Sari la conținut
Forum Roportal
MariaB

ce ai vrea (ai fi vrut) sa afli la ora de religie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

N ai simtit niciodata ca anumite lucruri s au intamplat asa "ca prin farmec",sau n ai zis niciodata"de data asta am avut noroc"?.Pai uite in spatele acestor cuvinte este vorba de ajutorul lui Dumnezeu.Si cei "care merg la biserica si fac cruci"probabil vor sa i multumeasca lui Dumnezeu pt. ajutorul acordat si sa l roage sa le fie pavaza.

Bineinteles ca am spus si eu ca am avut noroc si i-am multumit unui Dumnezeu,dar asta se intampla acum ceva timp, cand eram copil, cand nu eram documentat si faceam parte din majoritatea mediocra...

Oricat as incerca sa explic,oricate dovezi as aduce privind existenta unui Dumnezeu religios, tot nu voi fi inteles de majoritatea oamenilor ( fapt pentru care am renuntat sa mai raspund la intrebari privind existenta lui Dumnezeu )

 

@ GabrielAl, @ niklai - Do not misspell my nickname !!! Daca nu stiti cum se scrie - Copy/Paste sau Quote !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna, de curiozitate as vrea sa stiu si eu de unde ai luat pasajul asta

 

Omul are nevoie sa creada in Dumnezeu pentru sanatatea lui psihica ca sa nu ajunga la nebuni gandindu-se de ce a aparut pe pamant, care este scopul existentei lui etc.

:) 8) :) :doh: Multumesc pentru ca dintr-o seara buna ai transformat-o intr-una excelenta.

Biblia este o explicatie suficient de la indemana si de "misterioasa" (a la zeii din antichitate) cu fenomene supranaturale (la care se chinuie oamenii de stiinta sa le dea de cap pe cai rationale si astazi) ca sa fie usor acceptata, si sa rezolve intrebarile existentiale ale omului de rand. Plus ca nimic din ce este scris in ea nu este verificabil cu nici un chip, iarasi un "atu" al Bibliei.

O fi valabila pentru multi, dar nu e valabila nici macar pentru majoritatea oamenilor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ma scuzati ca intervin,

parerea mea este ca ora de religie sunt ca si celelalte,

in general, pe langa informatia expusa, profesorul te mai invata cum sa cauti singur mai departe. Este normal sa aflam doar o parte din tot .

Ceea ce ai vrea (ai fi vrut) sa afli, poti afla chiar mai mult si chiar nu la ora de religie.

Oare asta se poate afla pe forum, unde toti sunt cu intrebarile, sau cu raspunsuri relative?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oare asta se poate afla pe forum, unde toti sunt cu intrebarile, sau cu raspunsuri relative?

 

pe langa informatia expusa, profesorul te mai invata cum sa cauti singur mai departe. Este normal sa aflam doar o parte din tot .

 

am inversat cele doua afitrmatii din mesajul de la tristania ca sa fie mai clar ca

pe forum este ca si la ora de religie - cu deosebirea ca aici poti gasi pe cineva sa raspunda si la intrebarile la care profesorul nu are timp sa iti raspunda, sau la intrebarile pe care nu ai curaj sa le pui profesorului

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oamenii au nevoie, in vanitatea lor , sa-si hraneasca imaginatia de aceea Iisus cred ca ne-a lasat icoana...ca avem o imagine despre El, dar nu e chip cioplit decat daca il consideram asa.Eu nu ma rog la icoana ci la ceea ce reprezinta ea dincolo de hartie. Iar pomenile cred ca sunt un fel de jetfa.Nu mananca mortii placintele alea dar timpul sacrificat in ideea de a le omagia amintirea e ceea ce vrea Dumnezeu cred...Energia si gandurile ce le emani in momentele astea au un soi de vibratie aparte...eu dupa fiecare parastas sau pomenire la care particip cand fac ai mei ma simt eliberata si linistita , e gandul ca am facut ceva bun...

 

 

Ellla,

 

 

Cind Isus a aparut ucenicilor dupa invierea Sa,intr-un trup de carenesi oase,le-a spus acestora sa Ii dea ceva sa manince."Da-ti-mi ceva sa maninc!"Si I-au dat peste si un fagure de miere.Vedeti?Un duh nu poate minca"le-a mai spus El.Cind bogatul si saracul Lazar se aflau fiecare in locuri separate unul de celalalt,unul in Rai si celalalt in Iad,primul il striga pe parintele Avraam:"Trimite-te,rogu-te pe Lazar sa isi moaie virful degetului macar,in apa si sa-mi ude cerul gurii caci grozav sint chinuit in vapaia asta".Avraam i-a raspuns ca nu se poate fiindca intre Iad si Rai este o prapastie de netrecut.Deci i-a fost respinsa cererea din start.

Ideea ca mortii mai maninca sau sufletele lor ar ,ao avea nevoie de asta este o idee care nu isi gaseste

corespondenta in Biblie.Hrana aceasta de aici este materiala,dincolo valorile sint cu totul altfel...

Daca vei citi Biblia si mai ales Nou Testament cu atentie,vei vedea ca lucrurile stau cu totul altfel decit spun altii si vei descoperi Adevarul care va face lumina in viata ta.Sa iti ajute Dumnezeu la aceasta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca vei citi Biblia si mai ales Nou Testament cu atentie,vei vedea ca lucrurile stau cu totul altfel decit spun altii

chiar si decat spui tu!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
chiar si decat spui tu!

 

Este o diferenta intre doctrina ortodoxa si doctrina biblica in privinta icoanelor:

 

Traim in mijlocul; unui crestinism inpanzirt cu icoane reprezentand diferiti asa zisi sfinti.Aceste icoane au devenit obiect de inchinaciune de asa maniera ca marea multime zisa "crestina" le venereaza , se roaga chipurilor din aceste icoane, le saruta si le cinstesc mai mult decat pe Dumnezeu.

Ce spune teologia ortodoxa ca sunt aceste icoane?

"Icoanele sunt inchipuiri sau reprezentari prin zugravire a chipului lui Dumnezeu, a lui Isus ,a Sfantului Duh, a sfintilor crestini declarati de biserica ortodoxa . Ele nu sunt Dumnezeu :Tatal,Cristos ,Duhul Sfant ci ele numai il reprezinta pe acesta. " (Dehelean,Sectologie )

De la inceput constatam ca teologia ortodoxa recunoaste ca aceste icoane sunt zugraveli, creeatia diferitilor pictori care posibil ca unii dintre ei nu au avut nici o legatura cu crestinismul.

De asemenea Teologia Ortodoxa recunoaste ca dovezile pentru sustinerea icoanelor au aparut dupa veacul apostolic . Sfanta Scriptura a fost scrisa mai devreme cand nu se cunosteau icoanele, recunoscand prin aceasta ca Vechiul Testament nu accepta icoanele care sunt inventate in timpul paganizarii crestinismului .

Dupa anii 300 d.Cr cand paganii erau obligati sa se increstineze , cand preotii pagani au devenit preoti crestini usa bisericii crestine s-a deschis pentru multe din practicile pagane.

Pentru a satisface dorinta paganilor increstinati din oficiu,de a avea zei diferiti,au inceput icoanele cu chipul lui Dumnezeu, a lui Isus,Mariei ectc..si sigur ceva mai tarziu si a diferitilor lideri crestini declarati sfinti.

Teologia ortodoxa mentioneaza ca abia in secolul al 7-lea (787) s-a hotarat instalarea icoanelor. (Calauza Crestina ,p. David pg 327)

Observam in general ca icoanele nu sunt fotografii pe care sa fie prezentate chipurile respective ci sunt picturi chiar daca acesti sfinti sunt recrutati din timpul existentei aparatului fotografic. De aceea aceleasi chipuri se deosebesc in functie de arta pictorului.

Se stie ca in timpul celor 10 valuri de prigoana 100-300 d.Chr. ,una din acuzatiile ce li se aducea crestinilor era ca nu au zei si ca nu se inchina zeilor,ca nu venereaza sfintii din templele pagane, si ca exclud orice immagine a vreunui zeu si declara inchinaciune unui Dumnezeu nevazut.Toti cei ce nu mai venerau idolii erau aruncati in inchisori si cei mai multi martirizati.

S-a ridicat la Cartagena (Africa) un mare apologet (aparator al crestinilor) , dupa ce a studiat studiile vremii ,s-a dedicat studiilor de drept, cunoscand foarte bine legile vremii, numele lui fiind Tertulian(160-220 dCr). In apologia sa privind apararea crestinilor printre altele el combate drastic idolii sub orice forma de zei sau sfinti si spune ca crestinii nu venereaza sau adora obiectele facute de maini omenesti.

Deci in primele trei secole nu numai ca crestinii nu se inchinau si nu aveau icoane ci le combateau .

In manualul sau de istorie crestina, Alexa Popovici precizeaza ca credinciosii Nolui Testament resping categoric intrebuintarea ca obiecte,picturi,sculpturi,icoane ale diferitilor sfinti si venerarea lor. Toate acestea erau considerate idoli si pacat.

In cartea sa "Calauza Crestina" (-David -1987-pg 331) autorul sustine ca iconografia (cultul icoanelor ) a fost biblia nestiutorului de carte.

Chiar in primele secole cand stiinta de carte era scazuta , nu s-au putut introduce icoane intre crestini, ci s-au putut usor introduce in timp ce stiinta de carte a crescut. Acest lucru s-a intamplat deoarece crestinii sau indepartat de izvorul invataturii Noului Testament.

Toti "sfintii" din ortodoxism sunt repartizati in slujba lor dupa modelul zeitatilor pagane : sfinti ocrotitori,ai uraganelor, ai localitatilor ectc

 

 

Ce spune Biblia despre icoane si adorarea lor?

 

 

1. In Decalog ,cele 10 porunci din V.T. , Dumnezeu a oprit prin legi severe orice inchinare la chipuri cioplite sau diferite obiecte .

Exod 20:4-5 :"S

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×