Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

In primul rand Legile Universului nu trebuiesc comparate cu fiata fizica.Nu degeaba pe El nu-L putem intelege pt ca omul are tendinta de a-L compara cu o pers. fizica.

De asemenea TOT ce este Univers a fost creat din IUBIRE.Incalcarea ei,duce la distrugere.De aceea se spune ca distrugerea unei iubiri este cel mai mare pacat pt ca efectiv demonstrezi ca iarasi ai cazut in confundarea creatorului vazut :blink: ceea ce nu trebuie sa se intample in incarnarea ta de pe pamant.

 

Acestea sunt legile naturii,fiecare energie negativa declansata(si in cazul pacatului iubirii este o f. mare cantitate)se va intoarce ca un bumerang asupra ta sau copilului(in cazul acestei teme)Fie ca ne place fie ca nu si noi trebuie sa acceptam asta in destinul nostru pt ca NOI cu mana noastra ne-am creat acest chin(care trebuie curatat).

dar noi dupa ce traim....? dupa niste legii invatate de undeva si de unde oare? hai sa fim seriosi chiar d-zeu a zis sa nu faci rau aproapelui...este una din porunci....se contrazice pe sine.....daca sufera un copil automa faci rau celui din jursi legile universului si cele din zi cu zii se ghideaza dupa acelasi principiu.....

si tot nu ai raspuns la intrebare

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dar noi dupa ce traim....? dupa niste legii invatate de undeva si de unde oare? hai sa fim seriosi chiar d-zeu a zis sa nu faci rau aproapelui...este una din porunci....se contrazice pe sine.....daca sufera un copil automa faci rau celui din jursi legile universului si cele din zi cu zii se ghideaza dupa acelasi principiu.....

si tot nu ai raspuns la intrebare

tu te-ai contrazis pe tine pt ca...."d-zeu a zis sa nu faci rau aproapelui...este una din porunci..."Bun asa este;dar nu te-ai gandit inainte sa sufere copilul cine-la cine a facut rau mai intai?

Parintii pers. iubite de atunci.

 

"daca sufera un copil automa faci rau celui din jursi " In contextul acesta D-zeu doar face dreptate fata de pers. suferinda si le face un bine daca stai putin sa te gandesti.

Insa sa-ti reexplic pt ca sa numai te ingrozesti.

Daca aceasta durere nu era provocata acum cat suntem oameni,pedeapsa se pastra pt lumea de apoi.Si atunci este mult mai greu sa te purifici.Cat despre durerea provocata copilului care la timpul respectiv este inconstient de ceea ce i se intampla(din proprie experienta)daca va "duce crucea"(dupa cum se spune) pana la capat va avea o rasplata mult mai mare in Cer sau aici.Deoarece se explica 2 lucruri:

- a ajutat la purificarea unui (sau mai multe) suflete

- a dus pana la capat planul Divin

 

Acestea inseamna mult in fata lui D-zeu.SI iarsi mai repet ca omul care nu intelege si sa vaita nu s-a conformat Legilor Universului.Deci nu l-a inteles pe D-zeu,iar pe Enki pot s-ai spun ca nu sunt o pers.indoctrinata(se asteapta la asta pt ca majoritatea de aici asa sunt nu?).Doctrina in care cred eu sunt ceea ce-mi spune intuitia mea care niciodata dar niciodata nu m-a inselat,mai ales cand este vorba de a da un sfat pt ajutorul unei pers.Deci numai judecati ca sa nu fiti judecati.

:blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
tu te-ai contrazis pe tine pt ca...."d-zeu a zis sa nu faci rau aproapelui...este una din porunci..."Bun asa este;dar nu te-ai gandit inainte sa sufere copilul cine-la cine a facut rau mai intai?

Parintii pers. iubite de atunci.

unde m-am contrazis eu....hai ca ma apuc sa ii dau unui in cap ca in trecut ma violat ...ce ar fi asta nu tot dreptate...pentru ca el la tim pul acela ma facut sa sufar...inca si in prezent....

aici nu isi face fiecare dreptate cum vrea...il va rasplatii d-zeu in lumea de apoi....insa atat sau in cazul meu legea...daca eram desteapta....

 

deci parintii au o vina ,copilul nu are ...eu nu vreau sa cred ca astfel de dumnezeu e drept.....

Acestea inseamna mult in fata lui D-zeu.SI iarsi mai repet ca omul care nu intelege si sa vaita nu s-a conformat Legilor Universului.Deci nu l-a inteles pe D-zeu,iar pe Enki pot s-ai spun ca nu sunt o pers.indoctrinata(se asteapta la asta pt ca majoritatea de aici asa sunt nu?).Doctrina in care cred eu sunt ceea ce-mi spune intuitia mea care niciodata dar niciodata nu m-a inselat,mai ales cand este vorba de a da un sfat pt ajutorul unei pers.Deci numai judecati ca sa nu fiti judecati.

:huh:

eu nu judec ci imi pun o intrebare,caruia nu ii gasesc raspuns sub nici o forma.... ce dreptate e asta....

nu asa ceva nu se face..nu neg existenta lui...ca ar exista o divinitate ce ne conduce insa nu asa eu astfel de reguli nu vreau sa le respect...suntem toti egali in fata lui... daca fara pacat ne nastem atunci sa nu suferim...daca avem pacate atunci da pedepsea...insa pentru cel ce a provocat ura,cearta sau a facut o fapta de pedepsit

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu asa ceva nu se face..nu neg existenta lui...ca ar exista o divinitate ce ne conduce insa nu asa eu astfel de reguli nu vreau sa le respect...suntem toti egali in fata lui... daca fara pacat ne nastem atunci sa nu suferim...daca avem pacate atunci da pedepsea...insa pentru cel ce a provocat ura,cearta sau a facut o fapta de pedepsit

Asta vroiam sa vad,daca esti sau nu de acord cu aceste legi.Daca tu nu esti este treaba ta.Pedeapsa va fi a ta :huh: Cat despre pacate....omul nu uita ca s-a nascut cu pacat.Cel stramosesc insa nu este neaparat pacatul lui Adam si Eva.Este pur si simplu faptul ca tu ca fiinta nemuritoare nu l-ai cunoscut pe D-zeu cand a trebuit si l-ai ales pe creatorul vazut(ceea ce spuneam mai sus)care se iarta prin botez. 8) Insa pana atunci D-zeu va sti unde sa te puna daca tu iti accepti destinul pt a-i demonstra. :D Undeva aici a fost si alegerea ta(dar nu cred ca m-ai intelege daca ti-as explica si "fenomenul" acesta,deci nu are rost)Faptul ca te revolti se datoreaza faptului ca ai uitat de fagaduinta ta de dinainte sa te nasti ca om.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Undeva aici a fost si alegerea ta(dar nu cred ca m-ai intelege daca ti-as explica si "fenomenul" acesta,deci nu are rost)Faptul ca te revolti se datoreaza faptului ca ai uitat de fagaduinta ta de dinainte sa te nasti ca om.

unde a fost alegerea mea? in ce context? lamureste-ma ca nu stiu

ce fagaduinta am facut eu innainte de a ma naste :huh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E o intreaga poveste aici;dar pe scurt,pt a-I demonstra lui D-zeu ca iti pare rau de greseala facuta cand ai avut de ales intre creatorul fals (Satana) si Creatorul ADevarat(D-zeu),ai vrut sa ti se mai dea o sansa,adica o incarnare.Si pt aceasta incarnare tu trebuie sa-I dovedesti lui D-zeu ca esti creatia Lui si ca il recunost pe El ca fiind ADevaratul Stapan.De aceea iti da aceste greseli care tie ti se par nedrepte pt ca si Satana vrea sa te faca sa regreti faptul ca ai mai vrut o sansa,iar daca tu le treci cu calm si fara sa te razvratesti impotriva lui D-zeu(pt ca asta e scopul Satanei)atunci in mare masura ti-ai purificat acest mare pacat.Ramane doar sa fi pur si tare pana la sarsitul vietii. :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Crede-ma ca eu am fost deasemenea o victima a acestei teme de care se discuta aicci si iti pot spune ca,fiind copil mic,inocent,nu puteam sa condamn pe nimeni pt ca nu stiam de ce tocmai mie mi se intampla sa sufar si fratelui meu nu.

............

Acum pare mai logic?

pai daca erati frati, dupa biblie trebuia sa suferiti amandoi. asa ca explicatia ta nu tine. :D in plus, avem zeci de cazuri de hoti de mare clasa, pe ai caror copii nu-i vad zbatandu-se in praf de durere. ba din contra, vin cu mertane pe la scoli. ce se intampla? i-a sarit Dumnezeu din schema? :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mie nu mi pare nimic logic

cum explic unui copil de doi ani faptul ca face citostatice? ii spun ca le face ptr ca plateste o vina a parintilor sau un rau pe care l-a facut intr-o viata anterioara?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai daca erati frati, dupa biblie trebuia sa suferiti amandoi. asa ca explicatia ta nu tine. :jester: in plus, avem zeci de cazuri de hoti de mare clasa, pe ai caror copii nu-i vad zbatandu-se in praf de durere. ba din contra, vin cu mertane pe la scoli. ce se intampla? i-a sarit Dumnezeu din schema? :lol2:

Ba este destul de logic faptul ca numai eu am suferit. :o: Ceea ce sunt eu astazi,nici mie numi vine a crede cu ce daruri m-a inzestrat D-zeu si sunt sigura ca pt faptul ca am indurat in tacere(asa cum El ne-a invatat),insa nu vreau sa vorbesc mult despre asta pt ca nu doresc sa devina o lauda.Cat despre fratele meu,el are karma lui.Nu este neaparat s sufere ambii copii pt o greseala asemanatoare.Suferinta s-a creat si cu grija unui copil suferind.

 

 

Iar despre hoti,daca ai fi citit mai bine mesajele mele ai fi vazut ca "rasplata" greselilor poate sa fie pe pamant(ceea ce ar fi un caz fericit) sau in cealalta lume (cand vei suferii mult mai mult).Deci nu-ti fa griji de hotii ceilalti cat trebuie sa-ti faci griji pt sdufletul tau;sa ti-l intaresti pt a nu se mai vaita deoarece viata asta inseamna multe greutati si piedici(dar numai vorbesc pt ca observ ca pers. care nu au ochi sa vada comenteaza mai mult pe aici. :doh:

 

 

 

mie nu mi pare nimic logic

cum explic unui copil de doi ani faptul ca face citostatice? ii spun ca le face ptr ca plateste o vina a parintilor sau un rau pe care l-a facut intr-o viata anterioara?

 

Pai daca asa vezi tu lucrurilerezolvate.... :doh: ii poti povestii insa intreaba-te:cat la suta ar fi capabil sa te inteleaga?Sunt sigura ca acel copil la o anumita varsta isi va da singur seama despre acea perioada.

P.S.:Nici mie nu mi-a spus nimeni de nimic.Totul a venit de la sine,l-ai putea numii destin. :doh:

Si inca ceva:

"Dacă compătimeşti un om, te poţi

Editat de misela

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai daca erati frati, dupa biblie trebuia sa suferiti amandoi. asa ca explicatia ta nu tine. :lol: in plus, avem zeci de cazuri de hoti de mare clasa, pe ai caror copii nu-i vad zbatandu-se in praf de durere. ba din contra, vin cu mertane pe la scoli. ce se intampla? i-a sarit Dumnezeu din schema? :>

Dumnezeu... vrea sa se nasca toti copii sanatosi si frumosi ca niste ingeri... cind se duc la scoala sa aiba cimpul constiintei dezvoltat si cind ajung la liceu sa primeasca un mertzan cadou de la parinti...dar si-a bagat dracul coada.

Face sens sa-l alerge cineva sa i-o taie ???

Editat de Pixy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×