Sari la conținut
Forum Roportal
MariaB

ce ai vrea (ai fi vrut) sa afli la ora de religie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Daca citesti Biblia vei intelege-o sigur...

Evident ca va intelege, dar interpretarea pe care o va da s-ar putea sa nu-ti placa.

E scrisa pt orice om,indiferent de gradul,de nivelul sau de pregatire...Crede-ma ca e singura care iti poate da raspunsuri la orice problema...

Tocmai asta te incapatinezi sa NU intelegi: ca NU e singura care iti poate da raspunsuri.

Daca Il ai pe Dumnezeu si ai pierdut lumea,nu ai pierdut nimic.Invers...ai pierdut TOTUL!!

Crezi? :dwarf:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intrebarea mea la care nu am primit niciodata un raspuns (ori deloc, ori nu am inteles nimic) este: de ce ne inchinam la icoane? Una dintre cele 10porunci este 'sa nu-ti faci chip cioplit si sa nu te inchini lui'. Pai icoana ce e? De ce ne inchinam unei imagini? Nu e mai simplu sa ii purtam in suflete? Cu chipuri sau fara...

Sau...de ce se fac pomeni? Pt sufletele mortilor? Parca in rai erau de toate, le trebuie ce le dam noi pe pamant? si daca sunt in iad, la ce le trebuie?

Unde mai pui ca la mine, in Tr, e un obicei complet idiot: dupa ce moare o pers, se pune la usa/la balcon o cana cu apa, batista si eventual mancare. Cica daca se intoarce spiritul sa aiba ce sa bea/manance. Dar un spirit mai are nevoie de asa ceva?

Poate ma lamuriti voi....

 

 

Oamenii au nevoie, in vanitatea lor , sa-si hraneasca imaginatia de aceea Iisus cred ca ne-a lasat icoana...ca avem o imagine despre El, dar nu e chip cioplit decat daca il consideram asa.Eu nu ma rog la icoana ci la ceea ce reprezinta ea dincolo de hartie. Iar pomenile cred ca sunt un fel de jetfa.Nu mananca mortii placintele alea dar timpul sacrificat in ideea de a le omagia amintirea e ceea ce vrea Dumnezeu cred...Energia si gandurile ce le emani in momentele astea au un soi de vibratie aparte...eu dupa fiecare parastas sau pomenire la care particip cand fac ai mei ma simt eliberata si linistita , e gandul ca am facut ceva bun...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oricum nu poate nimeni sa demonstreze ca exista un Dumnezeu ( ma refer la astia care merg la biserica si fac cruci... ).Depinde ce intelege fiecare prin Dumnezeu.

N ai simtit niciodata ca anumite lucruri s au intamplat asa "ca prin farmec",sau n ai zis niciodata"de data asta am avut noroc"?.Pai uite in spatele acestor cuvinte este vorba de ajutorul lui Dumnezeu.Si cei "care merg la biserica si fac cruci"probabil vor sa i multumeasca lui Dumnezeu pt. ajutorul acordat si sa l roage sa le fie pavaza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"facind Dumnezei din toti ceilalti?"....Mai sa fie!Si Satana avea asemenea nazuinte indraznete ...Daca oamenii sint dumnezei,Dumnezeu ce mai e??

 

 

Draga Catalin am o veste buna si pentru tine, Satana nu exista cu adevarat.

Iadul este ca nu ai aflat inca.

 

La a doua nelamurire o sa pun si eu intrebarea pe dos!

- Daca Dumnezeu nu-i cuprinde si pe oameni in creatia lui, atunci ''Dumnezeu ce mai e??''

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Draga Catalin am o veste buna si pentru tine, Satana nu exista cu adevarat.

Iadul este ca nu ai aflat inca.

 

La a doua nelamurire o sa pun si eu intrebarea pe dos!

- Daca Dumnezeu nu-i cuprinde si pe oameni in creatia lui, atunci  ''Dumnezeu ce mai e??''

 

 

tot respectu' pentu raspunsul asta :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar Biblia sfatuieste sa "asteptam pe Isus"!Daca este o aberatie ce spune Biblia,atunci si cuvintele lui Isus sint o aberatie,implicit si Dumnezeu...

 

Si ce faci in timp ce-l astepti pe Iisus?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Draga Catalin am o veste buna si pentru tine, Satana nu exista cu adevarat.

Iadul este ca nu ai aflat inca.

Draga Namaste, am o veste proasta pentru tine: chiar exist. :P" :) Insa nu sint deloc asa cum iti imaginezi.

La a doua nelamurire o sa pun si eu intrebarea pe dos!

- Daca Dumnezeu nu-i cuprinde si pe oameni in creatia lui, atunci  ''Dumnezeu ce mai e??''

Unul dintre noi,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Andrada, sper ca nu este prea tarziu sa primesti raspunsul pe care il astepti chiar de pe la inceputul acestei dezbateri.

Ce este cu extraterestri?

O echipa de oameni, in Franta, a incercat sa patrunda in toate aceste teorii. O sinteza foarte buna a rezulatelor obtinute de aceasta echipa sunt de gasit in cartea "Magii secolului XX", scrisa de Filippe Azis, si tradusa in romaneste, daca nu ma insel, prin 1996-97.

Pana insa vei gasi cartea incerc sa-ti prezint pe scurt despre ce este vorba.

O echipa de oameni bine pregatiti; cateva sute de juristi, detectivi, sociologi, psihologi si istorici. Au patruns pana unde au reusit siei si au cules toate informatiile pe care le-au putut.

Miscarea "Ufologica" (a celor care au religie OZN-urile) este prezentata in capitolul "Super-biserica OZN": din documentele gasite pe la magnatii miscarii cercetatorii au conclus urmatoarele: O bransa a masoneriei s-a specializat in dezinformarea si derutarea multimilor printr-o propaganda sustinuta a asa-zisilor extraterestri. Scopul lor este acela de a capata adepti (cat mai multi) care sa spuna ca Isus nu este Fiul lui Dumnezeu, dar un extraterestru venit sa ne civilizaze; iar moartea sa pe cruce n-a fost una adevarata, ci una fictiva... Tocmai pentru ca este extraterestru si foarte mult inaintea noastra ca civilizatie a reusit sa simuleze ca moare si apoi ca a inviat...

Pana aici este clar ca vrea sa scoata din nima oamenilor convingerea de credinta ca Dumnezeu ne-a iubit si ca ne iubeste la fel de mult si azi.

Sustinatorii miscarii n-au reusit sa raspunda la multe intrebari, ba chiar s-au incurcat in propriile aberatii pe care voiau sa le prezinte ca adevaruri incontestabile. Iti prezint una dintre aceste dispute si incurcaturi:

Afirmau si sustineau ca americanii - la baza NASA - au captrurat un extraterestru si l-au sechestrat sa-l studieze.

La intrebarea cercetatorilor, de ce acest extraterestru n-a procedat ca isus sa-i insele si sa-i amageasca, daca sunt atat de inaintati in tehnologie si civilizatie cum de semenii sai nu i-au venit intru ajutor...?

S-au făcut de tot rasul cu explicatiile date, daca vei gasi cartea vei vedea!

 

Strigoii si Stafiile?

Se pare ca sunt; diavolii si acolitii lui. Spirite fiind (sa nu uitam ca au natura angelica!) pot sa se manifeste asa cum si ingerii lui Dumnezeu se pot manifesta. Dar nici ingerii nici diavolii (sau cum mai spun unii, sufletele mortilor, in Biblie avem cazul lui Saul care il cheama pe profetul Samuel din morti cu ajutorul unei chiromante) spun, nimeni nu poate face ceea ce vrea; fac numai atat cat le ingaduie Dumnezeu ... si cat le dau oamenii ajutor cu libertatea lor pe care Domnul o respecta.

 

De ce la scoala nu ti s-a raspuns?

Pentru ca:

1. profesoorul trebuie sa observe o programa analitica stricta. Daca nu o observa este vinovat inaintea oamenilor si a lui Dumnezeu.

2. posibil sa ni fi studiat aceasta problema niciodata. Intr.adevar, ea nu constituie materie de studiu nici la teologie, nici la Istoria Religiilor. Cum nu a studiat se vedea depasit de problema si ... intelege si tu, este si el un simplu om!

3. posibil sa nu creada sincer in aceste posibile manifestari si refuza sa vorbeasca despre ceea ce el considera pierdere de timp.

Mai pot fi si alte motive, dar nici eu nu mai consider bine-venit sa ma lungesc.

 

N1CKOLAS,

"nu poate nimeni sa demonstreze ca exista Dumnezeu": de acord!

1. Daca acest lucru ar fi posibil, nu am mai vorbi de credinta ci de stiinta;

2. Daca acest lucru ar fi posibil libertatea noastra ar fi grav lezata si noi umiliti;

3. Daca acest lucru ar fi posibil atunci noi nu am mai fi credinciosi si prieteni ai lui Dumnezeu, ci robii lipsiti de "chipul si asemanare cu Dumnezeu".

Daca insa te vei intoarce cu liniste si calm in adancul inimii tale il vei intalni acolo. Ma rog sa-l intalnesti si sa te poti convinge tu insuti ce fericire extraordinara poti avea in comuniune cu el. Pana atuncia: Pace si bine!

 

Bibituca,

Nu pot sa-mi dau seama daca intrebarea ta este pusa sincer, sau in stilul Martorilor lui Iehova si a Advetistilor de ziua a VII-a.

De un lucru insa mi-am dat seama: esti destul de inteligenta ca sa poti discerne intre adevar si minciuna; intre bine si rau. Ma rezum sa-ti recomand citirea si meditarea cu atentie a urmatoarelor texte:

1. Exod cap. 20, unde ciitim "sa nu-ti faci chip cioplit sa te inchini lui!

Paralel:

1'. Exod cap 25: Dumnezeu ii porunceste lui Moise sa faca totul dupa modelul vazut pe munte, deoarece - zice Domnul - pe cativa din Israel "i-am umplut cu Duhul Domnului, al intelepciunii (...) sa sculpteze piatra, sa ciopleasca lemnul... " (Exod cap.31).

Exod cap 32: vitelul de aur;

1Regi 7, 29: citim ca la altarul Domnului din Templu "erau reprezentati lei, boi si heruvimi" (Aici termenul ebraic este exact cel folosit in Exod 32).

Oare putea Dumnezeu sa se contrazica chiar ata de flagrant? Sau aici este vorba de traditii diferite (Sacerdatala; Iahvista, Elohista; Deuteronomista), fiecare cu specificul ei si ca noi suntem chemati sa culegem mesajul lui Dumnezeu in bogatia sa, nu asa cum ni se pare noua, unul fiecaruia.

Nu intamplator Petru, in cea de-a doua Scrisoare asa - inspirat de Duhul Sfant - scrie: "stiind mai intai aceasta: nici o profetie a Scripturii nu este supusa interpretarii fiecaruia (nu poate fi interpretata de fiecare cum vrea); deoarece nici una n-a fost prin vointa vreunui om, dar oamenii sfinti ai lui Dumnezeu au vorbit pentru ca au fost inspirati de Duhul Sfant".

Prin urmare, Bebituca scumpa, dupa cum Scriptura ne-a venit prin oamenii sfinti ai lui Dumnezeu (pe care Domnul i-a ales si i-a cheamat) tot asa si interpretarea Scripturilor este garantata de Autoritatea constituita de Domnul Isus: Petru si Biserica in unire cu el: Papa si crestinii in unire cu el, caci numai lui Domnul i-a spus: "Satana a cerut sa va cearna ca pe grau. Dar eu m-am rugat pentru credinta ta, Petre, ca tu intorcandu-te sa-i intaresti pe fratii tai". Apoi: "Paste oile mele!". Ceilalti apostoli au respectat aceasta vointa a Domnului tocmai de aceea la Conciliul din Ierusalim, despre care ne vorbeste cartea "Faptele Apostolilor", desi Petru n-a zis nimic in timpul dezbaterilor, la sfarsit a luat cuvantul si s-a exprimat astfel: "I-a placut Duhului Sfant si noua, sa hotaram acestea...!" Cuvintele sale au devenit pe data lege a credintei si evanghelizarii pentru toti celalti apostoli.

 

Deh! Petru are cheile si daca nu-l ascullti, ....!

 

Adio!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si este doar unul din pasajele care ar trebui sa se spuna in scolile unde se preda religia.

''Profesorii tai te-au invatat despre un Dumnezeu furios, un Dumnezeu gelos, un Dumnezeu care vrea sa ai nevoie de El.

 

Si acesta nu este deloc un Dumnezeu, ci un substituit nevrotic pentru ceea ce ar trebui sa fie o divinitate.

 

Un adevarat Maestru nu este cel care are mai multi studenti, ci cel care creaza mai multi Maestri.

 

Un adevarat conducator nu este cel pe care-l urmeaza o mare multime, ci cel care creeaza mai multi conducatori.

 

Un adevarat rege nu e cel care are mai multi supusi, ci cel care-i conduce  pe cei mai multi spre regalitate.

 

Un adevarat profesor nu este cel care stie cel mai mult, ci cel care

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×