Sari la conținut
Forum Roportal
mihaileo2000

biserica ortodoxa lupta cu neoprotestantii?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

O solutie ar fi educarea constiintei catre bine si moralitate, independent de vreo religie, si independent de credinta in Dumnezeu.

exista educarea constiintei spre bine fara sa nu il includa si pe dumnezeu in proces? nu tocmai adevarata si dreapta credinta incearca sa il faca pe om mai bun?....................

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
exista educarea constiintei spre bine fara sa nu il includa si pe dumnezeu in proces? nu tocmai adevarata si dreapta credinta incearca sa il faca pe om mai bun?....................

Bineinteles ca exista. Nu trebuie sa crezi in Dumnezeu pentru a fi un om bun, moral, corect, pentru a avea respect pentru viata si pentru cei din jur.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bineinteles ca exista. Nu trebuie sa crezi in Dumnezeu pentru a fi un om bun, moral, corect, pentru a avea respect pentru viata si pentru cei din jur.

 

daca ceea ce spui ar fi adevarat atunci civilizatiile care nu au auzit despre dumnezeu sau religie ar trebui sa fie morale, cinstite, etc........... sa luam exemplul triburiulor( indiene sau africane sau orice grupare sau civilizatie in care termenul religie nu exista) practicau (unele inca o fac) canibalismul, cautau sa anihileze celelalte triburi, practicau vrajitoria, etc........

cred ca tocmai religia (crestinismul) a adus termenul de "bunatate" in lume. in general fara dumnezeu natiunile par a fi o "banda antiumana" (daca ma pot exprima astfel). se pare ca fara religie domneste haosul total

PS: nu vreau sa crezi ca nu iti apreciez modul de gandire si faptul ca te exprimi sincer. tocmai asta e scopul meu sa cunosc parerile celorlalti despre aceasta tema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca ceea ce spui ar fi adevarat atunci civilizatiile care nu au auzit despre dumnezeu sau religie ar trebui sa fie morale, cinstite, etc........... sa luam exemplul triburiulor( indiene sau africane sau orice grupare sau civilizatie in care termenul religie nu exista) practicau (unele inca o fac) canibalismul, cautau sa anihileze celelalte triburi, practicau vrajitoria, etc........

cred ca tocmai religia (crestinismul) a adus termenul de "bunatate" in lume. in general fara dumnezeu natiunile par a fi o "banda antiumana" (daca ma pot exprima astfel). se pare ca fara religie domneste haosul total

PS: nu vreau sa crezi ca nu iti apreciez modul de gandire si faptul ca te exprimi sincer. tocmai asta e scopul meu sa cunosc parerile celorlalti despre aceasta tema

 

Aici te inseli. NU credeau in Dumnezeul tau, dar credeau intr-un dumnezeu. Omul, indiferent de religie a incercat sa-si "anihileze" semenii (de la Cain incoace). Pana si cei care cred in Dumnezeu practica vrajitoria (Si dracii cred si se infioara!!! )

 

Nu religia e cea care ii spune omului ce e bine si ce e rau. Constiinta e cea care te ajuta cu treaba asta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca ceea ce spui ar fi adevarat atunci civilizatiile care nu au auzit despre dumnezeu sau religie ar trebui sa fie morale, cinstite, etc........... sa luam exemplul triburiulor( indiene sau africane sau orice grupare sau civilizatie in care termenul religie nu exista) practicau (unele inca o fac) canibalismul, cautau sa anihileze celelalte triburi, practicau vrajitoria, etc........

si evreii anihilau triburi...din porunca dumnezeului lor, YHWH. si mai apelau si la vrajitoare si la cei care chemau spiritele mortilor...

 

asta una la mana. doi la mana, cine te-a invatat pe tine ca triburile alea n-aveau religie si dumnezei?

 

cred ca tocmai religia (crestinismul) a adus termenul de "bunatate" in lume.

oooo, daaaaa... tot crestinismul a inventat si apa calda si mersul pe jos! :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cred ca m-am exprimat gresit si imi cer scuze. nu am vrut sa zic ca triburile nu aveau zeii lor la care sa se inchine, pt ca stiu sigur ca se inchinau la ceva. ce am vrut sa spun este ca nu aveau pe dumnezeul crestinilor caruia sa i se inchine

oricum multam de replay-ul prompt

 

IMPORTANT: APRECIEZ PE CEI CARE ISI DAU PAREREA PE ACEST TOPIC DAR VA ROG TINE-TI CONT SI DE TEMA. FOARTE USOR NE PUTEM ABATE SPRE ALTE LUCRURI DAR NU ASTA MA INTERESEAZA. MULTUMESC PT INTELEGERE. SA RAMANEM CONCENTRATI LA TEMA

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca ceea ce spui ar fi adevarat atunci civilizatiile care nu au auzit despre dumnezeu sau religie ar trebui sa fie morale, cinstite, etc........... sa luam exemplul triburiulor( indiene sau africane sau orice grupare sau civilizatie in care termenul religie nu exista) practicau (unele inca o fac) canibalismul, cautau sa anihileze celelalte triburi, practicau vrajitoria, etc........

Canibalismul si vrajitoria sunt chestiuni ce tin de civilizatie si obiceiuri, nu de moralitatea sau bunatatea fiecaruia. Tot asa cum evreii isi taie imprejur baietii sau ucideau cu pietre adulterii. Sau indienii ardeau vaduva odata cu sotul decedat.

cred ca tocmai religia (crestinismul) a adus termenul de "bunatate" in lume. in general fara dumnezeu natiunile par a fi o "banda antiumana" (daca ma pot exprima astfel). se pare ca fara religie domneste haosul total

PS: nu vreau sa crezi ca nu iti apreciez modul de gandire si faptul ca te exprimi sincer. tocmai asta e scopul meu sa cunosc parerile celorlalti despre aceasta tema

:) Adica cine nu e crestin, nu e om bun? Inainte sa existe crestini, nu existau oameni buni? Nu existau parinti care sa isi educe copiii in spiritul bunatatii sau al dreptatii? :o:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si evreii anihilau triburi...din porunca dumnezeului lor, YHWH. si mai apelau si la vrajitoare si la cei care chemau spiritele mortilor...

 

ai dreptate, dar acest subiect este destul de amplu si nu isi are locul in acest topic.daca vrei mai multe detalii despre acest lucru iti stau la dispozitie. multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cred ca m-am exprimat gresit si imi cer scuze. nu am vrut sa zic ca triburile nu aveau zeii lor la care sa se inchine, pt ca stiu sigur ca se inchinau la ceva. ce am vrut sa spun este ca nu aveau pe dumnezeul crestinilor caruia sa i se inchine

nu stiu ce ai vrut sa spui, vad doar ca adopti punctul de vedere standard al "sfintilor crestini". restul "necredinciosilor" sunt probabil niste jeguri umane care nu stiu ce-i aia bunatate, iubire sau bun simt, pentru ca...de! nu-l urmeaza pe Taticu' potrivit.

 

exact genul asta de opinie sta la baza conflictului invocat in acest topic. de-aia se cearta toti intre ei, pentru ca au impresia ca numai EI sunt pe calea cea buna.

 

 

ai dreptate, dar acest subiect este destul de amplu si nu isi are locul in acest topic.daca vrei mai multe detalii despre acest lucru iti stau la dispozitie. multumesc

tu...mie? la dispozitie? cu ce? cu idei preconcepute? :)

Editat de dark_light

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:) Adica cine nu e crestin, nu e om bun? Inainte sa existe crestini, nu existau oameni buni? Nu existau parinti care sa isi educe copiii in spiritul bunatatii sau al dreptatii? :o:

 

depinde ce intelegi prin "bun". doamne de ce toti incearca sa rastalmaceasca fiecare vorba pt a ceea un pretext in loc sa se ocupe de tema topicului? pls stay on the subject

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×