Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

  

16 membri au votat

  1. 1. Va lasati ghidati de intuitie?

    • da, de cele mai multe ori
      10
    • depinde de situatie, nu mi-am pus problema
      3
    • nu prea, prefer gandirea la rece
      3
  2. 2. Intitia este o calitate care poate fi educata, invatata?

    • da, orice se educa sau cizeleaza prin invatare
      4
    • nu, este mai mult innascuta, un alt simt
      8
    • intr-o oarecare masura da, dar se face automat, mai mult la nivel subconstient
      4
  3. 3. Cunoasterea de sine determina calitatea intuitiei?

    • da, intr-o proportie covarsitoare
      3
    • nu, intuitia este mai mult inconstienta
      8
    • are mai mult legatura cu simtul realitatii si cunoasterea oamenilor
      5


Postări Recomandate

Ma intereseaza asa din senin subiectul intuitiei, ce este ea, cat se invata si cat este un dat, daca poate fi utilizata in mai toate imprejurarile sau este o alternativa ineficace la gandirea rationala in viata de zi cu zi. Ce loc ar ocupa intuitia in viata voastra, daca ar fi sa va puneti problema? Ascultati de un glas launtric fara prea multa argumentatie sau il ignorati si va bazati mai mult pe constatari stiintifico-empirice?

 

De fiecare data cand ati fost inselati de intuitie, sau nu ati decodificat cum trebuie semnalele ei, v-ati propus sa o inlocuiti pe cat posibil cu o gandire rationala, sau sa va dezvoltati si ascultati mai bine acest simt? Credeti ca ne poate fi de un real ajutor simplificandu-ne existenta? Exista un echilibru natural in viata voastra intre intuitie si ratiune, sau acest lucru este un deziderat?

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma bazez foarte mult pe intuitie. De cate ori nu fac ce intuitiv simt, aducandu-mi argumente rationale contra, o dau in bara. Dar intotdeauna!

 

Uneori mi-e greu sa-mi ascult intuitia pentru ca nu ii gasesc niciun corespondent rational. Viata m-a invatat insa, sa imi ascult intuitia neconditionat, ferindu-ma astfel de multe neajunsuri si ajutandu-ma sa aleg intotdeauna corect.

 

Eu niciodata nu am fost inselata de intuitie.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

intuitia, nu prea am stat sa analizez ce influenta a avut ea in viata mea!

mi s-a intamplat uneori sa reactionez fara a sta pe ganduri, din intuitie si apoi mi-am dat seama ca am trecut de o situatie dificila fara sa ma gandesc la ea; asa ca am considerat ca intuitia este buna si apelam la ea (ca si la instinct) atunci cand receptam vreun pericol sau o oportunitate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@ Melissa

Asta simt si eu, intuitiv. Cand ma uit in urma la greseli comise, stiu ca am fost prevenita la un moment dat, dar am ignorat semnalele intuitiei si am mers mai departe, tot constient alegand. Pana la urma, cred ca am preferat sa gresesc pentru ca sa ma conving.

 

Acum ma intereseaza cum sa fac sa ma educ mai bine, pt a imi asculta si a distinge vocea intuitiei de alte zgomote de fond.

Cred ca aici intervine ratiunea. Dar nu imi este clara legatura.

Editat de Athmy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si intuitia e failibila, ca si ratiunea.

 

A iti asculta intuitia ar avea avantajul (fata de ratiune) ca tine seama de inconstient si nu risti sa te trezesti ca se revolta asta din urma si-si cere drepturile. Dezavantajul e ca daca tine seama de niste elemente negative ale inconstientului, te angajezi pe un traseu autodistructiv.

 

In plus, intuitia e rapida - ajunge la o concluzie mult mai repede decat ratiunea. Daca se dovedeste corecta concluzia, ai economisit timp si energie.

 

 

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

intuitia, nu prea am stat sa analizez ce influenta a avut ea in viata mea!

mi s-a intamplat uneori sa reactionez fara a sta pe ganduri, din intuitie si apoi mi-am dat seama ca am trecut de o situatie dificila fara sa ma gandesc la ea; asa ca am considerat ca intuitia este buna si apelam la ea (ca si la instinct) atunci cand receptam vreun pericol sau o oportunitate.

cred ca vorbesti de perspicacitate, prezenta de spirit.. acestea sunt forme superioare ale intuitiei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum ma intereseaza cum sa fac sa ma educ mai bine, pt a imi asculta si a distinge vocea intuitiei de alte zgomote de fond.

Cred ca aici intervine ratiunea. Dar nu imi este clara legatura.

Primul impuls. Asta este intuitia.

 

De exemplu si in relatiile interumane, intuitia iti face selectia naturala, daca asculti de ea.

Am avut in trecut o patanie urata cu cineva pe care tocmai l-am cunoscut, pentru ca mi-am ignorat totalmente intuitia, care asa s-a alarmat, incat imi dadea si "mesaje" fizice: senzatia de pumn in plex si panica, total nejustificate rational. Am mers pe ratiune ignorand simtirea, si am trait atunci cea mai demonica experienta din viata mea.

 

Un alt exemplu ar fi impulsul simtit atunci cand deja ai traiectoria decisa. Iesi din casa stiind ca mergi pe drumul din dreapta ca intracolo ai tu treaba, cand aflandu-te in fata casei, simti s-o iei la stanga. Daca asculti impulsul si mergi in stanga, nu e de mirare sa auzi ulterior ca pe drumul din dreapta a cazut un avion.. :roll: Cam asta e ideea..

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

exista progrese in folosirea intuitiei? se bazeaza pe intarirea comportamentului care a fost urmat de succes si tot asa

 

Primul impuls. Asta este intuitia.

 

 

da, seamana mai mult a presimtire.

 

ma intereseaza cum se integreaza intr-un comportament constient rational. pentru ca nu o sa ascultam intotdeauna de impulsuri, bune - rele, ele trebuind decodificate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

exista progrese in folosirea intuitiei? se bazeaza pe intarirea comportamentului care a fost urmat de succes si tot asa

Din experienta proprie, da, exista progrese. Este foarte important sa identifici corect ce iti transmite, ceea ce e foarte greu, dar prin antrenament se poate.

 

 

 

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea e ca daca vrei sa asculti de intuitie si sa nu dea gres, este sa o faci in primul moment, fara sa stai prea mult sa analizezi, fiindca din acel moment pot interveni alte elemente disturbatoare. Intuitia este ceva de-o clipa. Cand simti ca ceva nu e in regula, cand te trezesti dimineata cu un anumit sentiment, cand intalnesti o persoana pt prima data... acestea sunt momentele clasice cand ea poate interveni. Daca n-o bagi in seama fix in aceasta clipa, te obisnuiesti cu strigatul ei firav, intervine gandirea logica si incepe s-o contrazica, sentimentele se amesteca si devii dezorientat. Din acest moment asa-zisa intuitie incepe sa dea gres.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×