Sari la conținut
Forum Roportal
angeli_que

Painea noastra cea de toate zilele

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 

Found European Dough Bowls

https://www.ballarddesigns.com/bd/292335?listIndex=0&offers_sku=AD535 WOO XLG&SourceCode=SHOPZ07&utm_medium=CSE&utm_campaign=Product_Feed&utm_source=Connexity&utm_content=AD535 WOO XLG&intlShippingCtx=US|USD&CAWELAID=120245430000255699&cnxclid=16431315027510957052410070302008005&szredirectid=16431315027510957052410070302008005

European Dough Bowls  $359.00  

In asemenea obiecte faceam noi painea in copilarie, doar ca erau mult mai mari.    Erau folosite si pentru pastrarea de fructe sau alte alimente ca nu erau plasticuri ca azi.   Slanina cu boia se mai pastra in asta sau alte carnarii fierte si lasate sa se raceasca, erau bune si la servit pilaf sau paste fainoase, cand se scotea ceva din cuptor ca nu ardeau mana sau fata de masa.   Azi insa au ajuns la valoare istorica de muzeu.  In Secuime se vand peste tot, cu linguri de lemn, sucitoare si alte obiecte casnice, in locuri turistice. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Știu ce zici, Olga.

Pai e complicat sa mesteresti asa ceva dintr-un trunchi gigantic de stejar. Ca sunt făcute dintr-o singura bucata de trunchi de copac și tehnica e prin cioplire cu dalta. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mda, pe vremuri era mai usor copacul sau cioplirea era o stiinta mai folosit in practic ca azi???    Noi am avut de toate marimile pentru ori care marfa de pastrat, aveau si capac, tot din lemn cioplit.   In Maramures am vazut aproape de Sighet intr-un sat unde ciopleau un loc de predicat pentru preot din copac urias care zacea in curtea cioplitorului, vizibil de pe sosea.   Era unu pe jumatate gata dar ceva s-a stricat si i-au taiat un alt stejar milenar ca erau destui in zona sa inceapa din nou  :eek:   Iarna nu aveau altceva de facut decat de cioplit iar femeile de tors!

La vara locuiam o vreme in padure in cabana noastra de lemn, si acolo totul era din lemn cioplit, exceptie in ce gateam pe foc.  Si decoratiile pe bradul de Craciun tot erau ciopliti din lemn, noi mai adaugam figurine de biscuiti sau fursecuri facuti in casa, iar mama facea bomboane din maci cu miere si altele cu alune de padure macinat si miere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sint din Maramures.    Sint foarte multi din State pe forum dar nu scriu sau nici nu mai citesc, nu stiu, dar precis sint pe FB toata ziua sau pe Instagram posteaza poze excitante sa primeasca "laicuri".    Apreciez cuvintele de lauda, imi pare bine sa te cunosc, doar atat vreau sa stiu, daca esti de gen feminin sau masculin, altfel devii neutru ca in maghiara, ő  :cool:   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De pe lista mea scurta sau cea lunga al barbatilor romani???   

Nu cunosc pe nimeni si n-as indrazni ca am patit cu din asta cautare.    Nu fac parte din grupuri de romani, ca nu-s pocaita, nici ortodoxa, nu avem interese comune.  Demult era in vizita aici mama unei romance, era vaduva si un roman a vrut sa se casatoreasca cu ea sa nu-i stea casa goala pana el lucreaza pe TIR, cate 4-6 luni nu trece prin oras.   N-a vrut sa auda de asa ceva, s-a dus inapoi ca nu-i placea nici de caldura mare de aici vara, peste 45*C multe zile din an, si peste toate nu sufera engleza.   Acomodarea a ucis multe persoane ca viata locala nu este o traducere dintr-o limba in alta, este cu totul alta viata. 

Cand Immigrarea si din Romania era in floare, ma intrebau frustratele care au ajuns aici prin casatorie, ca de ce se face asa un lucru pe aici si nu precum in Romania, ca pe ele enerveaza sistemele locale si din astea.   Multi s-au dus inapoi din toata America, ca nu le placea nici in vacanta pe aici.   

Le lipseste la multe ca acolo se comenteaza pe strada si peste tot cat de bine arati, iar aici deloc nu se da atentie mai ales daca nu stie limba sa vorbeasca.   Am auzit si de la o femeie mai invarsta ca nu sint localuri ca acolo, o terasa de bere unde sa te invite un grup de barbati sa le canti ceva, nu stiu daca acolo este asa ceva.   

Fiica pe care vizita l-a dus in Zoo cu copiii la plimbare si nu era nimic interesant pentru ea acolo decat chestia elefantului.   Multa lume m-a vizitat dar toti erau de parere ca n-ar putea trai aici in pustietate si singuratate ca n-ai tu un vecin unde fugi la o cafea sau imprumuti ceva.   

Am foarte multe povestiri pe tema asta, dar nu ma ocup de asa ceva nici in gluma.   

 

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta nu-i o paine de toate zilele, dar pentru ocazii rare mai depun un efort special.   Nu-i greu de facut dar trebuie lucrat la preparat coca, desi doar dintr-un kg de faina, dar tot e de framantat.  Cand a crescut de 2 ori, se mai lucreaza pe o suprafata si se formeaza o paine rotunda si eu fac 3 taieturi sa nu crepe in timpul "coacerii" care este defapt fiert in aburi.

Intr-o oala foarte mare se pune apa cu sare 3 sferturi plin, se leaga cu tifoane cam 5-6 randuri oala si se da in fiert, cand apa clocoteste si sint aburi se pune painea pe tifoanele respective si se acopera cu o cratita si se lasa la fiert pana se intareste bine coca, dar va ramane tot alb.   Se mai ridica cratita sa se piarda si din apa ca nu trebuie sa ajunga decat aburi fierbinti  timp de 1 ora cel putin dar depinde de intensitatea/debitul gazului.

Cand este copt painea se feliaza cam de 2 cm grosime si se ofera garnitura langa Tocanita de Carne de Vita in stil Vanatoresc care are un sauce maroniu daca nu se adauga si smantana, care-i dupa gust, iar eu nu amestec niciodata mult marfuri diferite ca se poate adauga in farfurie.   In caz ca ramane nu rezista bine ca smantana incepe fermentarea.  

Cand OMU' n-are treaba isi cauta de lucru!!!     Carnea se poate inlocui in oricare reteta, doar trebuie tinut cont de timpul de fierbere si altele.  :chef:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Peste tot pe Planeta asta este la fel situatia.  Ma uit ca in magazine sint locuri libere multe peste tot ca lumea se aprovizioneaza si cu mancare congelata ca pentru cutremure, doar mai cu interes.    In California si eu umpleam 2 coolers imense cu de toate dar si bunatati ca-mi spuneau copiii nu numai fasole si peste sa avem dar si ceva prietenos pentru ei daca tot locuim in corturi in caz ca ne loveste un cutremur.   Se recomanda sa schimbam alimentele sa nu expire, dar abia aveam ce, ca ei deja l-au mancat pana si conservele de peste, faceau "salata de tuna" pana sa ajung acasa de la munca.   Carnea s-a dublat la pret, daca nu-l dau la mai redus, trebuie sa-l arunce ca un caz de judecata face mari pagube patronului in buzunar cand magazinul este destul de gol si asa.   Pica bine ca sintem in Post, pe urma putem sa trecem si la Postul musulmanilor care tine si mai mult timp si ne mai transformam la corp putin!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce să mănânci mămăligă în loc de pâine din supermarket. Puțini știau acest detaliu

https://playtech.ro/stiri/de-ce-sa-mananci-mamaliga-in-loc-de-paine-din-supermarket-putini-stiau-acest-detaliu-494123?utm_source=CAPITAL&utm_medium=website&utm_campaign=fidmee

Imi plac si franzelele de pe poza nu era necesar chiar de semnul "strict interzis" ca de la mamaliga ma si imbolnavesc de multe ori.   Cu strabunii din Mongolia nu-i de mirare ca stomacul meu nu poate prelucra mamaliga si nimic din porumb.   Stiuletii fierti inca nu mi-au dat probleme, dar le mananc rar, la un gratar vara cand sint adusi din Colorado in Arizona.   Atunci si congelez ca au gust aparte de bun pentru ca sint cultivati la inaltimi montane si "sint mai aproape de Soare" ...   

E frumos si poza cu mamaliga, dar eu nu stiu sa fac din asta, facea bunicul in copilarie la munte vara, in ceaun in fata cabanei, dar eu nu reusesc asa de tare si nici nu vreau ca tot se va intari a doua zi, cand il prajesc in unt si devine cea mai rara specialitate culinara din Brazilia  :eek:  prin restaurante, ca la mine merge langa Supa de Salata cu Omleta, Supa de Fasole si alte supe, Paprikas, Tocanite, Zacusca si multe alte bunatati dar si cu brnza razuita si smantana, ultima fiind dulceata, etc

Exact unde si langa ce mananc paine, pot manca si mamaliga, ce coincidenta!!!  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe aici se numeste Challah Bread Irresistible Whole Wheat Challah    Shabbat Challah

Impletitura asta pana azi a fost traditional pentru Pastele Catolic si Evreiesc, din belsug era in toate locurile unde se vindeau alimente, zic pana azi, cand m-am dus sa cumpar.   Deja cu 3 saptamani inainte erau peste tot dar eu in ultimele zile cumparam mereu, insa azi nu am gasit, si nu vor avea nici maine sau mai tarziu.   Am fost in cateva magazine si una dintre ele avea proprietar evreu, mi-au spus clar ca definitiv acel cozonac nu se va mai vinde in acel magazin :eek:

Am ocolit toate magazinele din zona mea dar fara succes, nici comanda nu luau ca n-au materialul de baza, adica coca de la inceput cum se pregateste de dospit ca aici venea de undeva si doar o formau mai mic sau mai mare in magazine, dar de data asta nu se mai dospeste nimic.  Nici drojdie proaspata nu se gaseste decand cu conflictul Ruso-Ucrainian si cred si aceast cozonac este prima victima cazuta in uitare din acest sezon.   

In Secuime asta se manca in Ziua de Paste, Duminca dimineata,  dupa ce a fost sfintit mancarea devreme in biserica.  Am obisnuit si copiii mei cu Sarbatoarea si mancrurile traditionale sa nu fie viata asa de uniforma doar pizza si pasta, iar acum nu se mai gaseste niciunde.   Stiu este usor de zis sa-mi fac daca vreau, insa ma dor mainile, omul are oasele foarte distruse, mereu poarta acea manusa speciala.  

Nu am un mixer industrial pentru coca dospita, n-am stiut ca voi avea nevoie cand se dadea comanda la toata alea in magazinele multe din jur.   De multe ori acceptau si o reteta si de acolo ei pregateau totul.    Acel aparat costa scump si n-o sa-l folosesc de acum incolo, foarte mult, sau cine stie, dar va trebui sa fie la pret foarte redus ca altfel nu se merita  si nici n-am unde sa-l pastrez decat in dulapul de haine. 

Asa repede se termina o traditie atat de simpla, o forma de paine indulcita este amestecat in conflict militar, nu-mi vine sa cred.  Din cauza nevaccinatilor n-am curaj sa rog pe nimeni sa-mi faca si mie cateva bucati de impletituri mici ca era lume multa cu Cancer de Plamani in comunitate.   Din pacate ei stiu sa faca paine, multi nu stiu.   

Se mai gaseste o paine asemanatoare in magazine care-mi place foarte mult, se numeste English Muffin Bread,  trebuia sa cumpar azi, dar numai acum mi-am adus aminte.  Dimineata la prima ora ma aprovizionez si trec la altceva de facut sa uit de aventura.   Voi aduna ingredientele si pentru o salata de fructe de mare succes, frisca-i da gustul, este fara zahar, doar de la fructe se indulceste.   Pun si struguri dar trebuie sa le curat de coji si seminte, cate o cana din fiecare fruct curatat, si taiat in cubulete mai mici sa fie usor de mancat cu lingurita.  Se amesteca intr-un castron de sticla cu frisca batuta si se decoreaza tot cu fructe!!!  Se raceste bine, merge langa toate de la gaina umpluta la tort sau pui prajit sau doar simplu. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×