioneza, Salata de Boeuf, Sarmalute marunte a la Bucuresti.   Pretindeau sa aduca fiecare material, eu am refuzat participarea ca n-as fi gustat nici sa ma plateasca si le-am spus clar.   Am refuzat sa si frec in castron oua si altele, erau tarance mai zdravene ca mama mea, am recomandat pe ele la munca silnica.   Parca ma interesa pe mine nota ce-mi dadeau, si asa nu ma reprezenta evaluarea lor!!!  

Cand profa de Gospodarie a vazut cum lingeau din castron, maioneza inca neterminata, s-a ingrozit.   S-au mai imbolnavit si de altele peste 3 zile de la oua crude si alte ingrediente.   

Era o mare problema alimentatia odata au fost spalati pe creier de propagandisti comunisti despre sanatate.   

La ultima vizita pe acolo, o fosta vecina ne-a invitat la micul dejun inainte de plecare si a tocat 1 kg de slanina afumata si 1 kg de carnati de casa de porc afumat si 20 de oua doar trantite acolo sa ramana moale, sa le mancam inainte de drum.  Urma sa stam la masa 8 persoane: - eu cu OMU', verisorul cu sotia, vecina cu sotul si doi verisori al vecinei care aveau ceva de lucrat in gradina toata ziua.   Ne-a inteles ca noi doi nu participam la festa,  dar mi-a fost greu sa uit cum aratau acele oua in grasime si cu paine cum s-a mancat in scurt timp.  Era super mancare daca as fi intrebat pe oricine!!!   Fiecare sufera de cel putin pe 2 organe de Cancer.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oare cine a inventat painea???   In orice caz NU cel care-mi sterge pozele, pe acel cineva doar prostia o domina!!!

"Aproape 1,000 ani a durat ca grâul să fie domesticit….sau mai degrabă, grâul să domesticească specia umană. Yuval Noah Harari, istoric israelian, scrie în cartea Sapiens. Scurta istorie a omenirii că grâul nu era nimic altceva decât o plantă sălbatică, o buruiană."

A domesticit omul grâul sau grâul pe om?

https://evz.ro/istoria-painea-istorie-consumat-aliment.html

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe site-ul de mai jos se prezinta o noua brutarie langa Phoenix, numit Gilbert localitatea, unde se produce si se vinde paine dospita cu maia, numit Sourdough,

iar brutarul a castigat deja un Premiu pentru creativitate "The James Beard Award" si lumea sta la rand sa cumpere paine proaspata si gustoasa. 

Este foarte departe de mine, numai daca avem ceva de facut in acea zona ne vom opri sa cumparam paini sa umplu congelatoarele, altfel costul benzinei

depaseste valoarea painilor.   Masina de 8 cilindri consuma doar Benzina Super, 150 de dolari un tanc, alimentez de 2 ori pe luna.  Nu mancam nici de 40 de

dolari paine pe luna ca s-au scumpit cu toate alea si produsele de panificatie.  

The James Beard Award is one of the most prestigious awards a chef can win, and there are a few winners of this award in the Phoenix area, including a breadmaker named Don Guerra. 

https://www.msn.com/en-us/video/peopleandplaces/award-winning-baker-crafts-bread-in-phoenix/vi-AA1mHpww?rc=1&ocid=winp1taskbar&cvid=144600852060466fa51db8d72eebf73f&ei=11#details

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

th?id=OIP.KZve10d0ut14J6PJLnAdgQHaEJ&pid=Api&P=0&h=220  th?id=OIP.btZ0ifXR0OXTdBuAn6g3HgHaE1&pid=Api&P=0&h=220

The 8 Best Places to Eat Lángos in Budapest 

"Langoșii pot fi serviți calzi, simpli, lângă un pahar cu iaurt.  Este indicat să îi ungi cu o lingură de smântână și să le adaugi cașcaval răzuit."

Noi in Secuime in copilarie cand faceam paine, inainte faceam si Langos langa supa de Fasole din boabe uscate, ca mereu Vineri era ziua

cand faceam si paine.   Posteam cu toti ca si fiim flexibile la munca multa ce implica acea munca.   Din coca de paine se formeau iar in ulei

le prajeam si doar noi copiii primeam si smantana, dar branza nu prea era in meniul nostru, ceapa era si patrunjel verde in sezon. 

Mie si acum doar uscat imi place fara nimic dar bine prajit, crocant.   In comunitatea maghiara locala, vin romani din Moldova parca si ei

prepara si vand Lángos ca si Kürtőskalács, deloc nu-l vand ieftin cam peste 10 dolari este bucata, mereu se scumpeste si eu nu cumpar

de aceea nu stiu, dar ma interesez data viitoare cand le vad.  Nu-mi trebuie nici Gulyas sau alte specialitati facute pe loc in Ceaunuri sau

pe gratar Mici, Carnati si altele.  Merg sa discut cu lumea nu sa mananc, prajituri sofisticate cumpar de care inca n-am auzit,  e plin locul

cu romani dar si chinezi si alti asiatici, polonezii danseaza dansuri populare, muzica produce un talentat secui din Los Angeles, se danseaza

bineinteles de la mic la mare si dansuri tiganesti pe muzica tiganeasca supa o friptura tiganeasca :drunk:  e party mare de fiecare ocazie. 

https://evz.ro/reteta-de-langosi-unguresti.html

 

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

paine-1.jpg?resize=300%2C300&ssl=1     *Noi in Phoenix,  AZ păstrăm pâinea in frigider si in congelator*!!!

Locul din casă în care nu este bine să păstrăm pâinea. Ce sfat ne oferă un brutar celebru, legat de acest aspect, important pentru sănătate.

"După ce veți tăia din pâine, tot ce puteți face este să o introduceți din nou în pungă și să o lăsați pe masa din

bucătărie sau să o acoperiți cu un prosop de bucătărie, lăsând-o tot pe acest obiect din casă".

*Se va mucegai vara pe vreme de Muson ca este umezeala in aer foarte ridicat, iar in alte luni se va usca mai rau decat cimentul si nu glumesc.

Citricele uitati pe pomi devin globuri de pe Bradul de Craciun se usuca asa de tare ca dispare miezul, semintele se pot auzi daca le scuturam!!!

Painea daca-i proaspat se mucegaieste si in gura daca nu amesteca cineva destul de repede :lol2:  asta este diferenta de unde pastram totul ca

Planeta are si alte forme decat una bine stiuta.  De pe ceapa primele randuri de sub coaja devin surcele daca se lasa la liber undeva in debara

Varza fiind planta de vreme rece de pe varful ghetarilor, in frigider face niste radacini ca si alte legume, radacinoase.  Din Rosii cresc plante in rosie,

iar ardeii aproape infloresc intr-un Ardei gras de mai mare marime!!!   In mere observ la fel fenomenul in seminte ca deja au 2 frunze si se vand cu

4 dolari 0,454 de grame ca fiind "proaspete" :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

„Este ca și cum ai mânca pâine cu friptură, dar friptura nu se vede, se simte”   O opțiune excelentă pentru „populația săracă”

Universitatea din Galați a precizat totodată pe pagina de Facebook că această pâine ar fi o opțiune foarte bună pentru populația mai săracă, care ar trebui să beneficieze de un preț subvenționat.

* * * * * *

*Suna destul de LOW ideea, oamenii sint pacaliti si umiliti. Ca in biserica unde popa predica apa, dar bea vin!!!

https://retetesivedete.ro/stiri/romanii-vor-manca-paine-cu-gust-si-proprietati-de-carne-cine-a-inventat-o.html

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×