Sari la conținut
Forum Roportal
BabyMe

Server

Postări Recomandate

Elou!...nu stiu daca am intrat exact unde trebuie....dar am zis sa-mi incerc si eu norocul....:o:

problema mea este urmatoarea:

-am un server 2003 de locala....si unul 2003 de internet...la un moment dat cele doua retele au fost unite pt testare,dupa care au fost separate

serverul de locala a ramas activ si are un DC local.abcd .....in schimb cel de net a fost reconfigurat (ideea e ca nu mai are nici o legatura cu locala) si are DC internet.abcd

-problema apare acum ca incerc sa creez useri pt utilizatorii din retea,si primesc eroarea "User name is not unique because an error occured on Global Catalog: the server is not operation. Make sure the Global Catalog is avaible"

-am incercat atunci sa verific in ACtive Directory Sites and Services ce servere am si am descoperit ca am 2 legate intre ele: local.abcd si internet.abcd. Eu am incercat sa sterg internet.abcd dar imi spune ca nu am suficiente drepturi, cu toate ca sunt administrator.

-am incercat sa-l sterg si cu ntdsutil ...si toate bune si frumoase pana la sfarsit cand imi spune ca eu nu am cele 2 DC in acelasi domeniu

 

Intrebarea mea este: cum as putea sa sterg un DC de pe serveru de locala daca el nu se afla in acelasi domeniu cu DC de locala?

Sper ca am fost suficient de clara :o:. Multumesc anticipat celor care au macar o idee :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×