Sari la conținut
Forum Roportal
Sasha P.

As dori cateva informatii despre Sankt Petersburg.

Postări Recomandate

Nu as vrea sa ii comentez pe rusi pentru ca nu i-am intalnit niciodata, dar in mod sigur nu sunt toti la fel. Dar cred ca sunt patrioti pentru ca au trecut prin multe lucruri (nu atat ei, cat tara) si au luptat si au muncit mult ca sa o apere si sa o mentina.

In general, eu am o parere foarte buna despre fiecare om si sunt convinsa ca toti au mai multe calitati decat defecte. :stars: Cat despre rusi, poate ca sunt unele lucruri, mai mult sau mai putin dure, care i-au schimbat. Va multumesc frumos pentru informatii! :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa mine este unul din cele mai interesante si frumoase orase , este un punct de referinta ,care trebuie neaparat vazut.

Noptile albe sunt in iunie.

La Sankt Petersburg nu exista Balshoi Teatr (este la Moscova )ci Teatrul Mariinsky.

Palatul de iarna si catedrala Sf Isac sunt obligatorii.

Neaparat trebuie sa vizitezi langa Skt.petersburg ,Petrodvoretzul,resedinta de vara a tarlui Petru cel Mare , o capodopera, are un imens parc unde te farmeca jocul neasteptat al fantanilor arteziene (construite pe principiul vaselor capilare ) impodobite cu scultpuri superbe.

Ermitajul este imens ,superb,surprinzator,ca sa vezi totul ai nevoie de 11 ani(1 minut in fata fiecarei opere de arta )!!!!!!!!!!!!!!! O colectie de 2.700.000 piese.

O sa te incante sala de chihlimbar sau cea de malahit din Palatul Iusupov .

http://www.cerqui.it/album/SanPietroburgo/...retz/index.html

 

 

Da,preturile sunt exagerate ,ca in toata Rusia .

Au pietele de vechituri unde poti gasi obiecte antice ,sau mai putin antice , dar interesante.

 

Rusii sunt primitori,calzi,prietenosi,generosi si foarte deschisi .

Ai sa intalnesti multi nosalgici,unii dupa comunism,altii dupa tar,altii dupa perioada de tranzitie .

Eu am foat inainte de '89 de mai multe ori ,apoi dupa 89 doiar de 2 ori(in 1993 cand a fost o saracie lucie ,o foamete crunta ,apoi in 1998 cand am ramas surprinsa ce am vazut,o evolutie si dezvoltare incredibila ) dar orasul a avut intotdeauna eleganta ,maretie si mai ales frumusete .

O ghida rusoaica mi-a spus ca ei beau vodka cu platoul de fructe pe masa.In timp ce beau ,manaca fructe ,le creste rezistenta la taria bauturii.

Si la ei functiona targuitul la taxi ,el cere , tu propuneai,pana la urma plateai jumatate din suma ceruta initial si toata lumea era multumita.

Editat de tosca_5
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar, Marlboro,vroiam sa te intreb: in ce an ai fost acolo, de ai amintiri atat de proaste despre rusi?......eu ii stiu cu totul altfel- sufletisiti si primitori!...( poate pentru ca vorbesc rusa) :o:

 

da, sunt patrioti, pt ca asa au fost educati si au o mandrie nationala pe care nu o ascund si care uneori deranjeaza, fiind catalogata drept ingamfare....mai ales ca la noi acest sentiment e o pasare rara, din pacate

 

am fost de multe ori, chiar de multe ori, si ma mai duc. Am umblat si prin alte parti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:o:

 

ultima poza e cu aurora boreala, care poate fi vazuta, atunci, cand incep noptile polare :luck:

 

koffe, ultimele doua poze m-au dat gata!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
hehe, atunci apuca-te si fa geamantanele! :yes: :spiteful:

 

abia ce le-am desfacut! :brunette:

Sankt Petersburg trebuie sa mai astepte putin... :haha:

da' poze mai vreau, de ce esti lenes si nu mai postezi la foto? :wizard:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bridget , fotografia este nimic pe langa realitate,trebuie sa treci in programul tau viitor Sankt Petersburgul !

In iunie cand sunt noptile albe este ireal,nu este lumina ca ziua ,este o lumina stranie ,ai impresia ca esti in alta dimensiune.

Editat de tosca_5
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Rusia....vodka...Stalin....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×