Sari la conținut
Forum Roportal
MariaB

ce ai vrea (ai fi vrut) sa afli la ora de religie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

regulile calugariei... modul de viata.

 

 

regulile de baza ale vietii in manastirile crestine sunt trei: ascultare, saracie si castitate pentru Cristos

 

castitatea inseamna sa alegi, din iubire de Cristos, o viata fara relatii sexuale

saracie inseamna ca nimic din ce e este in manastire nu este al tau, dar poti folosi

ascultare inseamna sa faci ceea ce ti se cere - fara sa comentezi

 

dintre toate, cea mai greu de implinit este ascultarea (in saracie traiesc multi, iar castitatea este usor pentru unii de practicat), si dupa asta esti primit sau nu in manastire

 

daca nu te casatoresti, nu inseamna ca esti facut pentru viata de manastire, mai ales daca apartii unui cult care nu are aceasta posibilitate de alegere

Editat de MariaB

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
regulile de baza ale vietii in manastirile crestine sunt trei: ascultare, saracie si castitate pentru Cristos

 

castitatea inseamna sa alegi, din iubire de Cristos, o viata fara relatii sexuale

Si eu credeam ca sexul e doar o parte a relatiei cu o alta persoana. :dwarf: Spune-mi, unui calugar ii este permis sa se indragosteasca de altcineva?

saracie inseamna ca nimic din ce e este in manastire nu este al tau, dar poti folosi

Spune-mi, daca nimic din ceea ce este in manastire nu iti apartine, dar in afara ei esti multimilionar(a) in euro (adica bogat) e bine?

ascultare inseamna sa faci ceea ce ti se cere - fara sa comentezi

 

dintre toate, cea mai greu de implinit este ascultarea (in saracie traiesc multi, iar castitatea este usor pentru unii de practicat), si dupa asta esti primit sau nu in manastire

Din expresia "castitatea este usor pentru unii de practicat" cuvintele cheie sint "pentru unii".

daca nu te casatoresti, nu inseamna ca esti facut pentru viata de manastire, mai ales daca apartii unui cult care nu are aceasta posibilitate de alegere

Exista persoane care nu se casatoresc, dar au relatii stabile. E valabil si la ei?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
unui calugar ii este permis sa se indragosteasca de altcineva?

Spune-mi, daca nimic din ceea ce este in manastire nu iti apartine, dar in afara ei esti multimilionar(a) in euro (adica bogat) e bine?

Exista persoane care nu se casatoresc, dar au relatii stabile. E valabil si la ei?

 

cand esti in manastire esti indragostit de Isus, de Maria... daca te indragostesti de altcineva este adulter

cand esti in manastire nu mai ai nimic al tau (ai dat totul familiei si manastirii)

 

ce sa fie valabil pentru persoanele care nu se casatoresc, dar au relatii stabile?

Editat de MariaB

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cand esti in manastire esti indragostit de Isus, de Maria... daca te indragostesti de altcineva este adulter

Indragostit de niste persoane decedate acum aproape doua milenii? Cine parca spunea ca as trai intr-o lume proprie? :dwarf: Tare mi-ar place sa vad cum reactioneaza la ce scrii tu.

cand esti in manastire nu mai ai nimic al tau (ai dat totul familiei si manastirii)

De ce nu spui asta de la bun inceput? totusi, de ce trebuie sa dai manastirii averea ta?

ce sa fie valabil pentru persoanele care nu se casatoresc, dar au relatii stabile?

Ma refeream la ceea ce ai spus tu, in legatura cu a fi facut pentru viata in manastire:

daca nu te casatoresti, nu inseamna ca esti facut pentru viata de manastire, mai ales daca apartii unui cult care nu are aceasta posibilitate de alegere
Editat de dan-marius

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de ce trebuie sa dai manastirii averea ta?

 

cand intri intr-o manastire devii membru al unei familii si totul se pune in comun (este ca intr-o casatorie, dar nu din acelea cu contract prenuptial)

 

 

cat despre iubirea de Isus sau de Maria in manastiri, nu este nimic ciudat aici, este asa cum multi vaduvi raman credinciosi partenerului decedat - este o alegere

Editat de MariaB

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cand intri intr-o manastire devii membru al unei familii si totul se pune in comun (este ca intr-o casatorie, dar nu din acelea cu contract prenuptial)

Nu cred ca ai dat un exemplu bun cu casatoria aici. Este un angajament, adevarat, insa doar atit are in comun cu casatoria.

 

cat despre iubirea de Isus sau de Maria in manastiri, nu este nimic ciudat aici, este asa cum multi vaduvi raman credinciosi partenerului decedat - este o alegere

Tu ai spus "cand esti in manastire esti indragostit de Isus, de Maria... daca te indragostesti de altcineva este adulter". Nu ai vorbit de iubire, ci despre a te indragosti. In situatia de fata sint doua lucruri diferite, oricit de asemanatoare ar parea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu cred ca ai dat un exemplu bun cu casatoria aici. Este un angajament, adevarat, insa doar atit are in comun cu casatoria.

Tu ai spus "cand esti in manastire esti indragostit de Isus, de Maria... daca te indragostesti de altcineva este adulter". Nu ai vorbit de iubire, ci despre a te indragosti. In situatia de fata sint doua lucruri diferite, oricit de asemanatoare ar parea.

 

Ce ti se pare tie ca nu are in comun casatoria cu calugaria?

Daca tu deosebesti a iubi de a te indragosti, eu nu am facut aceasta distinctie atunci cand mi-am spus parerea. Din ce puncte de vedere le deousebesti tu? (obsev ca avem un vocabular comun, dar intelesuri cu totul diferite - cum sa ne intelegem daca tu cauti sensuri ale cuvintelor pe care eu nu le-am luat in considerare? chiar vrei sa ne inteleg, sau doar sa vorbim!?!)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce ti se pare tie ca nu are in comun casatoria cu calugaria?

1) lucrul pe care il au in comun este faptul ca ambele sint angajamente. Unii nu le fac fata, altii sint croiti pentru oricare dintre ele... dar cind vine vorba de crestinism casatoria si calugaria se exclud reciproc: nu le poti avea pe amindoua in acelasi timp.

2) casatoria este cadrul legal al familiei, si tine de reproducere. Calugaria este cadrul legal (sau cel putin de organizare in interiorul bisericii) al unei forme de manifestare a credintei.

Daca tu deosebesti a iubi de a te indragosti, eu nu am facut aceasta distinctie atunci cand mi-am spus parerea. Din ce puncte de vedere le deousebesti tu?

Hai sa iti dau un exemplu: relatia parinti-copii se bazeaza pe iubire (sau cel putin ar trebui sa se bazeze pe asta) dar este diferita de relatia pe care o au doi iubiti (sau doi soti).

(obsev ca avem un vocabular comun, dar intelesuri cu totul diferite - cum sa ne intelegem daca tu cauti sensuri ale cuvintelor pe care eu nu le-am luat in considerare? chiar vrei sa ne inteleg, sau doar sa vorbim!?!)

Mi se pare perfect normal sa avem un vocabular diferit si intelesurile diferite - doar sintem doua persoane distincte, fiecare cu modul sau de gindire si cu trecutul sau personal. Am totusi o nedumerire: cine sa "ne inteleg"? Noi sa ne intelegem?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

te intrebi uimit

Noi sa ne intelegem?
daca nu ca sa ne intelegem, de ce vorbim? - ori ai pus intrebarea pur si simplu pentru ca am facut eu o greseala de tastare, fara sa ai intentia unui dialog pe tema topicului!?!

 

iubirea este iubire!

felul in care imi manifest iubirea difera (fata de parinti, fata de sot, fata de copii, fata de aproapele...)

 

ce vrei de fapt sa imi spui prin:

Tu ai spus "cand esti in manastire esti indragostit de Isus, de Maria... daca te indragostesti de altcineva este adulter". Nu ai vorbit de iubire, ci despre a te indragosti. In situatia de fata sint doua lucruri diferite, oricit de asemanatoare ar parea.

ce raspuns / replica astepti de la mine?

 

 

1) lucrul pe care il au in comun este faptul ca ambele sint angajamente. Unii nu le fac fata, altii sint croiti pentru oricare dintre ele... dar cind vine vorba de crestinism casatoria si calugaria se exclud reciproc: nu le poti avea pe amindoua in acelasi timp.

2) casatoria este cadrul legal al familiei, si tine de reproducere. Calugaria este cadrul legal (sau cel putin de organizare in interiorul bisericii) al unei forme de manifestare a credintei.

 

casatoria si calugaria le poti avea in acelasi timp pe amandoua, dar sunt cazuri exceptionale, pentru oameni exceptionali

si in ceea ce priveste procrearea este o mare asemanare> calugarii au fii spirituali - ceva ce seamana foarte bine cu situatia copiilor infiati de o familie care nu poate avea copii altfel

 

am si eu o intrebare pentru tine:

chiar te intereseaza subiectul, sau doar incerci sa-mi demontezi mie niste convingeri? (nu spun ca nu s-ar putea sa-ti reuseasca.., Dar cu ce folos? - intrebare retorica)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×