Sari la conținut
Forum Roportal
MariaB

ce ai vrea (ai fi vrut) sa afli la ora de religie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Intrebarea mea la care nu am primit niciodata un raspuns (ori deloc, ori nu am inteles nimic) este: de ce ne inchinam la icoane? Una dintre cele 10porunci este 'sa nu-ti faci chip cioplit si sa nu te inchini lui'. Pai icoana ce e? De ce ne inchinam unei imagini? Nu e mai simplu sa ii purtam in suflete? Cu chipuri sau fara...

Sau...de ce se fac pomeni? Pt sufletele mortilor? Parca in rai erau de toate, le trebuie ce le dam noi pe pamant? si daca sunt in iad, la ce le trebuie?

Unde mai pui ca la mine, in Tr, e un obicei complet idiot: dupa ce moare o pers, se pune la usa/la balcon o cana cu apa, batista si eventual mancare. Cica daca se intoarce spiritul sa aiba ce sa bea/manance. Dar un spirit mai are nevoie de asa ceva?

Poate ma lamuriti voi....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intrebarea mea la care nu am primit niciodata un raspuns (ori deloc, ori nu am inteles nimic) este: de ce ne inchinam la icoane? Una dintre cele 10porunci este 'sa nu-ti faci chip cioplit si sa nu te inchini lui'. Pai icoana ce e? De ce ne inchinam unei imagini?

 

Cred ca am un raspuns la intrebarea ta.Icoana reprezinta doar o fereastra.Un mijloc de comunicare intre tine si divinitate.Nu te inchini la rama sau la alt material ce face parte din icoana ci la ceea ce reprezinta.

Sa-ti dau un exemplu:cand iti e dor de cineva drag si ii privesti poza...in timpul acela te gandesti la acea persoana nu la poza ci la ceea ce reprezinta ea.Ma intelegi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca am un raspuns la intrebarea ta.Icoana reprezinta doar o fereastra.Un mijloc de comunicare intre tine si divinitate.Nu te inchini la rama sau la alt material ce face parte din icoana ci la ceea ce reprezinta.

Sa-ti dau un exemplu:cand iti e dor de cineva drag si ii privesti poza...in timpul acela te gandesti la acea persoana nu la poza ci la ceea ce reprezinta ea.Ma intelegi?

Si cind stii asta, tot nu vezi problema crestinismului?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am facut relegie si mi-a placut f.f.f. mult am avut 10 pe linie la scoala

ce ti-a placut cel mai mult? (in afara notelor de 10)

in legatura cu intrebarea lui dan-marius, inainte sa raspunzi, intreaba-l cum defineste termenii de religios si credincios

 

Bebituca, te intrebi de ce se inchina crestinii la icoane din moment ce porunca este sa nu-ti faci chip cioplit. Raspunsul de la deea_s este potrivit pentru tine. Am sa adaug ca textul exact al poruncii este "sa nu iti faci chip cioplit CA SA te inchini lui" - nu doar sa nu-ti faci nici un chip cioplit!

Despre pomeni se poate vorbi in mai multe feluri. De exemplu, traditiile de inmormantare sunt obiceiuri precrestine pe care Biserica le-a tolerat pentru ca oamenii nu s-au putrut "elibera" de ele la inceput.

Ceva insa nu ai retinut corect: pomenile se fac pentru cei care NU au ajuns inca in Rai, ci sunt in asteptare. Catolicii au concretizat aceasta asteptare prin termenul Purgatoriu si au simplificat foarte mult obiceiurile respective (se pubne baza pe rugaciuniile pentru morti). Si nu este deloc rau asa, gandesc eu.

 

ellla, sigur ca sunt si alte exemple de religii care au posibilitatea unei vieti de calugarie, ceea ce am vrut eu sa sublibniez in mesaj era ca sunt si multe culte care nu au monahism

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Citez din Maria B : "Sa ne gandim ca doar ortodocsii si catolicii au monahism, ceilalti nu au aceasta posibilitate de alegere"

 

Revin cu intrebarea...brahmanii? :lol2:"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

revin cu raspunsul:

 

sigur ca sunt si alte exemple de religii care au posibilitatea unei vieti de calugarie, ceea ce am vrut eu sa subliniez in mesaj era ca sunt si multe culte care nu au monahism

 

in legatura cu:

Calugaria nu inseamna ca nu vrei sa te casatoresti, ci ca vrei sa traiesti dupa anumite reguli...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
in legatura cu:

Calugaria nu inseamna ca nu vrei sa te casatoresti, ci ca vrei sa traiesti dupa anumite reguli...

Viata in societate inseamna a trai dupa anumite reguli (li se mai spun si legi, sau morala, sau bun simt). Poti sa detailezi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ceva insa nu ai retinut corect: pomenile se fac pentru cei care NU au ajuns inca in Rai, ci sunt in asteptare. Catolicii au concretizat aceasta asteptare prin termenul Purgatoriu si au simplificat foarte mult obiceiurile respective (se pubne baza pe rugaciuniile pentru morti). Si nu este deloc rau asa, gandesc eu.

Asta chiar e ilogic. De ce stau aia la coada sa ajunga in Rai sau in Iad ???

( Am r

Editat de N1CKH0LAS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Viata in societate inseamna a trai dupa anumite reguli (li se mai spun si legi, sau morala, sau bun simt). Poti sa detailezi?

detalii in legatura cu ce?

 

Asta chiar e ilogic. De ce stau aia la coada sa ajunga in Rai sau in Iad ???

( Am r

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×