Jump to content
Forum Roportal
elly_ignuta

Coxartroza

Rate this topic

Recommended Posts

Am 24 de ani si in ultimele luni am avut dureri intense la soldul stang si in regiunea fesiera. Uneori durerea se extinde pe picior in jos. Initial am crezut ca durerile astea sunt cauzate de scolioza, pe care stiam de mult timp ca o am. Apoi am mers la un medic reumatolog si dupa ce mi-am facut radiografie, mi s-a spus ca am inceput de coxartoza (de asemenea sunt suspecta de sacroileita). Tratamentul pe care il iau deocamdata consta in Yogaflex (pe care trebuie sa il iau timp de trei luni) si mai iau ceva antiinflamatoare. Totusi, deocamdata nimic nu pare sa-mi diminueze durerile. Si problema e ca la locul de munca stau tot timpul pe scaun (lucrez la calculator), ceea ce nu e deloc indicat pentru boala asta pe care se pare ca o am. Are cineva vreo sugestie pentru ce ar trebui sa fac in privinta coxartrozei?

Da, gimnastica medicala zilnic, si mult sport. Adica misca-ti fundul de pe scaunul ala.

Vezi sa ai calculatorul in centrul biroului si nu intr-o parte, adica sa stai rasucita la el.

Recomandarea mea este sa mergi la o clinica speciala de reumatologie pentru un diagnostic complet si sa ai mare grija de tine daca este nevoie sa schimbi si serviciul.iti spun din experienta mea personala,sotia mea avea dureri mari de coloana si toata lumea zicea ca este un junghi intercostal .Am fost la Clinica de Reumatologie din Cluj,unde i sa pus diagnosticul de osteoporoza ,are 26 de ani este tinara ca si tine.Acuma trebuie sa urmeze tratament cativa ani ca sa isi revina,asa ca numai sta si dute si ocupate de sanatatea ta pentru ca esti tanara si organismul se vindeca.Insanatosire grabnica.

M-ar interesa daca se pot opera excrescentele osoase care apar in unele cazuri de coxartroza.

De operatia pentru proteza, stiu.