Sari la conținut
Forum Roportal
alkatraz

Arborele genealogic.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Primul membru al familiei mele pe care l-am gasit in documente , a murit in 1796 ! Necazul e ca nu stiu cand s-a nascut ! :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna !

Cum se poate construi arborele genealogic? De unde trebuie sa incep si cat de departe trebuie sa merg ???

Ma intereseaza macar 4 generatii in spatele meu...

Astept sugestii. Merci.:207:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din ce stiu eu, arborele genealogic se poate face de detectivi particulari sau la evidenta populatiei...Nu stiu cat de usor este dar cred ca asta este calea.Numai bine !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

matematic vorbind sunt 30 de nume...practic e mai greu... :- primăriile şi bisericile ce mai au

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cred ca trebuie sa faceti dinstinctia intre a face arborele genealogic in sensul de a-l desena cand ai datele...si aici e un site foarte simplu care ofera aceasta posibilitate si al doi-lea lucru legat de arborele genealogic si anume cercetarea pentru a descoperii elementele care lipsesc pana la cel mai indepartat punct in trecut.

Pentru a-ti descoperii stramosii...strabuncii si asa mai departe te poti adresa Arhivelor Nationale cu cereri consecutive mergand pe fir pe masura ce ai noi date.

La ei sunt tinute certificatele de nastere, casatorie, etc si pentru perioade mai recente sunt si pe la primarii cam de prin 1880 .

Succes

 

Primul membru al familiei mele pe care l-am gasit in documente , a murit in 1796 ! Necazul e ca nu stiu cand s-a nascut ! :phiu:

Pai in ce fel de documente l-ai gasit...cred ca ai doua variante...ori o iei de la el spre tine...ori o iei de la tine spre el

Trebuie sa fi atent la toate hartiile pe care le ai caci nu stii cate detalii iti ofera...orice fel de hartie...

Succes

 

de ce pleci de la premisa asta? ai incercat sa le obtii?

ia uite aici :lol: daca gasesti normele metodologice ale legii, ai acolo un model de cerere tip de informatii in baza Legii 544. o depui si astepti frumos raspunsul. singurul "nu" pe care ar putea sa ti-l dea, ar fi ca sunt date personale...

Eu mi-am scos de curand foarte multe acte de stare civila de la Arhiva Nationala si de la Primaria sector 1, am ajuns in 1834 si continui.

Succes ...basca am mai descoperit si ceva pamant...asa ca

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...cred ca ai doua variante...ori o iei de la el spre tine...ori o iei de la tine spre el

Am ales varianta a doua : de la mine spre el. In secolul XIX am gasit o sumedenie de ramuri si inca nu am terminat cu increngatura.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×