Sari la conținut
Forum Roportal
Googler

Mers pe patine si mers pe role.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Laur...uneori chiar nu ai limite.

A fabula e ok, uneori poate chiar de dorit, dar, pe cuvantul meu, cand esti pe dinafara, stai acolo omule, nu ma ciripi atata.

Treci la secs, ca la patinaj orium doar discuti.

Si partea proasta e ca furnizezi date eronate.

Dar asa e cum spun eu. :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E atunci afla de la mine draga mea ca atunci cand patinam eu pe 23 August, tu ..edit. :blink:

 

Probabil cand patinai tu pe 23, eu (daca existam pe atunci) eram un prunc fericit.

Ceea ce nu are relevanta in discutia asta. Aici e vorba de tehnica, de antrenament, de experienta.

 

 

Deci te rog respectuos sa nu te mai dai cu parerea de ceea ce nu stii. . :good:

 

Acelasi lucru de rog eu pe tine. Eu patinez de ani de zile. Tu...eczact, edit.Iar la faza asta sa-ti fie rusine.Stii tu pt ce.

 

Pe gheata incepatori au tendinta de a merge foarte incordati si sunt invatati sa faca pasi mici, pentru a merge,si nu a patina.

De aceia este acea senzatie ca merg ca mosii. Inteles?

 

Esti pe dinafara.

Atat pe role, cat si pe gheata, NU esti invatat sa faci pasi mici. Artistic inseamna pas lung, foarte lung. La Hokey e pasul mult mai 'din scurt', dar tot 'prelung' ajunge cumva sa fie.Pasi mici si scurti sunt in viata cand bajabai in nesiguranta, cand ti-e teama, cand esti paralizat de frici.

Pe gheata, si pe role, inca din prima zi cand ai incaltat respectivele incaltari, faci pasi lungi. Iar echilibrul nu ai cum sa-l dobandesti in pasi scurti. E intr-un fel ca mersul pe bicla. dar tu n-ai de unde sti. Daca ai fi invatat sa aptinezi cu profesor ai fi stiut astea deja.

Iti mai dau un exemplu: anul viitor ii cumpar role lu' fi-miu. Crezi ca va face pasi scurti la 4 ani? Aiurea. Daca eu fac pasi lungi si il trag dupa mine, daca eu, care stiu, il invat miscarile mele, va patina ca mine.

Eu la patinaj am avut profesori.Nu am deprins mersul pe patine in fata blocului sau pe maidan. Este mare diferenta. Crede-ma. Ca si in tenis. Joci la perete cum vezi la vecnul pe care il admiri, dar stii CORECT cum se tine racheta in mana? Stii sa dai o serva buna? Eczact. Aiurea. tenis maimanez. Patinaj maidanez.

Poti invata si maidanezele, dar sa recunoastem: ala nu e sport, ala e amatorism si, facut cu placere, nu e deloc de condamnat. De 'comentat' insa e atitudinea asta de stie-tot, cand nu poate fi asa.

 

Poate ca tu ai invatat prima data sa megi pe rotile si de aceia pe gheata iti era mai familiar, si te desfasurai altfel .

DraGul meu, intai de toate: indif ce ai, primele notiuni se deprind la fel.

Apoi: intai am avut patine.

Patine de concurs am avut pt prima oara.

Apoi, cand mi-au ramas mici, am avut patine normale.

Si cand a considerat tata ca merit din nou, am avut iar patine de concurs.

Cred ca asta ar trebui sa-ti spuna multe (daca ai sti ce vorbesc eu aici) pe vremea lu' ceasca, cand tu ai prins din plin anii de aur ai comunismului.

 

Apoi, e adevarat, la un an diferenta, am avut rotile. Cand altii aveau rotile de plastic, eu aveam role cu tije metalice, cu chingi de piele si reglabile.Ale mele stii cum alunecau fara de alea de plastic? N-ai idee. E vorba de calitate, am dscutat noi si despre asta alta data.

La cativa ani (in cls 4) am primit din afara role gheata, dar nu ca cele de acum, tot pe stil vechi cu 2+2 role.

 

PS: are Movu' o semnatura tare aplicabila in aceste momente pt tine.

Si pe cuvantul meu ca nu iti intelega atitudinea.

Frustrare?

Suparare?

Concuram care pe care?

Vezi ca eu imi cam stiu limitele.Tu nu, drept urmare, nu stiu care iese in pierdere.

 

PS2: nu te mai intreba candid pe la alte topicuri de ce nu te mai bag in seama. Continua asa si poti da copy/paste la intrebare peste tot unde-mi vezi nickul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Merci pentru timpul acordat, dar aici nu suntem la concurenta cine ce a avut. :blink:

Si daca as sta sa insir experiente si cunostiintele in domeniu "te-as lua".

Dar aici se discuta subiectul, nu se ataca persoana. Asadar..

Multa iubire.

 

 

P.S. ..nu mai anticipa gresit, nu ma cunosti deloc. :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu la patinaj am avut profesori.Nu am deprins mersul pe patine in fata blocului sau pe maidan. Este mare diferenta. Crede-ma. Ca si in tenis. Joci la perete cum vezi la vecnul pe care il admiri, dar stii CORECT cum se tine racheta in mana? Stii sa dai o serva buna? Eczact. Aiurea. tenis maimanez. Patinaj maidanez.

Poti invata si maidanezele, dar sa recunoastem: ala nu e sport, ala e amatorism si, facut cu placere, nu e deloc de condamnat. De 'comentat' insa e atitudinea asta de stie-tot, cand nu poate fi asa.

 

 

DraGul meu, intai de toate: indif ce ai, primele notiuni se deprind la fel.

Apoi: intai am avut patine.

 

Apoi, e adevarat, la un an diferenta, am avut rotile. Cand altii aveau rotile de plastic, eu aveam role cu tije metalice, cu chingi de piele si reglabile.Ale mele stii cum alunecau fara de alea de plastic? N-ai idee. E vorba de calitate, am dscutat noi si despre asta alta data.

 

Nu este si nici nu ar avea cum sa fie.

Pe patine ai un alt sentiment si se merge total diferit decat pe role.

Daca stii sa patinezi pe gheata, vei putea si pe role, dar invers este destul de dificil.

Asta vorbind la nivel de avansat. Ca asa de dat din picioare pas pas, ca mosii, e usor la ambele.

Desi pe gheata cred ca ar cadea.

 

Eu am invatat maidanez si mersul pe rotile si cel pe patine. In sensul ca pe rotile am mers din clasa a II-a (m-au invatat doua colege) iar pe patine...singura, la o diferenta considerabila de timp...

Partea proasta a fost ca trecerea a fost prea usoara...iar eu n-am simtit gheata, era si muzica...am luat o viteza de mi-am fracturat mina la primul contact cu gheata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu am invatat maidanez si mersul pe rotile si cel pe patine. In sensul ca pe rotile am mers din clasa a II-a (m-au invatat doua colege) iar pe patine...singura, la o diferenta considerabila de timp...

Partea proasta a fost ca trecerea a fost prea usoara...iar eu n-am simtit gheata, era si muzica...am luat o viteza de mi-am fracturat mina la primul contact cu gheata.

Rau asta .Doamne fereste .Nu am avut asa noroc niciodata.

Si asa am invatat si eu. Prioma data pe role pe unele gasite in parc, apoi mi-au cumparat din alea smechere cu role de cauciuc de care zice Nic.

Si tot cam atunci m-am apucat de hochei, si tin minte ca am fost de nebun cu toate obiceiurile de sarbatari ca sa strang bani ca voiam o pereche de Jofa si pe care cu greu mi le-am cumparat .:blink:

Este un sport si un hobby frumos patinajul. Indiferent ca e pe role sau pe patine, e o senzatie unica .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pe role se merge mai usor pentru ca ai spatiul de manevra mai mare :D apoi daca te inveti sa pui frana in T iti e destul de greu sa mergi pe patine, mai ales cele care au frana pe fata.

 

eu primele role mi le-am cumparat in clasa a X-a din alocatie. m-am certat cu mama ca nu voia sa-mi cumpere si mi-am luat cecul, am scos banii si apoi m-am dus cu rolele la ea sa-i arat ce isprava am facut. :roll: astea erau din alea care zdrancaneau, naspa, din plastic. apoi in anul I mi-am luat unele din silicon din prima bursa 8) nu pot sa zic ca sunt experta dar ma descurc sa merg pe role, n-am avut accidente grave...

 

patinele le am de acum 2 ani si prima oara cand am iesit cu ele am cazut de mi-am invinetit ambii genunchi si podul palmei de la mana stanga... a dat unul peste mine :crazy:

 

acum, cine vrea sa mearga la patinoar? :flowers:

cel din Titan nu se deschisese inca, dar putem merge in Drumul Taberei :)

Editat de glob fermecat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai el pe patine nu a mers niciodata dar pe role merge de cativa ani .Dar si eu care patinez de cativa ani cand intru prima data dupa un an pe patinoar tot cad de vreo doua ori. :doh:

 

Si tu crezi ca pe role nu se poate cade ? :soc:

 

Eu merg pe amandoua - dar intr-adevar pe role am mai bun control

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ultimul mers pe role, prin august, s-a lăsat cu julituri ... de atunci nema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×