Sari la conținut
Forum Roportal
mihaileo2000

biserica ortodoxa lupta cu neoprotestantii?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

:) Adica cine nu e crestin, nu e om bun? Inainte sa existe crestini, nu existau oameni buni? Nu existau parinti care sa isi educe copiii in spiritul bunatatii sau al dreptatii? :o:

 

depinde ce intelegi prin "bun". doamne de ce toti incearca sa rastalmaceasca fiecare vorba pt a ceea un pretext in loc sa se ocupe de tema topicului? pls stay on the subject

Pai nu tu ai zis ca numai crestinismul aduce moralitate si bunatate in lume? :P tu sa stai on the subject.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu stiu ce ai vrut sa spui, vad doar ca adopti punctul de vedere standard al "sfintilor crestini". restul "necredinciosilor" sunt probabil niste jeguri umane care nu stiu ce-i aia bunatate, iubire sau bun simt, pentru ca...de! nu-l urmeaza pe Taticu' potrivit.

 

exact genul asta de opinie sta la baza conflictului invocat in acest topic. de-aia se cearta toti intre ei, pentru ca au impresia ca numai EI sunt pe calea cea buna.

 

 

 

tu...mie? la dispozitie? cu ce? cu idei preconcepute? :)

 

nu cu idei preconcepute, ci cu explicatii bazate pe biblie(doar ea vorbeste despre istoria evreilor,nu?)

eu nu adopt nici un punct de vedere "al sfintilor crestini", ci doar vreau sa aud pareri (pana acum am dat nastere doar la dispute).

PS:sper ca putem avea o discutie placuta care sa nu fie numai argumente si contraargumente. nu ma cert nici nu impun un punct de vedere. tocmai asta e iddea forumului: fiecare cu parerea lui :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu cu idei preconcepute, ci cu explicatii bazate pe biblie(doar ea vorbeste despre istoria evreilor,nu?)

mda, biblia e o carte universala: istorie, biologie, fizica nucleara... de toate! 8)

 

 

fiecare cu parerea lui ;)

BINGO ! de aia n-o sa se impace niciodata gruparile crestine. acuma ai inteles de ce am continuat discutia intr-o directie care parea sa n-aiba legatura cu subiectul?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mda, biblia e o carte universala: istorie, biologie, fizica nucleara... de toate! 8)

 

Numai pentru cei care ii cunosc autorul ;)

Editat de Enki
fara CAPS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce puii mei se lupta ? Ce-au neoprotestantii astia si n-au ortodocsii....? Ce ma dispera conflictele astea intre biserici :|

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ambele grupari religioase ar trebui sa lupte cu pacatul din lume si nu una impotriva celeilalte. ce se poate face pt unitate si care sunt cauzele aceste teribile dezbinari?...............................

 

De ce s-au luptat dintotdeauna oamenii unii cu alţii ? Din interes sau din orgoliu. E la fel şi aici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ambele grupari religioase ar trebui sa lupte cu pacatul din lume si nu una impotriva celeilalte. ce se poate face pt unitate si care sunt cauzele aceste teribile dezbinari?...............................

E un topic ce dovedeste ca nu ai citit Biblia. Cu pacatul din lume nu are de ce si nici cum sa lupte nimeni.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu inteleg ce vrei sa spui. pls explain

Simplu! ... fiecare trebuie sa se lupte ca propriile sale pacate! (adica sa invete din greseli ca sa nu le mai repete)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu inteleg ce vrei sa spui. pls explain

Biblia spune ca TOATA lumea este sub autoritatea lui satan, care este tatal tuturor celor nesalvati.

 

Mandatul bisericii este sa PROPOVADUIASCA Evanghelia, nu sa lupte cu lumea de sub autoritatea lui satan.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×