Sari la conținut
Forum Roportal
iuliana1405

Diferente sociale si nu numai

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu stiu ce sa fac! Nu ma simt implinita cu el, dar nici fara el nu mi-e bine.Astept un sfat de la voi.

 

Priveste-ti fricile in fata! Da-le nume si apoi infrunta-le!

 

Faptul ca nu te simti implinita langa cineva e din punctul meu de vedere un motiv suficient de serios pentru a vrea sa termini o relatie.

 

Din punctul meu de vedere sunt 2 tipuri de motive care justifica intreruperea unei relatii: Conflictul si lipsa implinirii.

 

In cele mai multe cazuri e un cocktail de conflict si absenta sa implinirii.

 

Fii sincera cu tine insuti si CONSTIENTIZEAZA ce se intampla. Gandeste-te si intelege DE CE stai cu el! De ce sa nu stai singura? Sau cu altcineva? Ti-e teama ca n-ai sa mai gasesti pe cineva la fel de bun?

 

Simt nevoia sa fiu cu cineva sigur pe el, hotarat, ferm, care sa ma domine, cineva care sa poata indeplini rolul de

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inca o data va multumesc tuturor celor care ati postat. Concluzia mea, dupa cele spuse de voi si dupa ce s-a intamplat in relatia noastra in ultimele zile este ca intr-o relatie, cu cat cei 2 au situatii materiale si idealuri mai asemanatoare cu atat este mai mare sansa ca acea relatie sa devina una inchegata, care sa dainuie in timp. Bineinteles ca acestea nu sunt de ajuns, dar sunt importante pentru o relatie reusita.

Eu si prietenul meu ne-am despartit. Astazi, in timp ce vorbeam la tel sau mai bine zis ne certam, motivul fiind unul minor, i-am inchis telefonul in nas.Imediat imi da un mesaj care ma face sa-mi dau seama ca nu am gresit luand aceasta decizie. Nu stiu cum vor evolua lucrurile pentru ca de fiecare data cand am facut acest pas, am vrut sa ramanem prieteni si el incerca sa-mi starneasca mila (nu stiu daca acesta e cuvantul potrivit) de fiecare data cand ne vedeam si intr-un final ne impacam. De data asta sunt foarte hotarata sa nu mai dau inapoi.

Exista insa un lucru care imi mustra constiinta si pe care l-am avut in calcul cand alte dati am hotarat sa ii mai dau o sansa si anume sentimentul de vinovatie. Cred ca am mai spus ca dupa 10 luni de relatie el a fost plecat 1 an din Bucuresti si s-a intors vara trecuta. Datorita faptului ca in acel an lucrurile nu au mers tocmai bine intre noi, mi-a spus sa ma gandec bine daca sunt hotarata sa ramanem impreuna pentru ca el avea de ales orasul in care sa munceasca: Bucuresti sau Braila. I-ar fi fost mult mai usor in Braila, dar a venit aici pentru mine. Insa nici dupa ce a venit aici relatia noastra nu s-a imbunatatit prea mult, ba dimpotriva si in toamna avea ocazia sa se transfere la Braila cu ajutorul unei cunostinte. De data asta, vazand ca lucrurile nu merg tocmai bine intre noi si samanta indoielii incoltise in sufletul meu, i-am spus sa faca cum crede el ca este mai bine si ca eu nu pot sa-i garantez ca relatia noastra o sa tina. Dar la vara o sa aibe un an vechime si se poate transfera legal.

Cred ca am luat decizia cea buna, si desi simt o strangere de inima cand ma gandesc ca el o sa-si gaseasca pe altcineva, o sa aibe copii cu altcineva si eu la fel, ii doresc din tot sufletul sa fie fericit si amandoi sa ne gasim jumatatile alaturi de care sa ne simtitm impliniti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Concluzia mea, dupa cele spuse de voi si dupa ce s-a intamplat in relatia noastra in ultimele zile este ca intr-o relatie, cu cat cei 2 au situatii materiale si idealuri mai asemanatoare cu atat este mai mare sansa ca acea relatie sa devina una inchegata, care sa dainuie in timp. Bineinteles ca acestea nu sunt de ajuns, dar sunt importante pentru o relatie reusita.

 

Asta e o concluzie partial gresita!

 

Situatia materiala nu conteaza! Omul conteaza!

 

Poate la fel de bine sa fie o persoana care sa se multumeasca cu putin dar sa fie un om de admirat! Poate sa fie o persoana care sa plece de la zero si datorita viziunii pe care o are sa ajunga bogat. La fel de bine poate fi o persoana care s-a nascut in lux si nu stie decat sa cheltuie. Sau o persoana care s-a nascut in lux si constientizand ca altceva conteaza, prefera sa duca o viata modesta.

 

Idealurile asemanatoare conteaza. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asta e o concluzie partial gresita!

 

Situatia materiala nu conteaza! Omul conteaza!

 

Poate la fel de bine sa fie o persoana care sa se multumeasca cu putin dar sa fie un om de admirat! Poate sa fie o persoana care sa plece de la zero si datorita viziunii pe care o are sa ajunga bogat. La fel de bine poate fi o persoana care s-a nascut in lux si nu stie decat sa cheltuie. Sau o persoana care s-a nascut in lux si constientizand ca altceva conteaza, prefera sa duca o viata modesta.

 

Idealurile asemanatoare conteaza. :)

 

Am vrut sa subliniez si acest aspect insa mi-a scapat. Chiar m-am gandit de multe ori ca daca el avea o viziune a vietii asemanatoare cu a mea, sansele ca relatia sa mearga erau mult mai mari.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1. Nu TU trebuia sa imi raspunzi. Nu era pentru TINE. De ce te bagi? Era ideea mea pentru ea, nu trebuie sa fii TU de acord. :tease:

 

Nu stiu cine se smiorcaie. Mai trist ca in numele altora. N-ai ceva mai bun de facut decat sa te legi de doua cuvinte? :yahoo:

 

2. Perfect valabil si pentru tine. :) Daca avea EA ceva de obiectat, atunci da. Nu simt nevoia sa ma justific pentru toti forumistii. :lol:

 

Malkiuţo, ceva-i

Editat de diclona

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate ca ar fi bine sa considerati ca discutati ideile si nu persoana. Va rog frumos sa va potoliti, nu vreau sa trecem la sanctiuni. Multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca erau numai diferentele sociale, atunci nu erau prea multe probleme, dar aici e vorba de mai multe. Din ce spui despre relatia ta cu el, se pare ca va indreptati spre sfarsit. Sigur, au fost momente placute, dar e clar ca la felul lui de a fi nu aveti mari sanse de a fi impreuna pe viitor... Sigur ca regreti, dar ce a fost frumos a fost, poate ar trebui sa il lasi si sigur vei intalni pe altcineva la un moment dat...

 

Later edit: acum am citit ca v-ati despartit... sorry... nu citisem decat primul mesaj...

Editat de Sarah N....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sigur vei intalni pe altcineva la un moment dat...

 

Din experienta de pana acum... si zic eu... e ceva experienta... nici n-avem idee cat de bine poate sa fie... anul trecut iar mi-au fost date peste cap cateva nivele...

 

Totul e sa nu te agati de ideea unei persoane... si sa spui... doar cu X pot fi fericit(a)... cand iti tii inima deschisa... vezi mai clar..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

conteaza sa fiti asemanatori in idealuri dar si la nivel mental . de exemplu daca tu vrei la opera si el detesta asta ceva nu merge . singura diferenta intre oameni care poate fi acceptata e temperamentul . in rest daca stilul de viata e diferit nu merge . cineva sigur pe sine? sa te domine? nu nu . nu inferior nu superior ca acela te va privi asa cum iti pirvesti tu fostul prieten . iti trebuie un om pe aceeasi lungime de unda :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Totul e sa nu te agati de ideea unei persoane... si sa spui... doar cu X pot fi fericit(a)... cand iti tii inima deschisa... vezi mai clar..

 

De ce nu?! Din moment ce simti ca doar cu acea persoana poti fi fericit/a, nu vad de ce nu ai spune-o. Bun, in cazul in care iti tot repeti asta, cel mai probabil este sa treci foarte greu peste o eventuala despartire.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×