Sari la conținut
Forum Roportal
eloxxx

Ortodoxismul, catolicismul, cultele protestante, organizatiile religioase vinovate de crime impotriva umanitatii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Iisus Hristos :Eu sunt calea, adevarul si viata

 

..............................................................

Vreau un exemplu practic.

Ca la clasa intiiia .Hai sa-l urmam.Cum?

Primi pasi,si mai departe.

 

citeste noul testament si vei vedea cam care-i ideea ,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Afirmatia din titlul acestui topic este echivalenta cu afirmatia ca Einstein si Fermi ar fi vinovati de crimele de la Hiroshima si Nagasaki. :doh:

 

Veniti-va in fire Oamenilor!A fost pacatul din gradina Edenului ,ADULTERUL ,SAU MINCAREA UNUI FRUCT?

:roll: Te pomenesti ca Eva o fi facut sex cu sarpele... :o:

Editat de hans

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:roll: Te pomenesti ca Eva o fi facut sex cu sarpele... :P

Cum adica? :o: :Pui la indoiala cuvintele marelui profet Branham? :doh:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
citeste noul testament si vei vedea cam care-i ideea ,

....................................................................

Cam slabut argumentul.

Daca tu predici de la amvon si strigi ingura mare ca Isus este calea etc.

Si vine un om amarit care ar vrea sa si schimbe viata,si te intreaba ,Ce sa fac?

Tu-i spui ia si citeste N Testament?

Ma indoiesc ca vei face asta.

 

 

Cum adica? :doh: :Pui la indoiala cuvintele marelui profet Branham? :roll:

........................................................

Doar N Testament,argumenteaza si;Cain era de la cel rau.

Cum s-ar putea intelege asta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
....................................................................

Cam slabut argumentul.

Daca tu predici de la amvon si strigi ingura mare ca Isus este calea etc.

Si vine un om amarit care ar vrea sa si schimbe viata,si te intreaba ,Ce sa fac?

Tu-i spui ia si citeste N Testament?

Ma indoiesc ca vei face asta.

 

ai dreptate ,nu voi face asta . da' ce legatura este intre tine si unul care VREA sa-si schimbe viata ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa stiu ce inseamna ;Eu sint calea .Ce poate intelege un om de aici?

Toti c restinii dau cu tifla asta.Dar eu am stat de vorba cu mari Pastori de biserici,si au ramas uimiti cind i-am intrebat.

Nu si-au pus niciodata intrebarea asta in sinea lor.

Si ai face bine sa incerci ,sa vezi ce ti poti raspunde?Vreau sa merg si eu pe calea asta,dar vreau s-o vad.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vreau sa stiu ce inseamna ;Eu sint calea .Ce poate intelege un om de aici?

Isus a spus: "Eu sunt calea...nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine."(Ioan.14.6).

Isus le-a mai spus de asemenea despre o "cale ingusta".

 

Fiind vorba despre o cale, este clar ca acolo exista niste reguli.Multe dintre ele, noi.

1. Mantuirea omului aflat pe cale, nu mai este prin fapte, ci prin credinta in viata si jertfa lui Isus Hristos.

2. Multe dintre regulile vechi raman in esenta, insa ele necesita o noua atitudine.(vezi atitudinea fata de pacat/pacatos).

3. Orice om care vrea sa ajunga la mantuire, adica la Dumnezeu, trebuie sa accepte aceste reguli ale caii deschise de catre Isus, potrivit cu Noul Legamant.

 

Concret, pentru tine, ar putea fi luat exemplul cu atitudinea ta fata de a ucide. Din cate am inteles eu, tu esti de acord ca a ucide este acceptat de catre Dumnezeu in anumite circumstanta. Ei bine, calea cea ingusta stabilita de Isus Fiul lui Dumnezeu are o alta regula in privinta uciderii:nu ai voie sa iei o viata de om sub nici un motiv. Daca accepti regula asta, esti pe "calea ingusta". Daca nu accepti, interpretand, esti pe o alta cale. :roll:

Editat de hans

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hans,eu nu am spus ca sint deacord cu uciderea.Eu am spus ca nu asa este scris cum cititi voi.

Si regulile acestea care tu le-ai insirat aici,de unde leai scos?Ca altul poate adauga altele.Cind Isus a spus Eu sint calea;Nua fost inca vorba de jertfa.De ce tu o pui ca conditie de mintuire.Ca Petru zice;Pocaitiva si intoarceti va la dumnezeu ca sa vi se stearga pacatele.Vezi Fapte cap 3.Oare Petru nu inca nu stia atunci ca pacatele se sterg prin jertfa?

Cum de el cere pocainta si intoarcere la Dumnezeu?

Deci inca odata ,care este calea?Nu povesti ,ca de astea am auzit eu la viata mea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ca Petru zice;Pocaitiva si intoarceti va la dumnezeu ca sa vi se stearga pacatele.Vezi Fapte cap 3.Oare Petru nu inca nu stia atunci ca pacatele se sterg prin jertfa?

Pai tu ce crezi ca intelegea Petru prin "intoarcerea la Dumnezeu"? Sa ia o naveta spatiala si sa zboare prin Univers ca sa-L gaseasca? :lol:

Intoarcerea la Dumnezeu si pocainta, inseamna tocmai nasterea din nou, din apa si din duh, despre care ii vorbea Isus lui Nicodem. Ca si tine, Nicodem era un mare invatat...pacat ca avea probleme de intelegere privitor la lucruri atat de simple...

Uite ce le-a spus Petru contemporanilor sai evrei:

" Ati omorat pe Domnul vietii, pe care Dumnezeu L-a inviat din morti; noi suntem martori ai Lui. " si,

" El este

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai tu ce crezi ca intelegea Petru prin "intoarcerea la Dumnezeu"? Sa ia o naveta spatiala si sa zboare prin Univers ca sa-L gaseasca? :cheer:

Intoarcerea la Dumnezeu si pocainta, inseamna tocmai nasterea din nou, din apa si din duh, despre care ii vorbea Isus lui Nicodem. Ca si tine, Nicodem era un mare invatat...pacat ca avea probleme de intelegere privitor la lucruri atat de simple...

Uite ce le-a spus Petru contemporanilor sai evrei:

" Ati omorat pe Domnul vietii, pe care Dumnezeu L-a inviat din morti; noi suntem martori ai Lui. " si,

" El este

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×