Sari la conținut
Forum Roportal
DJ EU:)

Probleme DVD-RW

Postări Recomandate

Am primit sambata un DVD-RW Samsung SH-128d. L-am instalat, am incercat CD-uri cu programe/jocuri/muzica/filme - a mers perfect. Apoi am scris 2 CD-uri Audio - totul perfect pana acum.....

Dar aseara mi-a dat un coleg un DVD cu Test Drive Unlimited (cica e foarte bun jocul). Am venit eu acasa nerabdator sa incerc jocul (desi PC-ul meu are specificatiile cu mult mai joase decat cele minime ale jocului). Deschid PC-ul, intru in Windows, pun DVD-ul in unitatem astept vreo 30 secunde -becul de la DVD-RW clipea - si vad ca nu se intampla nimic. Intru in My Computer, dau click pe DVD-RW, se blocheaza PC-ul si dupa veo 2 minute imi zice am am in unitate un "blank CD! Ce poate fi? Pana acum am incercat doua discuri DVD si nici unul nu l-a citit (imi zice ca e BLANK CD . Dar chestia interesanta este ca acele 2 discuri au fost citite fara nici o problema de catre DVD-ROM'ul laptopului vecinei mele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
... Ce poate fi? Pana acum am incercat doua ... Dar chestia interesanta este ca acele 2 ... au fost ... fara nici o problema ...

 

OK ;) deci ceva experienta ai !! ... io zic ca poate fi un semn bun :P numai asa poti sa o inviti pe vecina sa te rezolve cu un transfer :-

 

Problema cu hard'u cred ... in Device Manager mergi la IDE ATA/ATAPI controllers ... si unde sti ca ai legat unitatea (primary/secondary IDE Channel) dai properties si la Advanced Settings te uiti la "Transfer Mode" care trebui sa fie "DMA ... if available" / daca e PIO ... incearca sa-l schimbi !! ... iar daca nu merge sper sa te ajute vecina pana la aparitia solutiei salvatoare :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
OK :lol: deci ceva experienta ai !! ... io zic ca poate fi un semn bun ;) numai asa poti sa o inviti pe vecina sa te rezolve cu un transfer :)

 

Problema cu hard'u cred ... in Device Manager mergi la IDE ATA/ATAPI controllers ... si unde sti ca ai legat unitatea (primary/secondary IDE Channel) dai properties si la Advanced Settings te uiti la "Transfer Mode" care trebui sa fie "DMA ... if available" / daca e PIO ... incearca sa-l schimbi !! ... iar daca nu merge sper sa te ajute vecina pana la aparitia solutiei salvatoare :cry:

 

Peste tot este setat pe DMA if available. Nu am neaparat nevoie acum de continutul celor 2 DVD-uri asa ca nu am nevoie de nici un transfer. Mi-am postat problema :flowers: doar ca sa stiu daca se poate rezolva sau daca tre sa ma folosesc de garantie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa mai incerci la cablu de transfer ... sa fie pus OK sa incerci sa ii schimbi locatia ... de pe Primary IDE (slave) pe Secondary IDE (master) ... sa verifici jumperii si apoi sa iei masuri --- dar cu timpul ... poate te mai ajuta si vecina :flowers: cu laptopu ei, cu un sfat sau o idee :) ... vezi tu !! :lol:

Editat de aditm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Samsung SH .. poate e doar autosugestie, dar seria aia de dvd-writere se comporta de parca ar fi chiar second hand. Am auzit destule povesti despre ele, si nu tocmai bune. Sunt cele mai ieftine, dar si proaste. Mai incearca discurile acelea in alte unitati optice - desi tind sa spun ce banuiti si voi, ca e unitatea ta proasta.

 

In paranteza fie vorba, Adi: daca readerul ala are probleme de la panglica, simptomul ar fi sa citeasca incet, nu sa nu citeasca deloc. Invarteala de panglici nu vad ce rost ar putea avea, in momentul cand doua discuri fac aceeasi problema.

 

:airkiss: Eventual, daca sunt scrise la viteza prea mare, posibil sa fie unitatea prietenului care le-a scris si doar ea le mai poate citi. Dar daca zici ca si vecina ti-a confirmat ca merg, si n-a facut-o pentru ochii tai frumosi ... garantie scrie pe el :airkiss:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×