Sari la conținut
Forum Roportal
ana0nyma

Facultatea de geografie

Postări Recomandate

Si la EI sunt unele posturi pentru unii pe care-i tin sechestrati pe vapor in Atlantic si care-si mai zic cautatori de balene.

 

Touche. :roll: Cu rezerva ca nu caut balene in Atlantic pentru ca am terminat geogra in Romania, ci pentru ce am terminat dupa, altundeva. Desi daca e sa aleg intre specializari, ma consider in primul rand geograf. Deci da, banuiesc ca sunt un exemplu pentru cei care ar alege geogra ca sa faca cercetare - desi greu, e posibil sa ajungi in final sa faci chestii interesante.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

as mai vrea sa stiu daca la hidrologie si meteorologie se da admitere doar la geografie si daca se leaga facultatea prea mult de fizica si chimie,ca eu sunt la uman...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
as mai vrea sa stiu daca la hidrologie si meteorologie se da admitere doar la geografie si daca se leaga facultatea prea mult de fizica si chimie,ca eu sunt la uman...

 

 

Şi dacă facultatea se leagă de meteorologie, şi dacă nu, cine vrea să ajungă un bun meteorolog, trebuie să ştie matematică şi fizică pentru că domeniul studiază atmosfera şi fizica atmosferei. Nu se pot

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salut! eu vreau sa ma inscriu la bucuresti la geografie la meteorologie. m-am uitat pe orarul celor din primul an, mai demult si materiile (chiar daca nu stiu in ce constau) nu erau chiar de speriat. oricum, nu cred ca exista vreo facultate unde toate materiile care se studiaza sa placa studentilor... si la meteo ca si la planificare, geologie sau cartografie se studiaza si materii care nu s-au predat intensiv la profilul uman in liceu (eu am terminat stiinte sociale si din clasa a10a nu mai fac fizica si chimie, iar la matematica nu faceam mare lucru). eu imi pun dosar la meteorologie si cartografie sau planificare teritoriala (inca nu sunt sigura). concurenta e mare si examenul e destul de greu. trebuie sa ai nota peste 9,5 la examen (50% bac - 50% examen) ca sa fii sigur ca ai sanse la buget... Succes!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×