Sari la conținut
Forum Roportal
Andrei

Mancarea italieneasca

Postări Recomandate

Uimitor. Cinci lucruri neștiute despre pizza! Prima oară NU a fost preparată în Italia!

"Italienii au luat acest preparat foarte în serios și au votat o lege care stipulează foarte clar care sunt regulile pentru o pizza adevărata. De la aluat, la ingrediente, inclusiv modul în care trebuie turnat uleiul de măsline, totul este prevăzut în opt capitole distincte. Conform legii, pizza trebuie să fie coaptă în cuptor cu lemne, să nu aiba mai mult de 35 de cm în diametru și să nu fie mai groasă de o treime de cm în mijloc și 2 cm pe margini." 

*Delicioasa mancare daca este preparat dupa reteta originala si e bine copt, altfel ... cu prea mult sos tomat si branza, devine dusmanul omului, daca n-a fost bolnav, va fi!!!*

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Azi cu noaptea in cap eram iar in bucatarie ca peste zi este extrem de cald afara si trebuie sa deschid geamuri cand gatesc.  Am facut un sauce de spaghetti super bun cu carne tocata de vita si acum o sa mananc si eu dupa ce am impachetat surplusul pe drum ca le vrea o calatoare, ca asa ceva nu se gaseste nici in cel mai scump local din Hollywood.   Le-am facut si mamaliga ca n-au mancat demult, am lasat sa se intareasca si o se prajesc bine ca aici este o garnitura cam deocheata ca nu se stie de marele public din ce si cum este facut.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

4e5c97f54cb3f58e0efa21123be07588

320 pounds of contraband bologna found under car seats at Texas border, agents say (yahoo.com)

Cam 150 kg de Parizer a fost gasit si confiscat la granita intre Texas si Mexico ascuns in SUV sub scaune  :eek:   Se scrie clar peste tot ca nu trece NIMIC din carne granita doar cu acte in regula de comert intre State si precis avea destinatie sa fie vandut ca Made in Italia ca se vinde foarte bine ca si Sunca Presata din Curcan.   

Ce bine-mi pare ca noi am renuntat demult la mezeluri ca nu se stie din ce sursa sint in magazinele de specialitate.   Cand pisicii mei nu voiau sa se apropie de farfurioarele lor cu Parizer, mi-am dat seama ca nici noi nu mai avem nevoie de bunatatea feliata la comanda.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gnocchi de casă ... 

a devenit o specialitate rara decand se plimba lumea fara vize peste granite, dar noi secuii il aveam pe masa de multe ori in zilele de iarna, cand nu era munca de camp si de gradina.   Noi copiii aveam de transformat bucatica de coca pe o chestiune ce apartinea de masina de tesut al bunicii ca sa iasa asa cum servesc italienii, decorat.   Noi nu-l aveam cu sos de rosii dar erau grozavi in pesmet prajit, zahar si scortisoara.   Adultii aveau altele din carne cu ce-l mancau, dar noi nu voiam sa aflam reteta.   

Acum nici gand n-am sa fac asta decat pasta simplu, o foaie de taitei ... doua, ca sa dau si nepotului ca deja mananca de toate aproape, carne putina si de pui numai ca e mic totusi.   Cred ca s-ar juca cu ghocchi in farfurie.      A mancat supa de pui facut de mine si i-a placut si carnea de piept tocat cubulete.    

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am de facut Sauce de Spaghetti si nu putin.  Voi avea musafiri in week-end, dar reteta mea dureaza pana se fierbe, este una originala si veche cat 2 secole.   Am in casa totul dar voi face pasta eu sa fiu si mai laudata  :o: in South-Westul american.    Am de lucru serios nu gluma ca vor si Supa de Pui cu Galuste de Grisi si inca cine stie ce dar voi face si Salata de Boeuf.

Incep cu curatat si tocat fin 5 kg de ceapa, voi folosi si in supa destule cepe pana acopera fundul oalei imense, de obicei prima foaie de pe ceapa e greu de tocat ca se dezhidrateaza si-l pun mereu separat in congelator pentru supa, acolo nu conteaza ca se fierbe bine.   Usturoiul il vreau la fel razuit gata de uzat ca si branza/cascaval din Ungaria, iar patrunjelul verde fin tocat se pastreaza bine in container in frigider, am ulei din seminte de struguri si conserve de rosii din Italia, Cimbru local, forta sa am, ca restul e prin casa si debara.   Mai italian ca asta nu se poate, plus ca reteta este de la o doamna din Italia, sotul ei a fost in armata, in 1977 ea avea un pic peste 100 de ani, era vaduva de razboi.   Ea mi-a spus secretele ... dar cine-l va manca nu face diferenta decat ca este mult mai bun decat in oricare restaurant.   

Intre timp am curatat si razuit usturoiul, dar e extrem de iute si asta, nu pun totul in cratita ca nu prepar pentru o cazarma si omu' era sa se inece/sufoce ca a inghitit un catel, avea Acid Reflux si l-a usturat ca nu stiu cum s-a combinat cu acidul, dar s-a calmat si a adormit.  Mereu mananca si in oras si e bolnav dupa aceea, sufera destul dar n-am ce sa-i spun.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Azi, Sambata este inca la noi, orele 22:50 PM cand altii merg la culcare, iar eu incep sa prepar sauce de spaghetti cu carne tocata, pentru nora mea ca maine mergem in vizita daca nu intervine ceva si asta ar manca.   Am de toate in casa, am curatat o mare sacosa de ceapa zilele trecute deja se prajesc in ulei pe foc mic, am decongelat si carne ca nu merg noaptea sa caut un magazin care-i deschis in ore tarzii.   Inainte de Covid alta era programul si se inchideau la 11:00 PM majoritatea, acum la 7:00.   Am si conserve de rosii in sauce tomat sub pat destule, Thyme, usturoi, ulei, sare-piper-boia dar si pase fainoase in multe forme, pentru acest an.   Voi folosi traditionalul spaghetti si razuiesc branza ca eu cumpar in bucata cand se da mai ieftin, niciodata nu cumpar razuit de ei.   Nu e greu de facut dar am de stat langa aragaz si sa mestec in cratita.  

Am primit foarte tarziu mesajul, dupa ora 10 seara ca altfel demult era gata.    Este apropae gata deja dupa 3 ore, dar il las incet sa fiarba sa aibe gust bun si sa scada apa, lichidul sa fie mai gros sauce-ul.  Deja este super aromata adica la perfectie ca mi-am scos deja sa ma satur dar nu la noapte, maine cand ne intoarcem de la ei.  

Eu inainte sa folosesc carnea tocata cumparata, il topesc de grasime si sange ce mai iese pe foc mic.   Rastorn intr-o strecuratoare totul si-l las sa se scurga bine, il mai apas cu lingura de lemn, si-l mai pun inapoi pe foc foarte mic in oala sau ce am folosit dar spalat.  Se va mai lasa lichid mai clar, dar si atunci il strecor si astept sa fie ceapa marunt tocata la prajit tot pe foc mic, destul de rosu la culoare si adaug usturoiul razuit, sare-piper-boia + carne tocata si o frunza mica de dafin.   Las sa se amestece bine, adaug si ardei gras tocat nu chiar marunt care a fost decojit, dar inainte  l-am calit in ceapa cand se prajea sa fie usoara decojirea.  Am adaugat rosiile din conserva dar le-am facut suc cu masina sa fie si frumos la aspect si fierbe pana scade sa nu fie zeama ca apa vizibil.   Deja pot sa gratez si branza sa fie gata ca bucata e cam mare si fierbem pasta la ei maine sa fie proaspata. 

Poate apuc sa si dorm cateva ore ...  

    

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

spagetti t\u00e1ny\u00e9rban boros poharak

Italienii nu se ingrasa de la multe paste ca mananca in grup macar de cina si nu mananca mult ca mai si vorbesc, pana ce noi restul avem mai putine din obiceiurile lor, nu bem vinuri, si mancam mai des altceva decat din ingrediente de baza meditareniene.   Eu mai mult mananc singura, sa caut pe cineva sa-mi tina companie???   Omu' are alt timp de masa ca a avut alt program cat era in serviciu  si nu vrea sa schimbe nimic, eu nu pot sa mananc la 5 dimineata, etc.    Foarte interesante concluzii dar ce o sa incerc este ca voi manca o vreme mai multe feluri de  paste dar cu salatele mele, dar cand voi simta lipsa de cartofi, adio paste!  paradicsom, bor, ol\u00edvabogy\u00f3  

 Aceste bunatati dau gustul mancarii italiene.   Nu stiu ce sint acele muraturi cu codite lungi pe poza si nici ardei iute nu folosesc, desi se presupune ca ne prelungesc viata.   Bunica mea n-a gustat nimic italian in viata ei si a trait 99 de ani, n-ar fi pus in cratitele ei ulei de masline sub nici o forma, mai bine mergea pe seu de oaie!!!   Nici verdeturile astea nu le folosesc.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pizza cu un nou tip de „carne”. Ce a găsit un clujean pe preparat când a desfăcut cutia

Arata frumos totul pe poza, dar mereu apar si probleme ca si in articolul de azi in ziar. 
Eu doar intr-un loc mananc pizza in oras, ca nu-mi face cu sauce tomat de la care-mi vine rau, nu am voie sa-l mananc, iar unde merg avem optiunea sa alegem totul ca este restaurant italian, nu doar pizza to go!!!   Cu felii de rosii proaspete se decoreaza pizza cat o farfurie plata si din lista de carne mereu aleg chiftelutele din carne de vita cat o maslina si alte vegetale sau si fructe ca-mi plac, chiar si Anchoix pentru un gust original.   Au cuptorul la vedere si clientii pot decora pizza si asteapta langa cuptor pana-i gata ca se verifica de cateva ori.   Se foloseste acel sauce alb de la Lasagna in loc de cel de rosii cine vrea sau doar felii de Mozzarella.  Cand iese din cuptor se mai stropeste cu ulei aromat cu ierburi, ardei iute sau dulce macinat, zeama de Lime sau coaja razuita, dupa gust, sare de diferite culori, usturoi razuit pe moment, lisa e lunga si acolo ca sa atraga clienti. 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sauce de Spaghetti am pe program azi, nu vreau sa uit nimic in frigider, vreau sa am ceva rezerva care se poate folosi la o adica imediat, aproape.  Va intra in congelator, ma gandeam sa dau fiului, dar spune ca n-are nevoie, nu stiu de ce este incapatinat si pretinde ca el e capabil de toate alea sa le faca singur.   Prietenele mele de aici, reclamau ca de cate ori le viziteaza copiii cu familiile lor, golesc frigiderul, ridica si oala de supa si tot ce este pe pofta lor, fara sa spuna nimic la parinti.   Majoritatea au mai multe frigidere, 1-2 si in garaj, de acolo se incarca cu toate alea in timpul vizitei, pe neobservate  :pimp:    Cand una mi-a spus ca era sa se bata cu ginerele pentru o galeata de plastic ... nu stiam sa rad sau sa plang!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×