Sari la conținut
Forum Roportal
spider

Acneea - o problema medicala sau de cosmetica?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

thcas gabi036...ma bucur sa "vad" cum niste persoane care au avut acnee au scapat....si tu ai scapat destul de repede....cu bine si acum nu au nici o prb. Si eu am acnee si nu am fost la dermatolog pana acum incercand zeci de mii de tratamente care mai de care:pe.Mai mi-au disparut dar nu de tot asa ca pana la urma tot la dermatolog cred ca voi ajunge :). Cred ca cea mai "inteligenta" mutare pe care trebuie sa o faca o persoana care sufera de acnee este sa se duca la un dermatolog(cu toate ca si acolo poti sa incerci mai multe tratamente daca primul, al doilea etc nu da rezultate:de).PLus...ca acel doctor iti va explica mai multe despre acnee si te va face sa te simti mai bine eliminand acele"mituri" cu nespalatul cu sexul ciocolata and so on.Have fun

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:arrow: Ingrijirea pielii incepe la nastere, ca atare ingrijirea pielii noului nascut incepe printr-o alimentatie corecta. Pielea noului nascut este foarte fragila, delicata si lipsita de rezistenta. Prin alimentatie si ingrijire corecta putem asigura copilului nostru sanatatea si rezistenta pielii. Din pacate odata cu terminarea acestei perioade inceteaza si ingrijirea constanta. Efectele sunt vizibile in perioada de pubertare cand urmare a cresterii bruste a secretiilor hormonale pielea este predispusa la boli, stari seboreice...De aceea noi trebuie sa avem grija de pilea copiilor nostri, trebuie sa-i acordam tot sprijinul pentru ca ei sa adopte obisnuinta de a avea o piele ingrijita si sanatoasa. Pentru copii exista o crema usoara si ulei pentru inrijirea pielii, din materii prime 100% naturale, care hranesc si regenereaza pielea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:) mda...ai spus o povestioara so....? :pee asa si dintii trebuie spalati nu? :pee acneea nu apare daca nu te speli :pee (cel putin la pubertate in rest cine stie :pee) ...in maj cazurilor oricum :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hey Spider, foarte adevarat toate informatiile date despre acnee, si un topic bine venit, informativ ptr. toti de toate virstele

 

 

povestea mea: nu am avut acnee prea mult in adolescenta, pot spune normal, doar o mica instiintare odata pe luna.....dupa ce am trecut de 24ani a inceput sa vina constant, sub toate aspectele, si problema mea cea mai mare pina in ziua de azi, NU pot sa ma controlez si le "ciugulesc" tot timpul.........care face si mai rau, stiu toata teoria de la A la Z.

Eu am tenul foarte USCAT, doar zona te putin grasa, si folosesc produse special ptr tenul meu, alifii fara "uleiuri" in ele, macae-up foarte rar si acelea din minerale naturale.( majoritatea cosurilor apar in zona uscata a fetei :?: :?: :?: :?: )

Am fost la dermatologist si in Ro si in SUA, am folosit diferite prescriptii ptr us intern si topical cu nu prea mare success. Am folosit pastile anticonceptionale ptr. 7 ani de zile, dupa care doctorul mi'a prescris alt tip de anticonceptionale numit "Ortho-Tricycline" si a fost SINGURUL lucru care a avut efect, cam dupa 3 luni, dar dupa 6 luni de zile m'am decis sa mai am un copil si am avut "breaca-outs" si cind am fost gravida... Oca intre timp nu am vrut sa mai iau anticonceptionale ptr. ca am avut operatie permanenta.....Tot mai am breaca outs cind si cind, din observatiile mele este totul pe baza de stress, si poate si ceva imbalanta hormonala. Am folosit si Retin-A, nu prea incintata.... si toate celelalte produse topicale, nu toate au efect, mai ales in cazul meu cu tonul uscat (combinatie), o alifie care am vazut ca imi prieste foarte bine si nu'mi usuca pielea mai mult, cu toate ca principiul este de exfoliere a pielii, contine 10% Alpha Hydroxy Acid, maximul care se gaseste pe piata americana fara prescriptie, si care pot spune ca ma ajuta si "imi improspateaza" tenul, desi este considerat un produs impotriva imbarinirii, este destul de potrivit in cazul acneei, nu este prea concentrat , si mi'a imbunatatit mult urmele vinete de la "ciugulitul" de ani de zile, si se poate folosi si alta crema hidratanta peste ea dupa 15 minute, si ptr ca este exfolianta, ma feresc de soare, si nu ma bronzez niciodata pe fata, folosesc SPF 50 pe fata, altfel ptr mine nu a mers cu nimic. mastile cu argila sint bune, usuca cosurile bine, si cele cu drojdie, si ceaiul de sunatoare este bun, exfoliant. Deci pot spune ca "am situatia sub control", dar nu sint total in afara acneei, si nu am auzit nimic daca este ereditar sau nu, in familia mea (10 copii la parinti) eu am fost singura care am avut asa ceva. O mica clarificare, ptr. cei care cred mituri.... faptul ca "faci sex" nu ajuta impotriva acneei, hey poate a ajutat la altii dar in cazul meu nu, AR FI TREBUIT SA AM TENUL PERFECT..... dar nu sa'a dovedit sa fie adevarat..... Aici in SUA se gaseste o pastila numita ACCUTANE si este dispensata numai sub supravegherea medicului, mergi la doctor cam la 2, 3 zile, costa cam $20 pe pastila acum doi ani in urma.... si tratamentul dureaza cam 14 zile, poti cadea in depresie majora =====sinucidere,(de'aia trebuie sa fii supravegheat indeaproape de medic) si garantat iti spune din start ca o sa ai 20% din ficat distrus... Am un cumnat care avea breaca-outs ca niste furuncuri de mari, si el a luat Accutane si nu a mai avut nimic de atunci, dar mie mi'a fost frica deoarece, din familie avem sensibilitate cu ficatul si nu am vrut sa iau nici o sansa.....Deci in cazul meu este totul pe baza de stress, precum si psoriasis si poate multe altele....Exersatul ajuta mult sa "mai scap de stress" dar nu pot spune ca am gasit solutia magica, ma stradui mult sa nu mai "ciugulesc"... am citit intr'o revista ca atunci cind "storci" un cos, se pot sparge si glandele sebacee si asta face in continuare sa iasa cosuri, cam ar explica situatia mea..... astept sa mai inaintez in virsta... poate poate scap....... ::): ::): ::): , si dupa aceea

dau de altceva ::): ::x: ::): mult success tuturor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salut.sunt mai nou pe forum.

uite care e problema mea:de 2 ani am acnee(acum am 17 ani) si dupa ce am incercat numeroare produse cosmetice m-am hotarat sa merg la dermatolog.asa ca acum 4 luni am fost la dermatolog si mi-a dat un tratament cu smooderm,eryfluid,doxiciclina si vitamina b.dupa 4 luni acneea mi-a trecut in proportie de aproximativ 50%. eu practic culturism si ma gandesc ca la antrenament transpirand foarte mult secretia de sebum creste,ceea ce favorizeaza aparitia cosurilor.credeti ca asta este cauza pentru care acneea mea nu sa-a vindecat in totalitate?sau de vina este si stresul de la scoala...

multumesc. 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salut si eu sunt nou pe forum si ma confrunt cu acneea de vreo 4 ani .Deci am fost si la dermatolog si mia dat:zineryt si scainoren cu zineryt ma dau dimineta si scainoren seara vreau sa spun ca au efect dar tre sa te tii de ele si vedeti ca daca va dati mult cu ele va fac pielea nasoala cu retin-a te dai dupa ce ai mai ameliorat din aparitia acneei acesta cojeste piele ca si cum te-ai fi bronzat si incep sa dispara urmele mai mult nu prea face.Un tratament care chiar merge este sportul pentru cine poate sa se tina de el cu cat transpiri mai mult iti apar mai putine acnee si apropo evitati sa mancati carne si sa beti acidulat toate aceste acnee sunt niste dereglari ale ficatului. cu cat aveti grija de el mai mult va vor iesii mai putine.pentru fata am descoperit o crema de la avon care chiar ajuta fata f mult sa se vindece de acnee si o face mai fres una cu bio6 pentru noapte e vreo 300 de mii.O intrebare am tot auzit ca daca incepi sa te duci la femei te vindeci imi zice cineva daca chiar e adevarat?mersi anticipat si succes la eliminarea acneei definitiv

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O intrebare am tot auzit ca daca incepi sa te duci la femei te vindeci imi zice cineva daca chiar e adevarat?

[snapbacca]28707[/snapbacca]

 

 

 

 

bun venit pe forum! se pare ca nu ai citit mesajul meu anterior in care am mentionat foarte clar..... faptul ca "te duci la femei" = sex, asta nu vindeca acneea, nu mai credeti tot felul de povesti !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intaresc spusele lui fire... desi cu cateva pagini in urma am glumit pe seama acestui mit: sexul duce la disparitia acneei... am cateva exemple prin preajma mea... persoane cu o viata sexuala activa care se confrunta cu aceasta problema... singura solutie este DERMATOLOGUL!!!

 

:spiteful: :crazy: :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si eu am avut acnee.aceasta depinde si de ceea ce mananci dar depinde si de produsele pe care le folosesti pentru ten.eu am folosit o lotiune si o masca "magica " care curata tenul in profunzime,fara sa ii mai lase urme de grasime si in urma caruia tenul era mai curat,mai luminos si mai neted(are si efect de lifting).daca vrea cineva sa testeze aceste produse poate sa ma contacteze la xxxxxxxxxx

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce nu dai mai multe amanunte despre lotiunea si masca aceea "magica" aici pe forum, Iulia_Andreea ??

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×