Sari la conținut
Forum Roportal
Diela

Monitorizare angajati

Postări Recomandate

Si daca ti se da voie sa dai telefoane personale in cazuri speciale? Si cazul special e sa-ti suni mama sa-i spui ca inainte de servici ai fost sa-ti iei rezultatul analizelor si ai aflat ca ai sida.

 

E dusa la extrem intrebarea, dar ...?!

 

Cat timp crezi ca mai ramai sa lucrezi acolo?

Editat de diela

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din punct de vedere al legislatiei romanesti, are dreptul un angajator sa-si monitorizeze angajatii in urmatoarele moduri:

 

- ascultarea telefoanelor si inregistrarea convorbilor, in conditiile in care angajatului i s-a permis sa folosesca telefonul si in scop personal

- localizarea masinilor prin GPS, fara ca soferul sa stie

- monitorizarea felului in care angajatii folosesc calculatoarele, urmarirea paginilor de internet vizionate de angajat, inregistrarea mailurilor private sau a discutiilor de pe messenger, la fel in conditiile in care angajatului nu i s-a adus la cunostinta acest fapt.

 

Daca la angajare omului i s-a comunicat limitele folosirii bunurilor firmei si faptul ca este urmarit si a fost de acord, ok e riscul/prostia lui daca vorbeste cu amanta de pe telefonul firmei si in timpul convorbirii il mai si face pe sef bou.

Dar daca nu i s-au pus restrictii, nu a stiut ca e urmarit si afla ulterior, poate sa dea firma in judecata pentru acest lucru? Poate fi demis/santajat cu o informatie personala dobandita in felul asta?

 

Mai putin ascultarea telefoanelor, DA, are dreptul, si este normal ca un angajator sa-si monitorizeze investitia, chiar daca aceasta monitorizare te prinde si pe tine, ca angajat. Evident ca exista limite, nu va monitoriza acum si cabina de buda, insa in toate tarile civilizate se practica. Inregistrarile obtinute din monitorizare, le poate folosi, si inca in mod legal, daca acestea ajuta la rezolvarea unui prejudiciu, de orice natura, adus angajatorului si societatii acestuia si nu ca santaj ordinar.

Ce inseamna santaj ?, cu ce anume sa fi prins si el sa te forteze fara temei legal ?

Masinile ca sa iau exemplul prezentat de tine, sunt proprietatea lui, dreptul la proprietate il acopera in acest sens si-i da dreptul sa le urmareasca activitatea.

Felul in care angajatii folosesc calculatorul, iarasi se justifica, atata vreme cat angajatorul nu plateste salar pentru taclale pe mess, sau conspectarea noutatilor din moda.

Daca ai investii, o multime de bani, si ai pune pe picioare o firma, cum ai proceda ?, lasata de izbeliste, fiecare sa se plimbe necontrolat cu masinile firmei pe unde doreste, sa se ocupe de ce vrea si cand doreste pe la job, crezi ca ar progresa ?, sau mai curand tinuta din scurt ai putea face asta ?

 

Intreb

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu urmarirea ma deranjeaza pe mine. Am lucrat in firme de ambele feluri (si cu ascultarea telefoanelor si cititul mailului, si fara) si, din punctul meu de vedere, e bine sa stiu ce reguli are firma, sa stiu cand fac bine si cand nu, regulile sa fie clare, consecvente si sa se aplice.

 

Dar ce ma deranjeaza la culme este situatia cand nu ti se spune, cand esti lasat sa povestesti pe mess cu prietenii in timp ce seful te urmareste cu dorinta morbida de a-ti afla viata personala. Asta ma enerveaza! Si asta nu cred ca e legal - sa fii urmarit ca pe vremea comunismului (desi, ma rog, atunci se stia).

 

E corect sa stii limitele folosirii bunurilor firmei si e de datoria ta sa te incadrezi in ele.

 

Dar trebuie si firma sa joace fair-play fata de tine. De parca ca telefoanele alea publice din incinta firmei nu pot fi asculate daca cineva chiar are mania asta?

 

Si revin, vezi cazurile din Germania unde a fost un scandal monstru pe tema asta si sunt firme care activeaza si la noi - Vodafone, Lidl

 

Ministerul de Interne al landului german Baden-W

Editat de diela

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Legea trebuie sa reglementeze care sunt drepturile si obligatiile fiecarei parti. Care e legea la noi?

 

Codul Muncii,Contractul individual de munca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Codul Muncii,Contractul individual de munca.

 

da, dar nu fac referire la asa ceva, cel putin Contractul individual de munca e un formular stas care are mai multe lacune.

 

Codul Muncii trebuie sa-l recitesc, dar nu cred ca reglementeaza subiectul de aici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De acord cu tine, de aceea am si spus mai putin ascultarea telefoanelor, insa restul de monitorizare se practica.

Unele metode de supraveghere se spun, altele insa nu. Daca unui casier ii spun ca este monitorizat video, nu voi stii niciodata daca el este cinstit si e angajatul de care am nevoie, sau arata cinstit, desi este hot, doar pentru ca se stie supravegheat.

Valntele reale ale unui om le scoti la iveala, cand acesta nu stie ca doresti asta.

Sunt lucruri normale pentru un angajator, insa, da, unii dintre ei exagereaza trecand dincolo de normal.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Valntele reale ale unui om le scoti la iveala, cand acesta nu stie ca doresti asta.

 

 

Eu nu am nimic impotriva sa imi asculte telefonul, sa imi verifice istoricul paginilor de net accesate sau chiar mailul de serviciu, insa messengerul si mailul personal sunt PERSONALE. Daca nu se poate abtine, de asemenea, nu am nici o problema in a restrictiona accesul la toate acestea. Poate am o dereglare hormonala, un ciclu abundent, o ciuperca sau o problema cu sotul infidel, chiar nu simt nevoia sa stie si sefii mei asta. Si banuiesc io asa ca nici el nu simte nevoia sa stie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si daca ti se da voie sa dai telefoane personale in cazuri speciale? Si cazul special e sa-ti suni mama sa-i spui ca inainte de servici ai fost sa-ti iei rezultatul analizelor si ai aflat ca ai sida.

Hai să fim serioşi, o astfel de convorbire nu putea aştepta p

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am recunoscut ca e exagerat exemplul.

 

Ia-le in considerare pe cele ale Dariannei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu am nimic impotriva sa imi asculte telefonul, sa imi verifice istoricul paginilor de net accesate sau chiar mailul de serviciu, insa messengerul si mailul personal sunt PERSONALE. Daca nu se poate abtine, de asemenea, nu am nici o problema in a restrictiona accesul la toate acestea. Poate am o dereglare hormonala, un ciclu abundent, o ciuperca sau o problema cu sotul infidel, chiar nu simt nevoia sa stie si sefii mei asta. Si banuiesc io asa ca nici el nu simte nevoia sa stie.

 

Nu simti nevoia ca sefii tai sa stie asta ? ok, nu folosesti mijloacele fixe ale firmei, simplu.

Nimeni nu interzice sa vorbesti cu cine doresti de pe telefonul personal.

Repet, atunci cand faci o investitie, uriasa sau nu, nu conteaza, pentru a creea o firma, angajatorul, daca doreste, va incerca sa astupe toate fisurile menite sa-i afecteze productivitatea, costurile, securitatea si imaginea firmei sale.

Daca unii o fac in mod legal, chiar daca nu este totul transparent, legal poate fi, altii in schimb trec granita drepturilor omului, facand imixtiuni in zone pentru care trebuie autorizare , si ma refer la ascultatul telefoanelor.

Ne deranjeaza ca suntem supravegheati, mai mult sau mai putin corect, insa daca am fi angajator, daca am avea propria noastra afacere, si am fi "arsi" de cateva ori, ni s-ar parea normal sa facem orice, pentru a nu se mai repeta istoria.

Ma rog, nu mi-am propus acum sa combat orice nu este la fel cu ce spun eu, in fond parerile trebuie sa fie libere si respectate in mod echidistant. :P

Editat de Orpheus62

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×