Sari la conținut
Forum Roportal
eloxxx

Ortodoxismul, catolicismul, cultele protestante, organizatiile religioase vinovate de crime impotriva umanitatii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Odrasla , ca voi sunteti multi !Tu vorbeste-mi despre versetele citate de mine ..spune-mi cum suna ele in secta ta ?

in special textele din Isaia unde va declara idolatrii ..trad-umi textul unde spune ca a-ti schimbat slava Dumnezeului nemuritor intr-o icoana cu chip de om muritor ..aste-a tradumi-le. cum se traduc ca politeisti si idolatrii in special textele lui Isaia ?

 

Ce se ascunde
Editat de Enki
refacut citate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca spui ca .." pe suluri nu e voie sa se adauge nici macar o virgula"....cum explici diferenta dintre Vechiul Testament si Noul Testament in pseudoBibla aia a voastra?

 

Am dat si un ex in directia asta...am pus doua texte unul din NT -Fapte 7:14 iar altul din VT-Gen 46,27.

 

Practic la voi in VT se vb despre 70 de famili ,iar in NT de 75,pe cand la noi care folosim septuaginta (varianta greceasca a VT),este o concordanta intre VT si NT.

 

______________________

 

 

"Şi Iosif avea doi fii, care i se născuseră

Editat de AndreiMihail

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vezi tu haym herman, unii zic ca ION vine din ebraicul "Yochanan" si inseamna : Dumnezeu a avut mila". Numai ca evreii, ca neam, sunt putin mai tineri ca ionienii. Biblia , dupa 1500 ani de la "vremea ionienilor", spune despre numele Sfantului Ioan Botezatorul, urmatoarele: Sf. Elisabeta voia sa-i puna pruncului numele Ioan. Rudeniile i-au replicat: "Nimeni din neamul tau(nostru) nu poarta numele acesta"(luca 1, 61). Regina traca Creusa(sau Craiasa, Craiusa), mama lui ION, a participat la intemeierea Atenei. Casta IO avea si ea biblia getilor, avea legile zalmoxiene, marele neam al tracilor era o intinsa, mareata si bogata imparatie, condus de o matca(o Regina Mama)

La plecarea din muntii Carpati, cei care aveau sa se denumeasca ionieni, au dus cu ei in Elada un conducator, un model, spunandu-i zeu al apelor impetuoase, numit ION. Potrivit cercetatorilor recente ionienii au "roit". Nu a fost o dislocare a unei populatii intregi. Suprapopularea spatiului carpatic si nord-pontic a generat, mai apoi si migratia "verisorilor tarzii" dorienii. Asa ca ION a plecat sa intemeieze Grecia. Ei(grecii vechi, aheii), spune ( "Aventura greaca"-Levecque, Pierre) : "recunosteau drept strabun eponim un zeu fluvial tamaduitor ION, de la care ar fi pastrat temperamentul lor impetuos(cuvantul ionian ar fi avut semnificatia de "inflacarat" ...Mitul. ..a pastrat amintirea stabilirii lui ION in Ahaia. El si urmasii lui au domnit in tinutil acesta pana la venirea dorienilor.. .).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Regina traca Creusa(sau Craiasa, Craiusa), mama lui ION, a participat la intemeierea Atenei. Casta IO avea si ea biblia getilor, avea legile zalmoxiene, marele neam al tracilor era o intinsa, mareata si bogata imparatie, condus de o matca(o Regina Mama)

La plecarea din muntii Carpati, cei care aveau sa se denumeasca ionieni, au dus cu ei in Elada un conducator, un model, spunandu-i zeu al apelor impetuoase, numit ION.

 

Ceva scrieri istorice care sa ateste aceste evenimente ai? Ce autor antic si in ce carte vorbeste despre asta? Ce inscriptii referitoare la asta poti aduce ca sprijin pentru ce afirmi? :stars:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Domnule Angrei,eu cred ca tu esti bolnav tare.O fi ortodoxismul o boala chiar asa contagioasa?

Tu poti sa mi explici mie,evreu care traiesc in Israel,cu Tora alaturi,ce sa facut Tora aia care a fost tradusa in greceste?Au lasat-o balta acolo,si evreii sau apucat deacum sa citeasca septuaginta?Si abia prin sec 8 au refacut o Tora dupa septuaginta ,cam cum le-a placut lor?Tu realizezi ce vorbesti?Pai dute-n Pachistan sau in china sau oi tara de prin Africa si una din Europa,si ia cite un sul de Tora,vechi de peste o mie de ani ,ca sint inca multe exemplare.Si ,confrunta sa vezi daca are vre-o virgula(o virgula este litera I iud=10)diferenta.Si apoi sa vorbesti dar numai documentat.Ca altfel pacat de timp.

 

Vezi tu haym herman, unii zic ca ION vine din ebraicul "Yochanan" si inseamna : Dumnezeu a avut mila". Numai ca evreii, ca neam, sunt putin mai tineri ca ionienii. Biblia , dupa 1500 ani de la "vremea ionienilor", spune despre numele Sfantului Ioan Botezatorul, urmatoarele: Sf. Elisabeta voia sa-i puna pruncului numele Ioan. Rudeniile i-au replicat: "Nimeni din neamul tau(nostru) nu poarta numele acesta"(luca 1, 61). Regina traca Creusa(sau Craiasa, Craiusa), mama lui ION, a participat la intemeierea Atenei. Casta IO avea si ea biblia getilor, avea legile zalmox. Asa ca ION a plecat sa intemeieze Grecia. Ei(grecii vechi, aheii), spune ( "Aventura greaca"-Levecque, Pierre) : "recunosteau drept strabun eponim un zeu fluvial tamaduitor ION, de la care ar fi pastrat temperamentul lor impetuos(cuvantul ionian ar fi avut semnificatia de "inflacarat" ...Mitul. ..a pastrat amintirea stabilirii lui ION in Ahaia. El si urmasii lui au domnit in tinutil acesta pana la venirea dorienilor.. .).

................................................................................

.........

Eu nu stiu de unde vine numele acesta,stiu una si buna ca acolo se ascunde o minciunica marisoara.Rudeniile se spune acolo au vrut sa-i puna numele Zaharia ,ca la tatal sau.Acolo e minciunica,ca crestinii care au inventat povestea nasterii lui Ioan,nu stiu ca la evrei este interzis sa pui numele tatalui ,la un copil.Nici chiar sa fi insistat rudele ,nu ar fi existat asa ceva,dar cum rudele trebuiau sa fie tot evrei ,este exclus din capul locului -ca minciuna.

Mai sint in textul acela cel putin cinci puncte care nu concorda cu realitatea,dar ce sa fac eu ca nu pot trezi creierele spalate sa le arat adevarul ,ca nu-l primesc.

Sigur povestea este inventata tirziu,prin sec 4 cred,si au avut timp s-o slefuiasca nitel.

Numele sigur vine de la greci asa cum vine si Petru.

Isus nu a cunoscut numele acesta niciodata,si nici nu i-sa adresat astfel vreodata.

Asa cum Isus nu cunostea nici termenul de Cristos,care i-sa atribuit tirziu de tot.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Flacaul iti inteleg neputinta ,dar inceraca sa treci peste treaba asta!

 

Poi ce crezi tu ca "neamurile" crestinate cunosteau limba ebraica?

 

Nu!

 

Logic ca limba greaca era in uz mai ales in spatiul rasariten!

 

 

Cum iti explici ca Noul Testament a fost scris in limba greaca?

 

Normal ca destinatarii cartilor din Noul Testament cunosteau in special Limba greaca!

 

Treaba este clara si in privinta Vechiului Testament ,ei foloseau septuaginta ,adica variata in limba greaca.

 

 

Dovada ca Sf Ap Luca a folosit septuaginta cand a scris textul de la Fapte 7,14, sunt exact versetele prezentate de mine.

 

"Şi Iosif avea doi fii, care i se născuseră

Editat de AndreiMihail

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Care erau alea 9 suflete nascute lui Iosif in Egipt?Asta sa mi spui tu mie.

Si eu te-am intrebat,in Israel unde Isus purta discutii cu Fariseii(Fariseu=explicator al legii=Perus)care erau zeloti,care numai la auzul numelui de greci,se infiorau ,ce fel de Tora citeau ei,Septuaginta?

In Templul din Ierusalim unde se pastraChivotul(Atuncinu mai era chivot)Dar ce aveau inauntru?Au adus o copie de septuaginta si Tora au lasat-o in Egipt?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×