Sari la conținut
Forum Roportal
Diela

Monitorizare angajati

Postări Recomandate

E normal si legal sa le citeasca si pe astea?!

 

E paranoia daca sta sa se gandeasca ce ar putea, eventual, barfi subalternii in lipsa de ocupatie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La serviciu folosesc mail-ul companiei, mail-ul personal si yahoo messenger. Mi se pare firesc ca angajatorul sa verifice mail-ul companiei, dar pe al meu, personal?! Sau log-urile de yahoo?! E normal si legal sa le citeasca si pe astea?!

 

Asta ma intreb si eu. Mai ales ca citindu-mi mail-ul personal poate afla informatii despre alte persoane care nu sunt angajati ai lui.

 

Daca legea permite urmarirea calculatoarelor angajatilor si are instalat un program din asta, cred ca tot legea ar trebui sa-l oblige sa le spuna angajatilor. Permite? Il obliga? Altfel se ajunge la abuzuri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un angajator care se respecta, pur si simplu iti taie accesul la mailu personal, la mess, etc

Iar ascultatul telefoanelor e ok doar daca se specifica in contractul pe care il semnezi.

 

Eu am semnat asa ceva, si in toate telefoanele in interes personal am grija sa nu fac vreo boacana.

Stiu ca ne e monitorizat accesul la internet, mess-ul etc dar din cand in cand ne mai inchide accesul la cate o pagina de net. In rest stiu sigur ca nu se uita nimeni la 400 de angajati cine unde intra, ci se apeleaza la bunul simt.

 

O alta chestie referitor la ce a zis diela despre colega ei. Discutia a fost personala, si orice discutie cu caracter personal care nu e sustinuta de o persoana publica nu se poate lua in considerare din punct de vedere legal intr-o instanta, si deci prietena ta ar castiga procesul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca nu e specificat in contractul individual de munca, pentru ca acestea adeserori au format standard in companie/institutie, in Regulamnetul de ordine interioara cu siguranta se prevede clar modul de utilizare a telefoanelor si faptul ca convorbirile peronale vor fi imputabile angajatilor. Sunt multi angajatori care verifica in fiecare luna, pe baza facturii de telefonie detaliata, numerele de telefon apelate. Evident ca nu are dreptul sa-ti asculte convorbirile, e absurd.

La fel si cu paginile web accesate. are dreptul sa verifice ce pagini accesezi dar nu sa iti deschida mailul personal.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca incadrezi eronat la corespondenta tertilor, cand ea este prezumata ca o corespendenta a firmei.

Fiecare ar dreptul sa-si deschida propria corespondenta si sa-si inregistreze convorbirile proprii, deci si ascultare telefoanelor proprii firmei este legala.

 

Salariatii nu au agreementul firmei, sa-si depuna convorbirile personale pe sistemul de comunicatii al firmei, este ca si cum as intra pe circuitul telefonic al vecinului sa vorbesc pe banii lui, si el ma intregistreaza.

Comite o infractiune?

Nu, pentru ca nu a intrat el pe circuitul meu sa-mi intercepteze convorbirea.

Poate nu are dreptul sa o faca publica, dar poate sa-mi ceara daune.

Aceiasi situatie in cazul firmei, te poate "executa" ca ai utilizat mijloacele lui, dar nu are dreptul sa utilizeze datele personale si convorbirile private.

Vecinul sau firma daca ti-au pus la dispozitie telefonul lor, nu inseamna ca au si dreptul sa iti inregistreze convorbirea.

Intelege ca este un drept inviolabil, si legea interzice sub orice forma inregistrare a convorbirilor.

Si DA, comite o infractiune.

O firma functioneaza sub forma unei persoane juridice, iar reprezentanti ei sunt doar actionari acesteia. Nu si angajatii.

Deci convorbirile angajatilor indiferent sub ce forma nu pot fi considerate ale firmei.

Intelege ca libertatea cuiva se termina acolo unde incepe libertatea altuia.

Daca mijloacele de comunicatie ale companiei sunt destinate exclusiv pentru interesul companiei, cum poti demonstra ca o convorbire/corespondenta a avut destinatie personala si nu profesionala, fara a-i cunoaste continutul? De violarea corespondentei nu cred ca se pune problema, pentru ca adresele de email din domeniul companiei apartin companiei, nu angajatului.

Dupa numarul care l-a apelat.

Daca mailul era al companiei este ok, convorbirile nu le poti inregistra sub nicio forma . Chiar daca tu scrii asta in regulamentul de ordine interioara .

Singurul lucru acceptat este monitorizarea activitati, deci poate realiza inregistrari video,dar si acelea nu are deptul de a le face publice.

La serviciu folosesc mail-ul companiei, mail-ul personal si yahoo messenger. Mi se pare firesc ca angajatorul sa verifice mail-ul companiei, dar pe al meu, personal?! Sau log-urile de yahoo?! E normal si legal sa le citeasca si pe astea?!

Daca iti deschide mailul sau are program si il retine se cheama ca ti-a violat corespondenta, si este infractiune.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poate fi demis/santajat cu o informatie personala dobandita in felul asta?

 

Demis,nu...dar,santajat :) ...

 

In ce lume traim! :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca la angajare omului i s-a comunicat limitele folosirii bunurilor firmei si faptul ca este urmarit si a fost de acord, ok e riscul/prostia lui daca vorbeste cu amanta de pe telefonul firmei si in timpul convorbirii il mai si face pe sef bou.

Dar daca nu i s-au pus restrictii, nu a stiut ca e urmarit si afla ulterior, poate sa dea firma in judecata pentru acest lucru? Poate fi demis/santajat cu o informatie personala dobandita in felul asta?

Chiar daca la angajare ti-a adus la cunostiinta asa ceva, poti fi antionat in conformitate cu prevederile Codului Munci. Dar nu poti fi destituit abuziv sau santajat cu asa ceva. Santajul este infractiune.

Il poti reclama chiar si pe angajator.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
....Dar nu poti fi destituit abuziv sau santajat cu asa ceva. Santajul este infractiune.

 

De acord cu pozitia de infractiune, cand discutam de santaj, insa ar fi lipsa de profesionalism, ca un angajator sa te destituie uzand asemenea practica, de santaj.

Daca vrea sa te destituie, o poate face determinandu-te pe tine sa te autodestitui, sa renunti la post.

Incepe sa se tina de capul tau, legal, dar la limita, incat cedezi tu nervos si pleci. Stim bine ca daca un angajator vrea sa-ti faca zile fripte, o poate face, prin creerea unui mediu ostil, in ce te priveste, la job, si nu stiu cati pot accepta sa lucreze in stres zilnic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vecinul sau firma daca ti-au pus la dispozitie telefonul lor, nu inseamna ca au si dreptul sa iti inregistreze convorbirea.

Intelege ca este un drept inviolabil, si legea interzice sub orice forma inregistrare a convorbirilor.

Si DA, comite o infractiune.

O firma functioneaza sub forma unei persoane juridice, iar reprezentanti ei sunt doar actionari acesteia. Nu si angajatii.

Deci convorbirile angajatilor indiferent sub ce forma nu pot fi considerate ale firmei.

Intelege ca libertatea cuiva se termina acolo unde incepe libertatea altuia.

Cred ca aici e de discutat.

Firma nu s-a obligat prin contract sa suporte convorbirile personale ale salariatilor.

Convorbirile nu sunt ale angajatilor chiar daca ei vorbesc la telefon, sunt convorbiri in interesul firmei, deci ale firmei. Normal anagajatii nu ar avea voie sa poarte convorbiri personale pe telefonul firmei.

De altfel telefoanele sunt in birouri cu mai multi angajati, tocmai pentru ca se considera ca poarta convorbiri care nu sunt personale/confidentiale. Daca ar fi vorba de convorbiri confidentiale ar fi in cabine eventual protejate antifonic.

Multe firme au contracte cu furnizorul de telefonie sa instaleze telefoane publice pentru angajati in interiorul firmei.

Daca sunt convorbiri ale firmei atunci firma are dreptul sa le inregistreze, si daca angajatii poarta convorbiri personale pe circuitele firmei renunta la confidentialitate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×