Sari la conținut
Forum Roportal
Andrei

Mancarea italieneasca

Postări Recomandate

Câtă apă se pune la fiert pentru 200 de grame de paste. Greșeala pe care o fac multe gospodine, nu mai ies ca în Italia      Buongiorno Italia, gli spaghetti al dente!!!

In oala mare si fara alte ingrediente decat paste uscate sau proaspete si sare de mare, se gusta inainte sa se scoata din apa ca nu se stie cu cati ani in urma s-a facut pasta si este tare ca in Arizona in ultima vreme.  Cel mai bun este cel de facut in casa, ca dupa ce s-a aruncat in apa clocotita si a revenit pe suprafata apei, este GATA de mancat.  E un deliciu aparte, nu se compara cu pachetele din magazine, nici cu pastele proaspete din magazine indiferent cati bani vor pe ele!!!

https://playtech.ro/stiri/cata-apa-se-pune-la-fiert-pentru-200-de-grame-de-paste-greseala-pe-care-o-fac-multe-gospodine-nu-mai-ies-ca-in-italia-604352?utm_source=BZI.ro&utm_medium=website&utm_campaign=fidmee

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gătește cel mai bun risotto, cu parmezan și verdeață. O rețetă extrem de simplă, gata în doar 40 de minute

Risotto ... pentru cei care adora acest fel de mancare italiana, ca nu este pe pofta tuturor nici asta.  Eu nu doresc sa-l gust si n-as pierde vreme sa-l gatesc nimanui.

Cunosc multe retete simple dar aleg ce-mi place dintre ele.   Mai mananc si paine.  Gatesc orez si mai simplu ca asta si-mi place :chef:   

Pilaf ca lumea cu supa se face atunci pe loc cand fierbe supa si se adauga de acolo ce mai vrea fiecare!   Asa am vazut la Bucuresti ca se facea, ca ungurii fac mai rar pilaf dar azi lumea gateste si multe altele ca sint la moda si le place grecesc, turcesc, italian, spaniol, si francez, etc.   Si eu mai arunc acolo un Cous-Cous odata la 10 ani sau pilafuri indian sau arabesc cu oaie degresata facut tocanita ca este o placere de savurat, sau orez doar alb fiert in aburi si cu cartofi prajiti taiati foarte subtire si salata.   Avem gusturi diferite. 

Parmezan insa nu folosesc pe mancare, il mananc cu rosii si o paine alba ceva aparte de la vre-un brutat privat.  Pe Spaghetti merge orice sau pe Lasagna.  Cimbru doar la prajit ceapa, in farfurie la servit se pune doar Patrunjel verde din cate stiu.   Mai mult la TV am vazut la marii bucatari cum gatesc aceste specialitati, iar Risotto se intindea, atunci era bun. 

Stau si ma gandesc, oare ce-mi place din mancarurile italienesti, pe langa ca le prepar pentru copiii mai des decat pentru mine.   Nu-mi vine nimic in minte pentru care mancare m-as duce in Italia, doar pentru Toto Cutugno daca ar mai fi un concert!!!   Imi gasesc oriunde ceva de mancat, in piata libera mai multe.   Ador Italia, nimic de zis!!!  O cafea pe terasa ...

https://evz.ro/gateste-cel-mai-bun-risotto-cu-parmezan-si-verdeata-o-reteta-extrem-de-simpla-gata-in-doar-40-de-minute.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Italia interzice folosirea făinii de greieri în pizza!!!

*Bine face!!!   Eu nici n-as gusta asa ceva, sa-l manance democRATII si cei care l-au inventat.*

„Este fundamental ca această făină să nu fie confundată cu alimente produse în Italia„, a declarat Francesco Lollobrigida, ministrul Agriculturii.

 

https://mediaflux.ro/italia-interzice-folosirea-fainii-de-greieri-in-pizza/

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

f8a9f8a778bf5ffa0abc7e0b5e307256

"The price of pasta rose for two consecutive months, by 17.5% in March followed by a 16.5% rise in April – when compared to the same periods a year earlier.    This is despite the falling price of durum wheat, which has dropped by 30%.   The crisis committee aimed to examine trends in pasta prices, monitor the dynamics that have contributed to the rising costs of pasta goods, as well as examine expectations for the coming months of the year.   Statistics show the average Italian eats about 23 kilos of pasta per year.  The southern European nation is also the world's No. 1 pasta exporter, with 2.4 million tons of pasta were exported in 2022."

*Pe cat sint de buni, eu nu pot sa mananc paste fainoase zilnic sau prea des.   Eu estimez ca un Italian mananca mult mai mult decat 23 de kg de pasta pe an!!!   Demult am vizitat o prietena in Italia si la ai se manca de 2 ori pe zi automatic pasta.   Am pierdut greutate ca mereu-mi era foame si n-aveam cum sa merg sa mananc undeva ca mergeam impreuna si ei nu erau slabi deloc.  Imi era jena sa le mai intreb de ceva de mancare, abia am asteptat sa plec de acolo, traiau cu mama italianului, bunica acestuia si 1 copil impreuna cu sotia.*  

https://www.yahoo.com/gma/italy-government-convenes-talks-amid-100155034.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pizza-pompeii.jpg

*Beck in time, viata era mai simpla.  Documenteaza si pictura antica care a supravietuit 2 milenii in conditie excelenta raportat la dezastrul prin care a trecut!!!*    

De la „mâncarea săracilor” la pizza care a cucerit întreaga lume

"Dar ceea ce a fost găsit în Pompeii ar putea „să fie o rudă îndepărtată a preparatului modern”, au declarat experții Parcului Arheologic Pompei într-un comunicat. Potrivit acestora, se crede că fresca reprezintă „gustările de bun-venit” oferite oaspeților la acea vreme, urmând o tradiție greacă ce datează din perioada elenistică (sec. III-I î.Hr.)"

https://evz.ro/pizza-veche-de-2000-de-ani-descoperire-incredibila-in-orasul-ingropat-de-vulcan-foto.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deja era timpul sa mai schimb ce mananc, spaghetti am facut aseara cu un sauce bun din carne de vita si rosii proaspete plus ardei gras sa fie si mai rosu culoarea. 

Am avut usa si geamul de bucatarie deschis, a intrat o caldura ... voiam sa iasa mirosul de prajeala, da' ce am transpirat, ca in Sauna. 

Desi-mi era foame, nu puteam sa mananc decat mai tarziu "fancy specialitatea italiana".   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

rizotto poze4  ALESSI, RICE ARBORIO, 26.4 OZ, (Pack of 10) - image 2 of 2Orez Arborio din Italia, 750 gr. costa 9,90 in alimentara de langa mine.  Am platit $3,50 cutia a fost sifonata la transportat.

Orezul este un produs adorat de mulți români și se găsește aproape zilnic în meniurile noastre. Ca să fie gustos și cu o textură cremoasă, el trebuie gătit ca la carte.  Gurmanzii îl adoră, deoarece se bazează pe o compoziție mai cremoasă și mai delicată.  Ca să iasă mereu astfel, secretul ar fi să nu spălăm orezul înainte de fierbiere.  Există Risotto într-o multitudine de variante (cu fructe de mare, cu legume, cu brânză) și se prepară cu un orez special (Arborio sau Carnaroli).

*Asta depinde de cat costa orezul Arborio in Romania!!!   Poate ca este ieftin ca-i aproape de Italia, dar pan ajunge in Arizona devine foarte scump.  Pentru ca nu ma intereseaza marfa, nu-i stiu pretul dar o sa ma uit, eu folosesc alt orez din alt magazin, dar il spal.  Nu ma poate sfatui nici bunul dumnezeu sa mananc ceva cum vor nutritionistii specializati.  N-am gustat niciodata bunatatea si nici n-am de gand, asa sint eu, las italienilor sa-l savureze.      

https://www.fanatik.ro/de-ce-sa-nu-speli-niciodata-orezul-inainte-sa-il-gatesti-mihaela-bilic-spune-ca-intreaga-reteta-poate-fi-stricata-asa-20479127

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma prepar deja ca maine cumpar carne tocata sa prepar o mare cantitate de Sauce de Spaghetti sa am in congelator pentru zile cand nu stiu ce sa mancam sau in caz ca vine cineva.       Am destule paste in casa ca si branza in congelator pentru razuit, dar sosul este consumator de timp ca eu nu-l mananc doar cu sos de rosii.  Exclus la mine in casa asa ceva!!! 

Au venit 2 din Ardeal cu cineva la mine, special sa luam masa impreuna si cand au auzit de Spaghetii s-au albit la fata, ca lor nu le place. Credeau ca vreau sa le satur cu paste si rosii dar cand au zarit ce mancam noi si ce de aroma-i prin casa, voiau sa-i guste, pana l-au luat cu ei acasa tot ce a ramas ca unde erau in vizita nu gateau decat in stil romanesc.

Din preparativ face parte sa desfac 4 conserve mari de rosii in suc de rosii, sa verific ce-i in conserva, scot pielitele de pe rosii si cotoarele din rosii. maruntesc rosiile, sucul pastrez separat si-l adaug treptat.  Am luat Thyme proaspat, deja este curatat spalat, ales sub microscop sa nu ramana impuritati, este tocat deja foarte marunt ca va disparea in cratita. 

Desigur ceapa este in orice mancare o procedura, aici am de tocat destul de marunt si destul de multa ceapa pentru 4 kg de carne.   Cand este cam pe jumatate prajita ceapa, adaug cate un ardei gras: rosu, galben si verde, curatat deja de seminte, esta taiat in 3 bucati si calesc mai departe sa pot scoate pielita, le toc marunt in cubulete si la sfarsit amestec in sauce sa arete mai culorat.   

Am de razuit cel putin 40 de Catei de Usturoi sa aibe gust si aroma si sa justific timpul acordat/pierdut cu gateala. 

Patrunjel verde am curatat zilele astea destul, trebuie doar sa le maruntesc, este deja fara apa intr-o strecuratoare mare in cuptorul aragazului sa nu se prafuiasca din gresala.   

Am frecat si cratita mare cu bicarbonat si lamai, am si linguri de lemn cu cozi lungi si capace transparente dar oricum ma prepar, ma ajuta mult, dar este foarte obositoare munca asta!!!  Inainte de toate pe aici se topeste carnea adusa din macelarie si se scurge de grasimea dintre carne ... amestecand mereu ca si ceapa, doar sint pe un aragaz!!!   

Concomitent se poate pune la prajit si ceapa ca dureaza pana va fi prajit putin macar ca nu pot incepe munca pana n-am revenit din magazine.

Iar intre timp, mereu apar urgente din cerul senin ca sa nu ma plictisesc.   Cand e gata, il gustam ca si Cina este inclus in programul bogat si variat ca niste paste se fierb repede.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In fine am terminat si cu fabricarea de Spaghetti Sauce si de fiert paste si acum OMU' livreaza "gratuit" la domiciliul celor la care dau de pomana si alta data, ca am preparat cu gandul la mama, de Halloween este ziua ei de nastere, ar fi implnit 97 de ani.   Am tocat si 2 pumni de Oregano deasupra pentru o aroma ucigatoare. 

Pentru mine am mai facut si un Sauté de Ciuperci si acum savurez un Rémy Martin dupa atata munca.   Aduc sticla mai aproape ca omu' a baut din paharul meu si-l foloseste la limpezit gura :eek:   Nu mai am Grand Marnier, Lichior de Nuci sau ceva mai dulce demult am fost la cumparaturi in acel magazin special.  Vin sarbatorile, am uitat sa ma aprovizionez si in aceasta specialitate.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×