Sari la conținut
Forum Roportal
Pippo

Gustavo Rol - Despre Dumnezeu

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

E sfant pentru ca a inaltat pe cele mai inalte culmi niste visuri pieritoare de nimic carora oamenii li se inchina cu atata servilism ?!

E sfant pentru ca a fost un om normal si in acelasi timp un om pe care tu cu siguranta nu l-ai fi putut privi in ochi.

 

Oamenii nu se duc in Rai si Iad pe criteriul Razboi si Pace...

E posibil ca Dumnezeu sa trimita oamenii in "iad", din aceleasi motive din care un gradinar isi curata gradina de buruieni.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt destui cei pe care biserica i-a numit sfinti, dar cum spuneam, nu sunt fara de pacat, n-ar mai fi oameni. In schimb sunt sfinti in comparatie cu noi, restul... De exemplu un om caruia i s-ar putea spune sfant ar fi Arsenie Boca. De ce ii sfintesc? Nu pentru ca ii idolatrizez, ci pentru a-i promova ca un exemplu pe care sa-l intelegem, pentru noi astia care ne zbatem atata si ne chinuie intrebarile existentiale, pentru toti cei ce incearca sa inteleaga si sa simta mai mult, pentru toti cei care il cauta pe Dumnezeu. Hai sa-l gasim pe Dumnezeu pe cai normale, prin liniste, dragoste si multa intelepciune! Sa "mestecam" bine mesajele acestor oameni sfinti.

si care sunt acele mesaje? de unde stim ca ele sunt corecte? de ce sa urmam calea ce ne-o zic alti...de ce nu cum vrei noi...si prin dorintele si puterile noastre ? mi se pare mai normal...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E sfant pentru ca a fost un om normal si in acelasi timp un om pe care tu cu siguranta nu l-ai fi putut privi in ochi.

 

A, inseamna ca e plina lumea de sfinti si eu nu stiam pana acum.

 

Nu pot sa privesc in ochi un om proclamat "sfant" de catre gloata sau autoproclamat pentru ca ori nu suport prostia multimii care inca n-a trecut de stadiul de trib - ori nu suport duhoarea de orgoliu care se ascunde in spatele mastii de "sfant".

Probabil a fost un om inteligent, dar nu sfant.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si care sunt acele mesaje? de unde stim ca ele sunt corecte? de ce sa urmam calea ce ne-o zic alti...de ce nu cum vrei noi...si prin dorintele si puterile noastre ? mi se pare mai normal...

Poate nu este chiar corect sa le numim mesaje, ci mai degraba invataturi. Invataturi pe care trebuie sa le intelegem si sa le aplicam. Acelasi lucru il face si Biblia, dar noi citim, citim, dar ne intra pe o ureche si ne iese pe alta. In loc sa intelegem morala, noi ne contrazicem pe neintelegeri banale ale unor parti, si astfel pierdem esenta. Aceste invaturi nu sunt o cale, ci un pod, o legatura cu Dumnezeu odata intelese si aplicate.

 

Urmeaza-ti inima si judeca ce spun altii. (adica faci prin dorintele tale (inima), si prin puterile tale (judecata+practica) )

 

A, inseamna ca e plina lumea de sfinti si eu nu stiam pana acum.

Bingo!

 

Nu pot sa privesc in ochi un om proclamat "sfant" de catre gloata sau autoproclamat pentru ca ori nu suport prostia multimii care inca n-a trecut de stadiul de trib - ori nu suport duhoarea de orgoliu care se ascunde in spatele mastii de "sfant".

Ori nu suporti ideea de Dumnezeu...

 

Probabil a fost un om inteligent, dar nu sfant.

Dar ai incercat sa intelegi de ce spun asta? Ce inseamna a fi sfant? Stii ce inseamna a fi sfant? (sfant in comparatie cu multimea, deoarece adevarata sfintenie nu exista pe pamant). Nu stii, pentru ca daca ai sti, ar trebui sa fii orb sau nebun pentru a nu recunoaste. (de fapt asta e ideea topicului, daca vrei sa cercetezi, esti invitat, daca vrei sa negi orbeste, arunci cu noroi in tine)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de ideea de sfant...

De curand, la o predica, am aflat ca toti cei care merg in rai sunt sfinti. De aceea l-au canonizat pe Stefan cel Mare, devenind si un sfant din calendar.

Stefan cel Mare e sfant asa cum e sfant si talharul de pe cruce si Maria Magdalena, spuse preotul.

Si noi o sa fin sfinti , cand o sa ajungem in rai. Nu exista notiunea de sfant in viata. Se hotaraste daca a fost sfant dupa ce a murit....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar ai incercat sa intelegi de ce spun asta? Ce inseamna a fi sfant? Stii ce inseamna a fi sfant? (sfant in comparatie cu multimea, deoarece adevarata sfintenie nu exista pe pamant). Nu stii, pentru ca daca ai sti, ar trebui sa fii orb sau nebun pentru a nu recunoaste. (de fapt asta e ideea topicului, daca vrei sa cercetezi, esti invitat, daca vrei sa negi orbeste, arunci cu noroi in tine)

 

Nu eu neg orbeste, tu accepti orbeste. Unde ai vazut tu intruchiparea suprema a perfectiunii si-a puritatii in Gustavo Rol ?!

In comparatie cu multimea poate a avut un intelect mai stralucit, dar asta nu il face sa fie sfant. Ideea e ca nu exista sfinti in lumea asta, exista doar oameni cu idealuri si aspiratii inalte ca toti oamenii. Faptul ca altii sunt avantajati de un intelect superior nu ii face sa fie cu nimic mai presus decat oamenii comuni decat prin faptul ca gandesc poate ceva mai mult decat oamenii comuni. Dar in esenta tot oameni sunt. La fel ca si profetul Iisus. Intelegi unde bat ?!

Cand am postat in topicul asta nu am avut nici cea mai mica intentie de a ma documenta, dar am fost pur si simplu indignat sa vad cum praful de cimitir e ridicat la rang de virtute.

Stai linistit, nu eu sunt cel care se pateaza de noroi ! Tu singur te afunzi in el cu cat confunzi mai mult desertaciunile cu viata insasi. Vrei sa accepti orbeste, n-ai decat sa visezi in continuare...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa... si de ce este asa special Gustavo Rol asta? ce este asa special in citatele pe care le-ai dat? Sunt niste afirmatii destul de plate, cuvinte cu care oricine se poate juca si voila! A iesit o fraza plina de intelepciune, este suficient sa alaturezi cuvintele iubire dumnezeu si eventual univers si sa faci un liant intre ele, si gata, ai scos o vorba de duh. Big deal.

De ce sfant, ma rog frumos? Ce e aia sfant? O fi extrem de inteligent, dar asta il face iluminat sau sfant? De ce trebuie sa ne aruncam la caracterizari de astea pompoase? Te-a dat pe tine pe spate G.Rol? Ok, demonstreaza-ne ca omul asta este asa cum sustii tu ca este, ca slava domnului, guru cu discipolasi dupa el s-au mai vazut pe lumea asta, si toti discipolii aia pot sa jure ca guru lor e cel mai sfant si iluminat din cati exista.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu eu neg orbeste, tu accepti orbeste. Unde ai vazut tu intruchiparea suprema a perfectiunii si-a puritatii in Gustavo Rol ?!

In comparatie cu multimea poate a avut un intelect mai stralucit, dar asta nu il face sa fie sfant. Ideea e ca nu exista sfinti in lumea asta, exista doar oameni cu idealuri si aspiratii inalte ca toti oamenii. Faptul ca altii sunt avantajati de un intelect superior nu ii face sa fie cu nimic mai presus decat oamenii comuni decat prin faptul ca gandesc poate ceva mai mult decat oamenii comuni. Dar in esenta tot oameni sunt. La fel ca si profetul Iisus. Intelegi unde bat ?!

 

N-are cum sa inteleaga unde bati. Cei ca el traiesc ca sa imparta apele - sa ne zica cine-i bun, cine-i rau, cine-i perfect, cine-i sfant, cine-i pacatos, cum sa traim, ce e de valoare ca scop spiritual in viata si ce nu, s.a.m.d. Si o fac nu pentru ca ar avea vreun sistem rational de gandire care i-a adus la concluziile respective, ci pentru ca sunt niste oameni increzuti si care se viseaza calare pe popor. Vanitatea lor nu-si gaseste expresia in realizarile din viata de zi cu zi asa ca imbratiseaza cu mare patos interpretarile subiective ale unor notiuni abstracte, cu ajutorul carora se pot (si ne pot) minti mai usor :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Apropo de ideea de sfant...

De curand, la o predica, am aflat ca toti cei care merg in rai sunt sfinti. De aceea l-au canonizat pe Stefan cel Mare, devenind si un sfant din calendar.

Stefan cel Mare e sfant asa cum e sfant si talharul de pe cruce si Maria Magdalena, spuse preotul.

Si noi o sa fin sfinti , cand o sa ajungem in rai. Nu exista notiunea de sfant in viata. Se hotaraste daca a fost sfant dupa ce a murit....

Probabil preotul prin "sfant" intelege "toti cei ce ajung in rai".

Eu prin sfant, am definit o persoana iluminata, care a reusit sa se apropie mai mult de Dumnezeu. Deci "sfant", nu are o valoare exacta, ci este relativ la gradul de iluminare al unei persoane comparativ cu ceilalti. - asta reprezinta in contextul celor spuse de mine.

 

A hotari despre cineva daca este sfant sau nu dupa moartea sa, imi pare sa fie o afacere bisericeasca pamanteana.

 

Dar cum spunea si Preafericitul, doar Dumnezeu e SFANT. (deci termenul "sfant" noi il folosim in sens relativ, indiferent de parerea bisericii si de felul in care isi numeste sfintii - adica, "cu cat suntem mai aproape de Dumnezeu, cu atat suntem mai sfinti.. deci tindem spre SFANT (Dumnezeu) )

 

Unde ai vazut tu intruchiparea suprema a perfectiunii si-a puritatii in Gustavo Rol ?!

Unde am spus c-as fi vazut acest lucru?

 

Dar in esenta tot oameni sunt. La fel ca si profetul Iisus. Intelegi unde bat ?!

Da, il definesti pe Iisus profet mincinos si refuzi cu vehementa ideea ca Dumnezeu ar putea exista, fara macar sa studiezi natura lucrurilor.

 

(Intrebare pentru cunoscatori: in felul asta s-ar manifesta cineva "posedat" oare ?)

 

 

Asa... si de ce este asa special Gustavo Rol asta?

Faptul ca a fost un sfant in comparatie cu noi, un iluminat. (sfant, dupa definitia pe care am dat-o mai sus)

 

ce este asa special in citatele pe care le-ai dat?

Sunt concepte si legi spirituale pe care daca incepi le intelegi si le aplici, incepi sa devii "sfant", sa intelegi "ce e aia Dumnezeu" (logic ii putem demonstra existenta, dar doar cu logica nu-l putem intelege - nu ca n-ar fi logic, dar ne depaseste capacitatile logice (incearca tu prin logica sa-i descrii unui orb natura) - si de alfel, daca Dumnezeu ne-a dat ochi, de ce sa nu-i deschidem?).

 

Sunt niste afirmatii destul de plate, cuvinte cu care oricine se poate juca si voila! A iesit o fraza plina de intelepciune, este suficient sa alaturezi cuvintele iubire dumnezeu si eventual univers si sa faci un liant intre ele, si gata, ai scos o vorba de duh. Big deal.

Bineinteles ca oricine poate face fraze pline de intelepciune (in limita intelepciunii si cunoasterii sale).

Cuvintele pe care le folosim, sunt intr-adevar destul de plate. Tocmai de aceea este greu sa descriem lucruri complexe.

 

N-are cum sa inteleaga unde bati. Cei ca el traiesc ca sa imparta apele - sa ne zica cine-i bun, cine-i rau, cine-i perfect, cine-i sfant, cine-i pacatos, cum sa traim, ce e de valoare ca scop spiritual in viata si ce nu, s.a.m.d. Si o fac nu pentru ca ar avea vreun sistem rational de gandire care i-a adus la concluziile respective, ci pentru ca sunt niste oameni increzuti si care se viseaza calare pe popor. Vanitatea lor nu-si gaseste expresia in realizarile din viata de zi cu zi asa ca imbratiseaza cu mare patos interpretarile subiective ale unor notiuni abstracte, cu ajutorul carora se pot (si ne pot) minti mai usor :P

Adevarat sau fals ce spune? Cercetati si veti afla.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce sfant, ma rog frumos? Ce e aia sfant?

Un sfant se dovedeste a fi asa ,nu numai prin cuvintele sale pline de profunzime,cat prin faptele savarsite in viata de om.Un sfant nu are nevoie de discipoli,el insusi reprezinta un exemplu pentru cei din jur.Credinta in Dumnezeu ii da curajul si taria de a accepta lumea asa cum este,dar de a incerca sa-i ajute pe oameni sa se inteleaga si sa duca o viata fericita si mai ales...de a se sacrifica in folosul altora si totul doar din iubire si intelegere fata de oameni.

 

N-are cum sa inteleaga unde bati. Cei ca el traiesc ca sa imparta apele - sa ne zica cine-i bun, cine-i rau, cine-i perfect, cine-i sfant, cine-i pacatos, cum sa traim, ce e de valoare ca scop spiritual in viata si ce nu, s.a.m.d. Si o fac nu pentru ca ar avea vreun sistem rational de gandire care i-a adus la concluziile respective, ci pentru ca sunt niste oameni increzuti si care se viseaza calare pe popor. Vanitatea lor nu-si gaseste expresia in realizarile din viata de zi cu zi asa ca imbratiseaza cu mare patos interpretarile subiective ale unor notiuni abstracte, cu ajutorul carora se pot (si ne pot) minti mai usor :o:

Daca tu nu deschizi subiecte de discutie inseamna ca nu esti vanitos...aha...dar iti permiti sa-i judeci pe toti si sa-ti demonstrezi propria...ghici...vanitateeeee. :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×