Sari la conținut
Forum Roportal
iuliana1405

Diferente sociale si nu numai

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sunt intru totul de acord cu povetile tatalui tau.Exact asa gandesc si eu, mereu imi doresc mai mult decat ceea ce am si cred ca asta e un lucru bun. El mereu imi reproseaza asta si sustine ca un om trebuie sa se multumeasca cu ceea ce are. Poate tocmai de aceea el trebuie sa depuna foarte multe eforturi pana si pentru cel mai neinsemnat lucru, nu stiu cum, dar mereu ii apar foarte multe obstacole in cale, pana si daca se duce pana la colt sa cumpere paine (exagerez bineinteles). In schimb la mine e invers.

Dacă după 3 ani ești

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pana la urma eu nu cred in schimbarea radicala a unei persoane.

Foarte bine! :lol2:

 

Malkia, să nu acaparăm realităţile unui om trec

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

multi va permiteti sa faceti anumite afirmatii si sa caracterizati pe el , dar nu il cunoasteti decat din spusele ei ..poate omul face tot ce ii sta in puteri sa se ridice la standerdele ei ..nu e usor sa obtii un job bine platit si sa termini o facultate fara ajutor financiar din partea alcuiva. Cu el viata nu a fost atat de darnica cum a fost cu ea.. nu cred ca merita judecat asa aspru un om pe care nici macar nu il cunoastem

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu e nevoie sa jignesti, nici nu am stat pe mese-n discoteci si nici nu am vandut merdenele in piata! Am lucrat intr-o multinationala, cu 8 ore serioase pe zi, cu ore suplimentare, fara messenger, mailuri, jocuri si alte chestii de genu'. :lol2:

 

Stiu foarte bine despre ce vorbesc, nu ma lua peste picior, ca nu am dat exemplul degeaba. Da, exista si facultati serioase la care nu poti invata in discoteci sau pe tarabe - cum ar fi facultatea de Automatica si Calculatoare din Politehnica pe care am terminat-o eu. Si am terminat-o, cu munca cu tot, si cu o medie onorabila. Daca si asta ti se pare facultate particulara gen Spiru Haret... :(

 

Ba da, iti spun eu ca se poate. Daca nu ai timp, iti faci, timpul nu e o scuza daca chiar iti doresti ceva cu adevarat. Scuza ieftina pentru leneveala

 

Malkia, să nu ne smiorcăim, te rog, pt că nu te-am jignit absolut deloc, ţi-am răspuns la replica ta măiestrită, aia cu leneveala.

N-am pomenit NIMIC de facultăţile particulare şi nici nu mă interesează exemplul de viaţă al altora at

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am vorbit cu el si i-am spus tot ce ma deranjeaza la el si desi era de parere ca daca iubesti pe cineva, iubesti pentru ceea ce e si felul lui/ei de a fi,

 

In princiupiu asa este,cand iubesti pe cineva il iubesti cu bune si rele DAR...daca stai putin sa analizezi aceasta zicala trebuie sa realizezi ca nu poate fi interpretata literalmente. Cand vine vorba de "rele" fiecare dintre noi suntem dispusi sau/si capabili sa trecem cu vederea si sa acceptam anumite chestii.Nu tot.Si de obicei aceste "rele" ale partenerului trebuie sa fie eclipsate de "cele bune" incat sa se merite compromisul.Pentru ca la urma urmei o relatie nu poate avea succes fara oarecare compromisuri.Oricat de compatibili ar fi o pereche,totusi identinci in gandire,obiceiuri si valori nu sunt.

Dupa cate povestesti tu,defectele de caracter ale prietenului tau sunt ceva peste care nu pari a fi chiar asa dispusa sa treci cu vederea,mai ales ca acum dupa entuziasmul initial vezi lucrurile mai clar.

Deci in concluzie,ce vreau eu sa spun este ca dupa ce ai stabilit ceea ce-ti doresti intr-un partener si dupa ce ai stabilit daca respectivul intruneste aceasta viziune dpdv al personalitatii si caracterului,numai atunci poti decide.Daca el este ceea ce vrei tu in majoritatea chestiilor,atunci micile neajunsuri pe care le-ar mai avea sunt material de compromis.Daca nu se incadreaza in normele tale,dar tu continui sa-i cauti in coarne,inseamna ca tu i-ti compromiti radical ideea despre cum ti-ai dori un barbat sa fie.Asta nu se face.

 

mi-a spus ca se va schimba si va fi asa cum vreau eu si ca in cel mult un an o sa vad diferenta (un an pentru ca omul nu se poate schimba de pe o zi pe alta).Dar un an e mult si sunt aproape sigura ca nu se va schimba pentru ca mi-a promis asta de multe ori si pana la urma eu nu cred in schimbarea radicala a unei persoane.

 

Aici ai dreptate si ma bucur ca esti destul de inteligenta incat sa-ti dai seama ca omul la miez nu se schimba.Ceea ce vrea el sa zica probail este ca va face ameliorari si compromisuri de dragul tau si al relatiei.Iar faptul ca ti-a promis acest lucru de mai multe ori da impresia ca nu este prima data cand ai fost nevoita sa ai conversatii de genul asta,evident fara succes sau vreo schimbare.Asta ce dovedeste? Ca omul nu se schimba.Sau se schimba pentru un timp,in final revenind la firea lui naturala.Nu si vrea sa descoperi asta mai tarziu,cand poate te vei afla intr-o relatie de casatorie sa cu copii.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
acuma daca stau sa ma gandesc mai bine... tipu asta e cu ea de aproape 3 ani... ori nu are pic de demnitate ori stie sa-si joace foarte bine cartile :(

Sau si una si alta. :lol2:

Editat de gheorghe35

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
multi va permiteti sa faceti anumite afirmatii si sa caracterizati pe el , dar nu il cunoasteti decat din spusele ei ..poate omul face tot ce ii sta in puteri sa se ridice la standerdele ei ..nu e usor sa obtii un job bine platit si sa termini o facultate fara ajutor financiar din partea alcuiva. Cu el viata nu a fost atat de darnica cum a fost cu ea.. nu cred ca merita judecat asa aspru un om pe care nici macar nu il cunoastem

intr-adevar...e greu sa iti gasesti un job cat de cat bunisor si sa te tii si facultate fara macar sa fii soarece de biblioteca.pt un om normal e greu.si decat sa faca prostia sa isi gaseasca o munca care nu il avantazeaza si l-ar duce de rapa mai bine sa nu grabeasca lucrurile sau sa fie atent la ce se orienteaza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1. Malkia, să nu ne smiorcăim, te rog, pt că nu te-am jignit absolut deloc, ţi-am răspuns la replica ta măiestrită, aia cu leneveala.

2. CĂ NICIODATĂ NU POŢI VORBI

Editat de Malkia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×