Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

In legatura cu problema deschisa in acest topic,se intampla sa plateasca si copii pt pacatele parintilor si asta nu pt ca D-zeu este nedrept ci pt a purifica sufletul parintelui de pacatul grav savarsit,il revarsa asupra copilul care a pacatuit si el la randu lui,sau pt a-i incerca prin ispita credinta lui(deoarece se stie ca un copil este pur in majoritatea cazurilor).Asfel prin aceasta suferinta au de castigat spiritual si parintele si copilul.

Orice suferinta venita chiar pe nedrept in aceasta lume,va avea o rasplata mare in Ceruri :blink: De aceea este bine ca inainte sa se vaite,omul ar trebuii sa-si vada viata sa din trecut.

adica tie iti convine sa suferi din cauza altora? am asta vine ce ai zis tu....si ma refer la orice situatie...

adica un copil innocent fara nici o vina pe lumea asta sa sufere din cauza parin tilor? oare de ce? cum acest d-zeu e drept...unde este dreptatea?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ar fi subliniat ca este doar parerea ei si a crestinilor cu ochelari de cal confectionati din copertile bibliei, si nu ar fi aruncat-o pe tonul acela arogant, adica mai aruncati o privire prin viata voastra de viermi pacatosi ce sunteti, n-as fi spus nimic. Dar cand vine si imi spune ca este drept ca bebelusi si copii sa sufere prin spitale din cauza ca parintii lor sunt niste destrabalati pacatosi, cand in mod evident nu sunt asa ba chiar dimpotriva, sunt oameni si credinciosi, si curati, nu poti sa stai si sa inghiti toate tampeniile astea pe care nu stiu cum le pot scoate unii cu atata convingere de parca chiar ar veni din interiorul lor. Niciodata nu va fi drept ca un copil sa plateasca pentru vreun pacat, pentru ca un copil nu are pacat, iar pentru pacatul altora, cu atat mai putin. Nu inteleg ce trebuie sa se intample cu creierul cuiva ca sa poate sustine ca asa o decizie este dreapta. Complete shut down, probabil.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
D'aia !

mdea, lupini ar spune c-asa vrea muschiu' Lui. linistitor gand, by the way... :blink:

 

 

E parerea ei si trebuie respectata, nu? :o:

daca poate sa priveasca in ochi un copil care moare si pe urma sa le spuna parintilor lui treaba asta, atunci eu ii accept dreptul la o astfel de parere. :huh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca poate sa priveasca in ochi un copil care moare si pe urma sa le spuna parintilor lui treaba asta, atunci eu ii accept dreptul la o astfel de parere. :blink:

si io cred tot asa...e oricum greu sa intelegii asa ceva...eu nu voi intelege asta niciodata probabil....

 

Stiu - nu'i asa ca te simti mai bine ?

pentru tine tot aia e ...tot o apa si`n pamant :huh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este o inventie a lui preston si cleric. Nu exista asa ceva in Scriptura. Nu mai crede si tu fara sa verifici singura cu Scriptura.

 

Esti sigur?

8. Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo
Editat de Cavalerul_Jedi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
adica tie iti convine sa suferi din cauza altora? am asta vine ce ai zis tu....si ma refer la orice situatie...

adica un copil innocent fara nici o vina pe lumea asta sa sufere din cauza parin tilor? oare de ce? cum acest d-zeu e drept...unde este dreptatea?

Crede-ma ca eu am fost deasemenea o victima a acestei teme de care se discuta aicci si iti pot spune ca,fiind copil mic,inocent,nu puteam sa condamn pe nimeni pt ca nu stiam de ce tocmai mie mi se intampla sa sufar si fratelui meu nu.La final a venit si rasplata divina care de asemenea a fost un semn pt mine.INsa aceasta dupa ani de zile.

Copilul are de suferit asta pt ca pacatul parintilor se datoreaza unei distrugeri a iubirii unei pers.(asta am descoperit-o ABIA anul acesta),Ambii parinti cand erau tineri necasatoriti (si pe cand ei 2 erau prieteni),au avut cate un iubit/a de care intr-un final au stiut sa profite de iubirea lor.Au distrus iubirea atunci cand parintii mei si-au dat seama ca se iubesc si si-au oficializat casatoria.Pt aceasta fapta,trebuie sa se plateasca si cum anume pt a fi corect?Tot prin iubire si anume fructul iubirii lor-copilul-

 

 

Acum pare mai logic?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Crede-ma ca eu am fost deasemenea o victima a acestei teme de care se discuta aicci si iti pot spune ca,fiind copil mic,inocent,nu puteam sa condamn pe nimeni pt ca nu stiam de ce tocmai mie mi se intampla sa sufar si fratelui meu nu.La final a venit si rasplata divina care de asemenea a fost un semn pt mine.INsa aceasta dupa ani de zile.

Copilul are de suferit asta pt ca pacatul parintilor se datoreaza unei distrugeri a iubirii unei pers.(asta am descoperit-o ABIA anul acesta),Ambii parinti cand erau tineri necasatoriti (si pe cand ei 2 erau prieteni),au avut cate un iubit/a de care intr-un final au stiut sa profite de iubirea lor.Au distrus iubirea atunci cand parintii mei si-au dat seama ca se iubesc si si-au oficializat casatoria.Pt aceasta fapta,trebuie sa se plateasca si cum anume pt a fi corect?Tot prin iubire si anume fructul iubirii lor-copilul-

 

 

Acum pare mai logic?

nu deloc nu pare mai logic...il, pedepsesti pe cel sau cei vinovatii si atat...asta nu e dreptate...sa zicem ca esti la munca si din cauza ca un coleg de al tau face un lucru rau si pentru asta va sanctioneaza pe toti cu 50% din salariu ...iti convine? ca cam asa face si d-zeu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Just...you, nu are rost. Nu este in stare sa inteleaga cum trebuie sa arate Dreptatea, nu poate concepe si altceva in afara cercului in care s-a inchis.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand Legile Universului nu trebuiesc comparate cu fiata fizica.Nu degeaba pe El nu-L putem intelege pt ca omul are tendinta de a-L compara cu o pers. fizica.

De asemenea TOT ce este Univers a fost creat din IUBIRE.Incalcarea ei,duce la distrugere.De aceea se spune ca distrugerea unei iubiri este cel mai mare pacat pt ca efectiv demonstrezi ca iarasi ai cazut in confundarea creatorului vazut :blink: ceea ce nu trebuie sa se intample in incarnarea ta de pe pamant.

 

Acestea sunt legile naturii,fiecare energie negativa declansata(si in cazul pacatului iubirii este o f. mare cantitate)se va intoarce ca un bumerang asupra ta sau copilului(in cazul acestei teme)Fie ca ne place fie ca nu si noi trebuie sa acceptam asta in destinul nostru pt ca NOI cu mana noastra ne-am creat acest chin(care trebuie curatat).

 

Just...you, nu are rost. Nu este in stare sa inteleaga cum trebuie sa arate Dreptatea, nu poate concepe si altceva in afara cercului in care s-a inchis.

Nu sunt inchisa in niciun cerc si mi se pare ca prea judeci lumea numai pt un chin.Ar trebuii sa fii tare pt ca cel mai mare pericol de acuma vine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×