Sari la conținut
Forum Roportal
alkatraz

Arborele genealogic.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu imi cunosc familia pana la stra-stra-bunici cu tot cu desfacerea lui in lateral (frati, surori, sotii(le) lor si starmosii acestora) dar e foarte complicat de pus pe hartie (sau pe monitor)! Stie cineva un program care sa faca arborele genealogic atunci cand iti cunosti rudele?

 

Si eu conusc o buna parte din arborele meu genealogic, dar mai am de completat pe ici, pe colo. Pentru program (soft) cauta si tu pe net "Family Tree". Sunt multe softuri de creat arbore genealogic. Ce mi s-a parut mie mai "procopsit" este Family Tree Maker - link: http://www.familytreemaker.com/

Au si cautare de stramosi activa pe net, dar din pacate e buna doar ptr cei cu stramosi in America.

Ce as vrea eu ar fi informatii despre cautare de rude si stramosi pe net ptr Romania, sau un site de la Oficiul Starii civile sau arhiva starii civile de unde as putea sa merg pe fir dupa certificate de nastere, casatorie si deces pe liniile maternale si paternale. Stie cineva??

 

eu am gasit un anunt mai demult al unei persoana ca ofere asa servici, iti face arborele G, dar costa nu mai putin de 200$.....acum deci trebuie sa fie mai scump cred, si ti-l face pina la 300 de ani in urma

 

MissEla, la banii astia ($ 200.00 sau chiar $ 300.00) iti cauta ei si stramosii ptr pina la 300 ani in urma sau vor sa le dai tu tot mura'n'gura si ei doar ti-l pun pe hirtie si/sau PC ???

Daca ar face si cautarea stramosilor si a altor rubedenii de grade + si minus parca as da banii astia, pe bune, atfel e tzeapa.........

 

As vrea sa stiu cum pot sa-mi aflu arborele genealogic?

Voi stitzi ce natzi suntetzi la origine?

As vrea sa spunetzi shi voi ce natzi suntetzi pt. ca ma intereseaza subiectul asta!

:spiteful:

 

Alkatraz, cel mai simplu si eficace mod de a-ti afla arborele genealogic este prin metoda "folclorica", adica de la parinti, bunici si strabunici, unchi, matusi, etc. La cit de inapoiati am fost si inca suntem noi romanii e ff greu sau imposibil de mers pe cai stiintifice sau legale.

Cit despre ce natzii suntem fiecare, asta e o chestie personala si total neconcludenta. Te asigur ca daca am putea merge la vreo 20 sau 30 de generatii in urma toti ne-am amestecat si cu altceva in fara de daci si romani. Ca sa nu mai vorbim de faptul ca si dacii si romanii erau deja amestecati cu alte natzii (traci, persi, egipteni, gali, celti, sciti, etc.).

Toti avem "urme" de diversi barbari, migratori, invadatori sau alte natzii conlocuitoare sau vecine. Toti suntem partial nemti, unguri, tigani, armeni, greci, turci, tatari, rusi, polaci, sirbi, italieni, francezi, huni, goti, vizi sau ostro goti, ucraineni, lipoveni, etc, etc. Ceeace numesc americanii "The Melting Pot Of Nations" s-a petrecut si la noi cu mult timp in urma si se mai petrece si azi. Diferenta e ca la ei e mai usor de urmarit pe 200 sau 300 de ani decit la noi pe aproape 2000 de ani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Desi s-a mai discutat pe aici aceasta tema, o redeschid eu.

Cine stie modalitati de cautare a stramosilor si rudelor in vederea alcatuirii unui arbore genealogic cit mai complet si cit mai complex (adica sa cuprinda cit mai multe generatii cu putinta)??

M-ar interesa modalitati de cautare pe net, site-uri oficiul starii civile, arhive nationale de date de stare civila, etc.

De exemplu, daca stiu numele bunicului sa aflu dupa certificatul lui de nastere numele strabunicilor si asa mai departe. Similar ptr alte rude cum ar fi unchi, matusi, si alti strabuni.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ni s-a cerut odata la scoala sa facem asa ceva..si din curiozitate am facut cu ajutorul alor mei arborele genealogic pana la buncii mei...mai departe n-am trecut..stiti de ce?simplu...deja umplusem pagina cu cei 37 de veri..25 perechi de unchi si 12 nepoti(copii de-ai verilor drepti)..si deci..ma intelegeti(si apropo nu fac parte dintr=o familie de puradei sau pocaiti :crazy: ci doar o familie numeroasa)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am cautat si eu pe net si am gasit un site romanesc.Destul de simplu de folosit dar fara prea multe pretentii...

 

www.deli.bro.ro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pentru cine este curios o sa explic eu din ce natii ma trag. strabunicul din partea tatalui a venit din macedonia(am rude si in serbia si in macedonia) pe la inceputl sec 20. bunicul s-a nascut in romania si s-a casatorit cu o romanca. atat cu tata. din partea mamei nu stiu exact...parca stra stra bunicul meu a fost german (bunicul , care a luptat si in al doilea razboi german, a stat 5 ani in siberia din cauza originii germane) evident pe undeva a aparut si o romanca si asa am ajuns eu azi in proportie de 80% sau chiar mai mult cu sange de roman "asezonat" cu putin german si macedonean :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in clasa a 4a ni s-a cerut la scoala... am ajuns pana la strabunici... de ce? mi-am intrebat parintii si bunicii si doar atatea informatii am putut culege...

cat despre informatii de la arhive nationale de date de stare civila, nu cred ca se afla asa ceva pe internet, iar nimeni nu-ti va pune astfel de informatii la indemana decat daca ai pile... :photo: poate peste cativa ani se va schimba situatia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cat despre informatii de la arhive nationale de date de stare civila, nu cred ca se afla asa ceva pe internet, iar nimeni nu-ti va pune astfel de informatii la indemana decat daca ai pile... :) poate peste cativa ani se va schimba situatia

 

de ce pleci de la premisa asta? ai incercat sa le obtii?

ia uite aici :) daca gasesti normele metodologice ale legii, ai acolo un model de cerere tip de informatii in baza Legii 544. o depui si astepti frumos raspunsul. singurul "nu" pe care ar putea sa ti-l dea, ar fi ca sunt date personale...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu eu, din partea tatalui au fost numai romanashi cu traditie, tzarani din generatie in generatie, pana la bunica-meu care s-a mutat la oras... si impreuna cu alte rude, matusi, unchi de-ai mei, bineinteles.

 

Iar din partea mamei, stiu ca strabunicu era tatar, iar bunica-meu are ceva trasaturi asiatice. :kiss: Din partea mamei mamei nu prea stiu mare lucru. Stiu doar ca sora ei are o fiica prin Italia si am si un var acolo...

 

dar daca o luam asa de la inceputul inceputurilor si analizam fiecare destramare si imprastiere ... cred ca majoritatea de-aici suntem rude intre noi. :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×