Sari la conținut
Forum Roportal
Blade Dancer

Locuitul cu parintii pe timpul facultatii afecteaza relatia de cuplu?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

:lol: Pe tine nu te deranjeaza maturitatea/imaturitatea ei , ci faptul ca , la 27 de ani ai tai, nu mai esti dispus sa "ai discutii" cu parintii ei.

 

Iti place sau nu , sunt parintii ei , si asta n`o poate schimba nimic.

 

Eu as zice sa apreciezi ca familia te accepta, te invita in casa... si sa nu iti mai doresti ca "drumul" sa-ti fie asa usor.

 

Daca nu esti multumit , iesi cu o fata care a fugit de acasa la 14 ani ... Pt ea, sigur nu`ti va cere nimeni socoteala. :o:

 

 

da asa este si nu contest cu nimic ... dar cand la orice problema intre cei doi parteneri parintii au un cuvand de zis cum ti se pare?

 

 

partenera nu trebuie sa faca putin o limita intre relatia care o are si parinti? sau parintii trebuie sa stie si de cate ori mananca partenerul fetei pe zi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am deschis acest topic sa vad si parerile voastre. Eu consider ca o femeie/barbat care face facultatea in acelasi oras si locuieste cu parintii pe durata studiilor superioare nu este maturizat complet si acest lucru afecteaza grav o relatie.

 

Consider ca viata la camin schimba foarte mult mentalitatea oricarui individ.

 

Ce parere aveti?

Viata la camin te invata sa te descurci singur in multe situatii. Dar acest lucru, desi face parte din procesul de maturizare, nu este total relevant. Sunt multe exemple de copii care locuiesc cu parintii pe durata studiilor superioare si se maturizeaza . La fel si reciproca, cand locuiesc la camin si dau in gropi.

Intamplator, locuiesc in apropierea unor camine studentesti si ceea ce vad nu e tocmai un proces de maturizare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Viata la camin te invata sa te descurci singur in multe situatii. Dar acest lucru, desi face parte din procesul de maturizare, nu este total relevant. Sunt multe exemple de copii care locuiesc cu parintii pe durata studiilor superioare si se maturizeaza . La fel si reciproca, cand locuiesc la camin si dau in gropi.

Intamplator, locuiesc in apropierea unor camine studentesti si ceea ce vad nu e tocmai un proces de maturizare.

 

 

asa este insa eu din pacate am intalnit numai cazuri imature

 

Mi se pare ca fata nu este destul de matura pt a "gestiona" singura o relatie/ sutiatie.. Sau ca partenerul nu este demn de incredere ,si atunci ea simte nevoia unei alte pareri.

 

 

Acum.. tu stii care varianta este corecta.

 

Depinde din ce motiv afla parintii de cate ori mananca partenerul pe zi .

 

Ex : daca ea il lauda " este un om echilibrat , mananca sanatos" , bla bla bla ... poate vrea ca parintii ei sa-l placa.

 

Insa, daca parintii o intreaba : " da` el ce mananca? Mananca mult ??? " :o:) si ea le spune... Ups ! Da, este o problema.

 

Dar... nu cumva exagerezi tu ? :lol:

 

Apropo , ea cati ani are ?

 

 

24 de ani are si nu exagerez deloc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
asa este insa eu din pacate am intalnit numai cazuri imature

 

24 de ani are si nu exagerez deloc

 

ai intalnit??sau asta ai ales?nu te orietezi unde trebuie!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In cazul asta... este o probelma , da.

 

Ai incercat sa vb cu ea ?

Spune`i ca e o atitudine infantila.

Explica`i... ai rabdare cu ea.... Poate nu stie cu este "altfel" .

 

 

nam ce sai mai explic co plecat cu altu ... cica ala e super vine numai pe la ea acasa sta cu parintii etc :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nam ce sai mai explic co plecat cu altu ... cica ala e super vine numai pe la ea acasa sta cu parintii etc ;)

nu a fost sa fie.e mai bine asa!esti ok? :huh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am deschis acest topic sa vad si parerile voastre. Eu consider ca o femeie/barbat care face facultatea in acelasi oras si locuieste cu parintii pe durata studiilor superioare nu este maturizat complet si acest lucru afecteaza grav o relatie.

 

Consider ca viata la camin schimba foarte mult mentalitatea oricarui individ.

 

Ce parere aveti?

 

Depinde de motivele pentru care stai cu parintii... daca e din cauza ca nu ai posibilitatea sa-ti cumperi o casa numai a ta, atunci e altceva... daca e din cauza ca nu te descurci singur, atunci da... dar mai poate fi si din comoditate (de ce sa te ocupi tu de unele treburi, cand se pot ocupa de ele parintii?)...

Oricum, unii se maturizeaza mai repede, altii mai greu... dar, daca statul cu parintii te scuteste de niste griji, atunci relatiei poate sa-i mearga chiar mai bine decat i-ar fi daca acel cuplu ar locui fara parinti...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×