Sari la conținut
Forum Roportal
mihaileo2000

biserica ortodoxa lupta cu neoprotestantii?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Biblia spune ca TOATA lumea este sub autoritatea lui satan, care este tatal tuturor celor nesalvati.

 

Mandatul bisericii este sa PROPOVADUIASCA Evanghelia, nu sa lupte cu lumea de sub autoritatea lui satan.

 

Intrebare:

 

de ce e mandatul bisericii si nu a Sinagogi?

 

Oare mesajul Divin nu este mult mai revelat mai ales in scripturile Iudeilor?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Diferenta majora (parerea mea) intre protestanti si ortodocsi este ca protestantii cred ca fiecare om se apropia direct de Dumnezeu fara preoti sau sfinti drept intermediari, iar ordocsii cred ca apropierea de Dumnezeu se face prin preot si traditia bisericeasca.

 

In alta ordine de idei - de ce un criminal pe patul de moarte, care se caieste sincer, nu poate fi iertat si mantuit? Vezi talharul de pe cruce!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

adica, daca hitler s-ar fi putut cai sincer, ar fi trebuit iertat?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
adica, daca hitler s-ar fi putut cai sincer, ar fi trebuit iertat?

 

Probabil ca da ...doar se credea mantuitorul venit sa aduca imparatia de 1000 de ani pe pamant ...adica reincarnarea lui Christos!

In plus de asta nici el, la fel ca si Christos nu a ucis pe nimeni ...in schimb "Lucrarile" lor au ucis zeci de milioane ... cu mentiunea ca Biserica lui Christos a fost totusi mai eficienta in a ucide si a indobitoci oamenii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Principiul enuntat in Biblie este ca un om care se caieste sincer, poate fi iertat si mantuit, indiferent in care moment al vietii o face. Doar si cel care ia primul tren al zilei si cel care ia ultimul tren ajung in final la aceeasi destinatie.

Numai ca nu tuturor li se mai acorda sansa de a mai avea timp sa se caiasca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Slaba logica!

 

Odata ca Biblia e un furt intelectual ...deci nu poate invata nimic pe un un om de caracter, caci ce e furt si minciuna nu poate fi acceptat si urmat si in al doilea rand faptul ca toti luam trenul (vietii) si calatorim impreuna pana la statia finala (moartea) nu e suficient ca sa fie iertati si rasplatiti (prin iertare) criminalii in serie pentru faptele lor.

 

Evident ca acestia sunt bine primiti si "iertati" de o biserica in care vedem bine ca se retrag toate stoarfele care au fost centuriste in tinerete si toti hotii si borfasii.

Evident ca sunt si multii oameni cinstiti in aceste biserici ...dar de cele mai multe ori e vorba de copii indoctrinati ai vechilor stoarfe si borfasi care si ei la randul lor au venit odata sa profite de "iertarea pacatelor"!

 

Un om normal care actioneraza rational si constient nu are nevoie de nici o iertare ptr gresilele facute daca si le asuma, le regreta si mai ales invata de pe urma lor!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu nu ti-am zis sa crezi sau nu, eu ti-am zis care e principiul enuntat acolo si pe crestinismul il crede. Insa sa stii ca ai multe lucruri bune de invatat din cartea asta, oricine crezi ca ar fi scris-o.

 

oricum, topicul asta e despre ortodoxism vs. protestantism. In timp ce in religia protestanta se zice ca omul de acasa poate relationa cu Dumnezeu, in ortodoxism legatura om-divinitate e intermediata de preoti, sfinti, ritualuri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu nu ti-am zis sa crezi sau nu,

Nici eu nu m-am referit la credinta ci l-a faptul ca o organizatie care deschide usa criminalilor si stoarfelor ba chiar ii rasplateste cu iertarea faptelor lor reprobabile, este o organizatia patata prin faptul ca a atras mereu gunoaiele antisociale prin aceste promisiuni de iertare.

eu ti-am zis care e principiul enuntat acolo si pe crestinismul il crede.

Crestinismul care se vehiculeaza azi nu este o instanta morala ci una de culme a diabolicitatii prin care furtul, (intelectual) murdaria (morala) si crima sunt principalele rezultate istorice ale crestinismului (bineinteles cu consecinta ca a scos din priza dezvoltarea civilizatiei Europei cu 1500 de ani)

Insa sa stii ca ai multe lucruri bune de invatat din cartea asta, oricine crezi ca ar fi scris-o.

Orcine ar fi PLAGIAT-o eu voi prefera textul original neplagiat...furtul nu poate avea valoare morala!

 

oricum, topicul asta e despre ortodoxism vs. protestantism. In timp ce in religia protestanta se zice ca omul de acasa poate relationa cu Dumnezeu, in ortodoxism legatura om-divinitate e intermediata de preoti, sfinti, ritualuri.

E clar ca amdoua sunt baliverne!

Cu Dumnezeu nu poate vorbi (relationa) nimeni ptr ca nici nu stie nimeni cine sau CE este Dumnezeu...o fi Big Bangul (cauza primordiala) o fi Extraterestrul care traieste in cer (cosmos) o fi spiritul universal?

 

Adevarul este ca si daca ar fi vreun Creator ...acela nu are nicio legatura cu religia, dar stiinta ne invata legile sale!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adevarul este ca exista un Creator, dar nu El a creat religiile, ci religiile sunt modul prin care omul a incercat sa inteleaga si sa se apropie de divinitate. Si daca vrei sa intelegi si sa compari religiile, baza este Biblia pt crestinism, Coranul pt islamism, etc. Iar apoi in cadrul crestinismului religiile se diferentiaza in functie de doctrina proprie.

 

Dar daca esti ateu si nihilist de la bun inceput, nu inteleg de ce intri pe topicul asta unde se discuta de diferentierea a doua religii?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iar apoi in cadrul crestinismului religiile se diferentiaza in functie de doctrina proprie.

 

Dar daca esti ateu si nihilist de la bun inceput, nu inteleg de ce intri pe topicul asta unde se discuta de diferentierea a doua religii?

 

Crestinismul este religie. Nu exista religii in cadrul crestinismului ci culte.

 

Iar pe acest topic se discuta despre lupta dintre cele doua culte, nu despre diferentele dintre ele. Si aceasta lupta nu are nimic de-a face cu doctrina ci doar cu banii si suprematia.

 

BOR ramane fara enoriasi, incetul cu incetul bisericile vor ramane goale, fiindca noile generatii realizeaza ca popii isi cumpara mertane sfintite din ce in ce mai scumpe si isi construiesc vile din ce in ce mai luxoase. Concurenta, neoprotestantii, se inmultesc vazand cu ochii prin prozelitism agresiv dar si prin natalitate crescuta in randurile credinciosilor. Pocaitii fac copii multi pe care-i indoctrineaza din fasa. Desigur, prin aceasta si pastorii lor isi ingroasa portofelele si burtile.

In concluzie, exista de ambele parti o lupta acerba pentru acapararea de noi enoriasi cotizanti, sfatuiti ca saracia e pe placul lui Cristos iar bogatia face deliciul clerului nesatul si corupt pana-n maduva oaselor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×