Sari la conținut
Forum Roportal
delia delia

Serviciul ambulanta

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

poate nu ma vei crede, de multe ori la accidente e mai util un paramedic!

 

Nu contest asta... probabil sunt mai utili la descarcerari, in a da prim ajutor am dubii.

Intr-o saptamana am avut de-a face de doua ori cu acesti paramedici fara sa vreau.

 

O data ambulanta chemata pentru o femeie beata, cazuta pe strada.

 

Si a doua oara - un caz grav - un om in etate la vreo 70 de ani s-a dat de-a berbelacu pe scarile de la metrou. Partea foarte grava (in opinia mea) este ca s-a dat de-a berbeleacu folosindu-si capul.

Sa fiu mai explicita - omului i s-a facut rau (era in fata mea cam la vreo 5 scari distanta) coborand scarile de la intrarea in metrou statia Brancoveanu, s-a clatinat si a cazut cu capul direct pe scari, dandu-se efectiv cu capul de fiecare treapta pana jos.

Am inlemnit, credeam ca a murit.

Nu murise, slava domnului. Capul ii era "franjuri", o mana (cred ca aceea l-a salvat) era luxata.

Nu-si pierduse cunostinta, si-a revenit un pic, incat sa putem vorbi cu el. Acuza dureri de ceafa, de gat, nu se putea misca.

Am chemat ambulanta, a venit dupa aproximativ 30 de minute, dupa ce a facut un ocol din nu stiu ce motiv (adica a trecut prin fata statiei de metrou cu viteza, cu girofarul pus, fara sa opreasca. S-a reintors pana la urma.

 

A coborat o matahala de om cu o privire de-ti venea sa te ascunzi, a intrebat unde e persoana accidentata, a coborat intr-un sictir total (in sensul ca se misca in reluare), a ajuns la fata locului nu l-a intrebat nimic pe batran, l-a fortat sa se ridice l-a prins de o mana ca si cum ar fi luat o leguma, l-a mai prins altcineva de o mana si asa a urcat cu el scarile acelea multe de la Brancoveanu. Mai mult tarat.

L-a asezat pe un scaun si i-a zis ca nu are nimic, ca-i pune o atela si sa-si cheme sotia.

Nu l-a interesat daca are probleme la gat, la cap.

 

Imi pare extrem de rau ca nu l-am filmat, dar in momente din acestea pare nu-ti mai functioneaza mintea.

 

M-am interesat ulterior ce presupune a fi paramedic, si am ramas socata.

Niste cursuri care variaza intre 3-6 luni si atat.

Invata cum sa actioneze in anumite cazuri de urgenta si gata. Asta-i tot.

 

In cazul accidentelor de circulatie, poate sunt utili - au indicatii clare probabil - sa-i transporte de urgenta la spital.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ehh daca e sa o luam asa, gasim si medici sau asistente de genul asta. Ei fac treaba asta zilnic. E o rutina pentru ei. Cam ca si atunci cand proaspata mamica fiind, chemi bunica sa imbaieze bebelusul (ca tie iti e teama), iar bunica il ia de cap si il spala de parca sta sa il rupa.

 

Am avut nevoie de ambulanta acum doi ani. Am sunat la 112 si dispecerul mi-a zis sa astept ca vine imediat o ambulanta. Dupa jumatate de ora am sunat sa vad ce se intampla. Mi-au zis ca iau cazurile in functie de gravitate, ceea ce mi se pare normal. Noi nu eram prioritari, evident ca doar era vorba de o batrana de 78 de ani, cu un picior rupt. Batranii oricum nu au prioritate.

Asa cum ziceai si tu, au coborat niste matahale cu figuri acre, de parca ziceau "ce dracu'ne-ai mai deranjat si tu?" si au carat-o pe bunica-mea de parca era o carpa. Oricum, ei s-au purtat frumos. Mai aiurea a fost la spital, unde nimeni nu ne zicea nimic si ne plimba de colo colo. Dar asta-i alt subiect!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate serviciul ambulanta lasa de dorit la fel de mult ca altele,nu deviez de la subiect.

Nici in cazul accidentelor de circulatie nu ajung in timp util si cand ajung au aceeasi indolenta si nepasare ,ma intreb de ce au ajuns sa lucreze intr-un domeniu in care este nevoie de pricepere si daruire.

Mi-am amintit de ultimul accident feroviar ,modul cum au actionat cei de la ambulanta a lasat un gust amar.

Am vazut zilele trecute cateva ambulante noi,cu dotari de ultima ora.

Am intrat in vorba cu unul dintre soferii de pe o astfel de ambulanta si am intrebat cine il insoteste in cazurile de urgenta.A ras de intrebarea mea,niciun medic din spital nu stie sa foloseasca aparatura din dotare.

Fara cuvinte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ehh daca e sa o luam asa, gasim si medici sau asistente de genul asta. Ei fac treaba asta zilnic. E o rutina pentru ei. Cam ca si atunci cand proaspata mamica fiind, chemi bunica sa imbaieze bebelusul (ca tie iti e teama), iar bunica il ia de cap si il spala de parca sta sa il rupa.

 

Am avut nevoie de ambulanta acum doi ani. Am sunat la 112 si dispecerul mi-a zis sa astept ca vine imediat o ambulanta. Dupa jumatate de ora am sunat sa vad ce se intampla. Mi-au zis ca iau cazurile in functie de gravitate, ceea ce mi se pare normal. Noi nu eram prioritari, evident ca doar era vorba de o batrana de 78 de ani, cu un picior rupt. Batranii oricum nu au prioritate.

Asa cum ziceai si tu, au coborat niste matahale cu figuri acre, de parca ziceau "ce dracu'ne-ai mai deranjat si tu?" si au carat-o pe bunica-mea de parca era o carpa. Oricum, ei s-au purtat frumos. Mai aiurea a fost la spital, unde nimeni nu ne zicea nimic si ne plimba de colo colo. Dar asta-i alt subiect!

 

Ai dreptate Darianna, insa bunica/bunicul au aceleasi drepturi ca oricine altcineva, indiferent de varsta.

Lor, celor de pe ambulanta, le e lehamite de orice, indiferent de varsta celui caruia trebuie sa-i ofere ajutorul.

Trist e ca nu au facut acele cursuri de 2 parale pentru ca au vocatie, ci pentru a castiga un ban.

Si ceea ce este mai interesant (am descoperit tot ulterior), este faptul ca sunt obligati si in afara programului de serviciu sa acorde primul ajutor, daca nu, au de suferit urmarile legii. Inca nu am descoperit legea, dar e o certitudine, mi-au confirmat-o patru persoane care lucreaza pe "duba mortii".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai da, la fel ca si medicii. Odata ce ai depus un juramant, nu conteaza daca ai sau nu halatul sau uniforma pe ei. Sunt obligati sa iti acorde ajutor in caz ca ai nevoie.

 

Iar in legatura cu drepturile batranilor, mi-e sa nu se fi inteles gresit ce am zis eu mai sus. OAMENII, indiferent de varsta, trebuie sa fie egali in ceea ce priveste sistemul sanitar. In ochii lor, ai mesdicilor, paramedicilor etc, nu sunt asa. Ok, in ochii unora dintre ei, ca sa nu se simta cineva lezat. Nu vreau sa generalizez, ca pana la urma chiar nu sunt toti asa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×