Sari la conținut
Forum Roportal
midnight-ghost

Ultimul film pe care l-ati vazut

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am vazut de curand Painkiller 2023 pe Netflix, despre mafia doctorilor prescriptori de OxyContin (Fentanil) care a cauzat moartea a peste 500 de mii de americani.

Azi ma pregatesc sa vad Dealeri de durere, cu Emily Blunt, tot pe Netflix, si tot cu acelasi subiect, drogurile prescrise legal (OxyContin - Fentanil).

Aceeasi mafie a drogurilor legale functioneaza si in Romania, pe aceeasi schema, cunosc cazuri in care sotia e medic psihiatru iar sotul agent comercial autorizat de alprazolam (xanax), zolpidem (Stylnox) ca sa le enumar pe cele mai uzitate droguri din Romania. 

 

387873717_338751095482902_8255673424829399053_n.jpg

Editat de Avalon73
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dac'ai stii in cabinetele medicale cum cersesc anumiti pacienti medicamentele alea de durerea mintilor sau injectii ... am auzit mereu, ca aici ne pune sa asteptam intr-o camera de consultatie separat fiecare pacient, dar usa nu este inchis de multe ori, iar doctorul stie care urmeaza la rand si prin instalatia de Aer Conditionat se aude discutia din toate acele camere de consultatii.   Multi le-au folosit zeci de ani tot feluri de pilule din toate natiunile existente pe aici, la un moment dat nu mai rezista fara, tremura toata mainile si picioarele fara control.

Eu le-am spus ca nu vreau nimic pe numele meu pana n-am avut o operatie, sufar durerea mai bine fara medicamente.     Nu platesc pentru NETFLlX, n-o sa vad filmul ca nici la cinema nu merg ca acolo ma forteaza sa cumpar o galeata de Floricele pentru mai mult de 3-4 ori decat costul biletului de film.   Altfel nu-i rentabil afacerea.     

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 hour ago, The Unknown said:

Dac'ai stii in cabinetele medicale cum cersesc anumiti pacienti medicamentele alea de durerea mintilor sau injectii ... am auzit mereu, ca aici ne pune sa asteptam intr-o camera de consultatie separat fiecare pacient, dar usa nu este inchis de multe ori, iar doctorul stie care urmeaza la rand si prin instalatia de Aer Conditionat se aude discutia din toate acele camere de consultatii.   Multi le-au folosit zeci de ani tot feluri de pilule din toate natiunile existente pe aici, la un moment dat nu mai rezista fara, tremura toata mainile si picioarele fara control.

Eu le-am spus ca nu vreau nimic pe numele meu pana n-am avut o operatie, sufar durerea mai bine fara medicamente.     Nu platesc pentru NETFLlX, n-o sa vad filmul ca nici la cinema nu merg ca acolo ma forteaza sa cumpar o galeata de Floricele pentru mai mult de 3-4 ori decat costul biletului de film.   Altfel nu-i rentabil afacerea.     

Da, e un cerc vicios cand ajungi dependent de droguri asa zis legale, esti la mana lor pana la moarte. Si ei stiu asta si profita financiar.

In RO netflix e 5 euro (25 lei). Pop corn imi fac singur la microunde insa, inainte sa imi moara consoarta, mergeam saptamanal la mall la film cu tot dichisul, floricele, nachos cu crema de branza, suc. in 99% din cazuri eram doar noi doi in sala. De atunci, filmele de cinema mi le descarc de pe filelist si speedapp.io (doua site-uri romanesti de torenti) e ilegal dar la ora actuala pretul unui bilet la cinema e deja exagerat. Cred ca vremea cinemaurilor a apus de cand cu serviciile de streaming si ieftinirea tv-urilor smart.

Editat de Avalon73
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu cred ca acele business-uri ci cinematografe s-a terminat cu inceperea COVID-ului.   Mergeam la un Mall pentru mai multe magazine dar daca nu mai functioneaza, nu pierd timpul acolo, insa parcarea lasata pentru Cinema este infricosator de gol.   Cat traiesc nu mai trec pe acolo!!!  

Zilele astea sotul voia sa vada un film nou abia iesit si era anuntat ca va rula la un cinema dar nu era deschis cand a ajuns acolo, desi a fost reclamat la TV.   

Noi avem o cutie atasat la TV cu multe canale extra, se poate acolo pe loc abona la orice ca se plateste cu Credit Card dar eu nu ma uit decat 1 ora pe zi dar la altceva decat filme. 

Totusi un film cu Clint Eastwood oricat de slab ar fi, stau si ma uit pan-la capat sau pana adorm, care vine prima, nu se stie  :o: 

Ultimul film pe care l-am vazut intr-o sala de Cinema a fost pe 10 Mai 2002 - Mother's Day in Statele Unite - Unfaithful cu Richard Gere, era premiera filmului in USA!!!  

Fii-mea m-a dus sa vedem ultima extravaganta al sotiei fidele in america.   Pentru ca femeile de rand erau la masa de pranz cu familia, la cinema erau toti doctorii cunoscuti plus inca o sala plina de eliti, care aveau rezervatii in restaurante pentru CINA pana la ora inchiderii.  Se auzeau ce discutau ca asta era evenimentul zilei ... unde vor manca disera!!!

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Then she found me (2007) Colin Firth, Helen Hunt

Waiting to exhale (1995) Whitney Houston, Angela Bassett 

Tootsie (1982) Dustin Hoffman, Jessica Lange

Tiptoes (2002) Gary Oldman, Matthew McConaughey, Kate Beckinsale, Peter Dinklage, Patricia Arquette

Toate foarte drăguțe și decente. 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Napoleon și Jeanne du Barry, ambele la cinema.

Cronologic trebuia sa incep invers, cu Jeanne du Barry, dar Napoleon poate fi numai primul... si il asteptam de foarte mult timp.

Bun, Napoleon: mi-a placut mult, scene memorabile, scenografie de vis si la final am lacrimat putin (deci si emotionant). Dar trebuie privit si tratat strict artistic.

Realist si istoric vorbind, filmul incearca sa ne arate un Napoleon caricatural pe alocuri, destul de mic dpdv al prestantei, fara mari merite, mai degraba conjuncturale, pus mare accent si pe niste falsuri istorice in ce il priveste, dezamagitoare ignoranta lui Ridley Scott in chestiuni istorice si mai ales grotesca incercarea lui de minimalizare a lui Napoleon. Nu stiu de ce ne e greu sa recunoastem ca in decursul istoriei au existat si supraoameni. Extrem de putini, dar au existat. El a fost unul dintre ei, probabil cel mai mare si mai luminat conducator pe care l-a avut lumea asta. Multa lume vorbeste de grandomanie si tiranie, dar uita ca tiranii erau ghilotinati acolo - ori el a fost EXTREM de iubit de popor si pe timpul vietii, si dupa moarte si va fi vesnic - si uita ca mare parte din razboaiele purtate de el au fost declansate de coalitii contra Frantei, care era amenintata din toate partile si despicata in interior. In fine, m-am descarcat acum putin.

Jeanne du Barry: puțin lent la început, dar bun și frumos - de la prestațiile actorilor la scenografie, ținute, coloana sonoră, emoție transmisă. A, iar Depp are o pronuntie excelenta in franceza (poate a mai prins cate ceva de pe cand era cu Vanessa Paradis :o:). Recomand.

Editat de King1
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

După ce am scăpat Bani însângerati am alergat ca o apucata și eu la Napoleon. 

Frumos. Phoenix frumos. 

Dar mesajul este clar și sunt de acord. Prin prisma conceptelor contemporane Napoleon e nimic altceva decât un autor de genocid. În vremurile crude și însângerate în care a trăit, acest fapt e trecut cu vederea. 

Dar e autor de genocid iar Franța îl recunoaște ca atare. Corect. 

  • Like 2
  • Downvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Saw X, 2023 (de gasit pe www.speedapp.io) - Personajul principal, John Kramer (Jigsaw) suferind de o tumora pe creier in faza terminala, ia urma unei chipe de doctori sarlatani care mimau operatii ba de cancer de tiroida, ba de tumori pe creier. Il prinde pe chirurgul sef al echipei de medici (si in final pe toti din echipa) care real in viata de zi cu zi era taximetrist. il prinde il leaga intr-un scaun si-i monteaza doua bombe cu ceas in antebrate, apoi dintr-un aparat se aude, ai la dispozitie 2 minute sa-ti tai mainile daca esti un chirurg atat de bun si vei scapa cu viata, alege viata fara maini si plina de regretele inselatoriilor pe care le-ai facut sau mori intreg. Fiecare membru al echipei de sarlatani este supus unui test  ultimul test fiind lacomia de bani versus spiritul de sacrificiu personal, pe care John Kramer (Jigsaw) il castiga. (IMDB rating 6,6)

 

Editat de Avalon73

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Killer, 2023, Netflix, cu Michael Fassbender - psihologia lupului singuratic, a omului complet lipsit de scrupule, gata sa muște și mana care l-a hrănit pentru scopuri criminale

 

Editat de Avalon73
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×