Sari la conținut
Forum Roportal
Blade Dancer

Locuitul cu parintii pe timpul facultatii afecteaza relatia de cuplu?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu stiu frate cum e la voi in familie, da' cel putin ai mei n-au avut nici cea mai mica implicatie in relatiile mele. Ba uneori mama ma mai ruga sa aduc prietenele acasa, ca s-o mai scoata si tata in oras.

 

 

eu nu inteleg de ce te ataci asa? :jester: e doar o parere .. poate gresesc poate nu ... dar din cate am intalnit si chiar din fosta relatie nu cred ca ma insel.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

una e sa ai o relatie pe timpul faculatatii cu un coleg ...locuind la internat si alta e ...sa locuiesti in acelasi oras si sa te muti la ..."iubi" ...la 20 de ani , e mult prea devreme sa ai o relatie aproape conjugala :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma atac deloc, da' ma cam enerveaza astia "maturizati" dintr-o data si cu nasul pe sus.

 

Ce rost ar avea sa stau cu chirie, sa mai dau bani si pe asa ceva, cand eu stau acasa doar vreo 4-5 ore pe zi maxim?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oricum, mutarea din casa parinteasca nu da garantia maturizarii. Experientele de viata te "cresc" si intaresc pentru viitor. De cele mai multe ori, experientele nasoale. Pe care le ai sau nu, nu poti sa alegi...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu ma atac deloc, da' ma cam enerveaza astia "maturizati" dintr-o data si cu nasul pe sus.

 

Ce rost ar avea sa stau cu chirie, sa mai dau bani si pe asa ceva, cand eu stau acasa doar vreo 4-5 ore pe zi maxim?

 

 

dar am zis eu cumva ca ma cred maturizat ... eu am cerut o parere nu am exprimat un fel de a fi

 

Oricum, mutarea din casa parinteasca nu da garantia maturizarii. Experientele de viata te "cresc" si intaresc pentru viitor. De cele mai multe ori, experientele nasoale. Pe care le ai sau nu, nu poti sa alegi...

 

 

nu da garantia dar sansa este mai mare ... mult mai mare :o: depinde si de parinti

 

una e sa ai o relatie pe timpul faculatatii cu un coleg ...locuind la internat si alta e ...sa locuiesti in acelasi oras si sa te muti la ..."iubi" ...la 20 de ani , e mult prea devreme sa ai o relatie aproape conjugala :o:

 

 

corect insa la 23 - 24 de ani termini facultatea ... sunt care stau cu parintii si atunci ... am exemple si de 26 de ani ....

 

Nu ma atac deloc, da' ma cam enerveaza astia "maturizati" dintr-o data si cu nasul pe sus.

 

Ce rost ar avea sa stau cu chirie, sa mai dau bani si pe asa ceva, cand eu stau acasa doar vreo 4-5 ore pe zi maxim?

 

 

si de fapt nici macar nu este vorba despre maturitate in adevaratu sens al cuvantului ... e vorba ca o relatie este afectata enorm .... sau probabil tu esti genu de om care iti place sa locuiesti cu soacra? :D

 

 

o fata care sta acasa in timpu facultatii si dupa facultate si lucreaza are servici .. insa tot acasa sta ... daca teai indragostit si ai luato de nevasta .. nu o iei numai pe ea ... iei toata familia de fapt .. si am zeci de exemple nu numai unul.

 

 

nu este vorba de conditia materiala aici ... este vorba de dorintza fiecarui individ de a se desprinde de cuib ... si unii pur si simplu se complac asa... e mai bine si mai calduros acasa.

 

 

cand am inceput facultatea aveam 100 de mii in buzunar ... daca ramaneam acasa aveam bani mult mai multi de buzunar .. insa am preferat libertatea versus confort.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Blade, cati ani ai? Daca nu te supara intrebarea...

Si ce vrei tu in special sa afli?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am deschis acest topic sa vad si parerile voastre. Eu consider ca o femeie/barbat care face facultatea in acelasi oras si locuieste cu parintii pe durata studiilor superioare nu este maturizat complet si acest lucru afecteaza grav o relatie.

 

Consider ca viata la camin schimba foarte mult mentalitatea oricarui individ.

 

Ce parere aveti?

 

Perfect dezacord cu asta. :o:

 

Nu schimba viata la camin nici o personalitate. Sau... ba da. Te invata sa traiesti cu mizeria. Viata la camin e o necesitate pentru cei ce nu-si pot permite o locuinta decenta pe timpul studiilor. In rest confortul e zero. Viata privata asisderea. Asa era pe vremea mea in caminele din Romania.

 

Eu nu am stat in camin dar nici nu as fi vrut. Mergeam acolo in vizita si totul mi se parea ciudat. Mai mancam la cantina...ca mancarea era misto. :o:

 

Cat priveste faptul ca nu ar fi maturizat ala de sta cu parintii in studentie si i-ar fi afectate relatiile....n-are a face. E gresit sa spui asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
27,student,locuiesti cu parintii? :o: ...inca un caz pierdut!!! :o:

 

 

 

nu locuiesc cu parintii ... nu mai locuiesc cu ei de la 15 ani :D

 

si nu mai sunt student :D

 

dar am avut prietena 5 ani care la 25 de ani tot cu parintii statea ... fosta ma refer ....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×