Sari la conținut
Forum Roportal
ingerashu

Transfer bancar

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Stie cineva cum se realizeaza transferul bancar in strainatate ? In Romania am cont la ING, iar in Anglia la Lloyds TSB.

Care ar fi cea mai ieftina metoda ? Am aflat pana acum doar de ridicarea de la bancomat cu cardul din Romania, dar e foarte mult: 0.5%. Despre transfer bancar nu gasesc mai nimic pe google.

trimiti pur si simplu dintr-un cont in alt cont.

comisioanele bancare la tranzactie sunt in functie de numarul de banci prin care trec banii..

in principiu, bancile trimit banii spre alte banci care au corespondent in tara respectiva..

Adica, ING trimite la un ING din ANGLIA si ING de acolo trimite la TSB.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Western Union au comisioane ridicole. Transferul intrabancar ar fi o solutie foarte OK, insa depinde foarte mult de bancile implicate. Altfel... lasa banii acolo si nu-i mai freca dintr-o parte in alta! Doar nu ai vrea sa piarda banca... :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aaa... scuze. Eu calculasem cu 5% si daia imi dadea mult. 0.5% e un procentaj ok. :tease: Deci se pare ca scosul de la bancomat e cea mai buna metoda.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ei bine, din USA cea mai ieftină metodă de trimitere a banilor e Western Union, de c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu trimit banii din Uk in contul de lire din Ro(am facut imputernicire pe mama sa-i poata scoate), daca ii scoti in lei ii tranforma din lire in euro apoi in lei, parca asa ceva; daca doresc sa ajunga in ziua urmatoare platesc o taxa de urgenta, daca nu ajung cam in 3-4 zile

Western Union am folosit de cateva ori si nu mai folosesc, e scump, ar trebui sa caut prin hartii sa pot spune exact cat am platit, am si primit o teapa mare de la ei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La transferul bancar exista doua componente de cost: un comision al bancii si un comision al sistemului de transfer international (se numeste SWIFT acel sistem).

Comisionul bancii de unde trimiti difera si e de obicei procent din suma trimisa.

Comisionul SWIFT e fix, anul trecut cand am facut eu un astfel de transfer era 25 euro (raportat la cei 200 euro pe care ii trimiteam ... ).

Probabil ca varianta cu extragerea de pe un card romanesc in strainatate ar fi mai buna, depinde de banca si de suma ce o transferi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×