Sari la conținut
Forum Roportal
Pippo

Gustavo Rol - Despre Dumnezeu

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Un sfant se dovedeste a fi asa ,nu numai prin cuvintele sale pline de profunzime,cat prin faptele savarsite in viata de om.Un sfant nu are nevoie de discipoli,el insusi reprezinta un exemplu pentru cei din jur.Credinta in Dumnezeu ii da curajul si taria de a accepta lumea asa cum este,dar de a incerca sa-i ajute pe oameni sa se inteleaga si sa duca o viata fericita si mai ales...de a se sacrifica in folosul altora si totul doar din iubire si intelegere fata de oameni.

 

Ok, dupa aceste criterii, este GR sfant? :P

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ok, dupa aceste criterii, este GR sfant? :P

Vom afla. (dar banuiesc ca discutiile cu tine si fitzroy se vor opri la "wikipedia zice altfel", si deci v-am informat ca sa nu pierdeti timpul "degeaba").

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar ai incercat sa intelegi de ce spun asta? Ce inseamna a fi sfant? Stii ce inseamna a fi sfant? (sfant in comparatie cu multimea, deoarece adevarata sfintenie nu exista pe pamant). Nu stii, pentru ca daca ai sti, ar trebui sa fii orb sau nebun pentru a nu recunoaste. (de fapt asta e ideea topicului, daca vrei sa cercetezi, esti invitat, daca vrei sa negi orbeste, arunci cu noroi in tine)

Da, deci ce inseamna sa fii sfant prin comparatie cu multimea draga?

 

Eu prin sfant, am definit o persoana iluminata, care a reusit sa se apropie mai mult de Dumnezeu. Deci "sfant", nu are o valoare exacta, ci este relativ la gradul de iluminare al unei persoane comparativ cu ceilalti. - asta reprezinta in contextul celor spuse de mine.

Faptul ca a fost un sfant in comparatie cu noi, un iluminat. (sfant, dupa definitia pe care am dat-o mai sus)

Deci pana la urma, este sfant prin comparatie, sfant prin definitia ta a acestui cuvant, sfant pentru ca asa consideri tu, deci pe scurt pentru ca te-a dat pe tine pe spate... cata exactitate, cata precizie, si mai ales, cata obiectivitate. :P

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vom afla.

Pai ce sa mai aflam, a murit, nu? Deci, este un sfant dupa acele criterii enumerate de Mari?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai ce sa mai aflam, a murit, nu? Deci, este un sfant dupa acele criterii enumerate de Mari?

Studiaza-l singura daca nu mai ai rabdare si vei afla mai repede, altfel, vom afla pe masura ce traduc...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vom afla. (dar banuiesc ca discutiile cu tine si fitzroy se vor opri la "wikipedia zice altfel", si deci v-am informat ca sa nu pierdeti timpul "degeaba").

 

Nope. Se vor opri la nivelul "nu pot lega in mod coerent doua idei dar bat in continuare campii cu veselie" :o: E haios insa ca faci referire la wikipedia. Daca ai avea un sfert din capacitatea analitica a celor ce filtreaza si corecteaza informatiile de pe wikipedia, pe domeniile lor, ai avea simtul ridicolului suficient de dezvoltat incat sa te mustre constiinta nitel. :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, deci ce inseamna sa fii sfant prin comparatie cu multimea draga?

Cum spuneam si mai sus, a fi sfant prin comparatie cu multimea, inseamna a fi mai aproape de Dumnezeu (a intelege mai bine ce este Dumnezeu).

 

Deci pana la urma, este sfant prin comparatie, sfant prin definitia ta a acestui cuvant, sfant pentru ca asa consideri tu, deci pe scurt pentru ca te-a dat pe tine pe spate... cata exactitate, cata precizie, si mai ales, cata obiectivitate. :o:

Si cum ai defini tu o persoana care este mai aproape de Dumnezeu, altfel decat sfant ? (Eu n-am nimic impotriva, il putem defini cu alt termen, important este sa se inteleaga ideea) (tine cont ca "din aceeasi oala" face parte si parintele Arsenie Boca, deci atentie la alegerea termenului)

 

Nope. Se vor opri la nivelul "nu pot lega in mod coerent doua idei dar bat in continuare campii cu veselie" :P E haios insa ca faci referire la wikipedia. Daca ai avea un sfert din capacitatea analitica a celor ce filtreaza si corecteaza informatiile de pe wikipedia, pe domeniile lor, ai avea simtul ridicolului suficient de dezvoltat incat sa te mustre constiinta nitel. :P

Daca ai avea un dram din capacitatea lui Gustavo Rol, ti-ai plange de mila, in hohote...

 

Hai sa incheiem cu injuriile astea. Daca ai ceva constructiv de comentat, spune. Altfel veze-ti de treba ta importanta, ca incepi sa incalci regulamentul si Enki o sa fie nevoita sa te avertizeze...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum spuneam si mai sus, a fi sfant prin comparatie cu multimea, inseamna a fi mai aproape de Dumnezeu (a intelege mai bine ce este Dumnezeu).

 

 

Si cum ai defini tu o persoana care este mai aproape de Dumnezeu, altfel decat sfant ? (Eu n-am nimic impotriva, il putem defini cu alt termen, important este sa se inteleaga ideea) (tine cont ca "din aceeasi oala" face parte si parintele Arsenie Boca, deci atentie la alegerea termenului)

 

Ce e aia "sa fii aproape de dumnezeu"? De dumnezeul carei religii? De Dumnezeu dupa care definitie a lui? Nu vezi ca vehiculezi niste termeni mult prea vagi, si faci niste asocieri atat de greu de definit si asta numai din cauza ca sunt subiective? Prin comparatie cu lumea? Care lume: prin comparatie cu aia din puscarii? Prin comparatie cu calugarii tibetani? Prin comparatie cu Maica Tereza? Ce e aia?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca ai avea un dram din capacitatea lui Gustavo Rol, ti-ai plange de mila, in hohote...

 

Hai sa incheiem cu injuriile astea. Daca ai ceva constructiv de comentat, spune. Altfel veze-ti de treba ta importanta, ca incepi sa incalci regulamentul si Enki o sa fie nevoita sa te avertizeze...

 

Later edit: nah, nu merita. Baga mare, maestre! :P

Editat de fitzroy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×