Sari la conținut
Forum Roportal
keep_on

E trist ce se intampla

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ar fi interesant sa aflam cum isi construiesc cei care considera ca suntem singuri pe acest pamant principiile de viata. Pe bune. Chiar pe bune.

 

Pe principiul ce mie nu-mi place altuia nu-i face.Pe principiul educatiei,al culturii si al bunului gust.Pe principiul ca pot face orice atata timp cat nu afectez pe nimeni.Pe legile scrise.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci pana la urma pr principiul deosebirii raului de bine? Sau poate inteleg eu gresit....

 

Nu mai incerca... :roll:

M-am intrebat si eu de multe ori si n-a iesit nimic.

 

 

Eu mai incerc. Tare as vrea sa ajung la un consens pe tema asta... sau macar sa-i inteleg.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deci pana la urma pr principiul deosebirii raului de bine? Sau poate inteleg eu gresit....

 

Bun si rau strict din punctul meu de vedere.

 

Eu mai incerc. Tare as vrea sa ajung la un consens pe tema asta... sau macar sa-i inteleg.

 

Eu nu incerc sa-i inteleg pe cei care cred.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bun si rau strict din punctul meu de vedere.

 

 

Da, am inteles. Ideea era cum iti formezi acel punct de vedere? Pe ce principiu deosebesti binele de rau? Am inteles ca in mod personal, dar cum ai ajuns la acel mod.

 

 

Eu nu incerc sa-i inteleg pe cei care cred.

 

Fiecare e liber sa faca si sa incerce ce vrea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, am inteles. Ideea era cum iti formezi acel punct de vedere? Pe ce principiu deosebesti binele de rau? Am inteles ca in mod personal, dar cum ai ajuns la acel mod.

 

Prin mediul in care am crescut.E complexa treaba,tine mai mult de psihologie,de dezvoltatrea personalitatii.E pur si simplu personalitatea mea.

 

Binele si raul sunt definite foarte bine in codul penal,fiscal,rutier etc. :roll:

 

Si daca vrei sa stii,a incercat tata sa ma duca la biserica cand eram mic,dar eu statam afara,nu vroiam sa intru.Cum de altfel fac si acum,ultima data am intrat intr-o biserica strict in scop turistic,in Spania,acum 2 ani,dar promit sa nu mai fac lucrul asta,sa bag in seama aceste cladiri construite pe controlul maselor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Prin mediul in care am crescut.E complexa treaba,tine mai mult de psihologie,de dezvoltatrea personalitatii.E pur si simplu personalitatea mea.

 

Binele si raul sunt definite foarte bine in codul penal,fiscal,rutier etc. :roll:

 

Si daca vrei sa stii,a incercat tata sa ma duca la biserica cand eram mic,dar eu statam afara,nu vroiam sa intru.Cum de altfel fac si acum,ultima data am intrat intr-o biserica strict in scop turistic,in Spania,acum 2 ani,dar promit sa nu mai fac lucrul asta,sa bag in seama aceste cladiri construite pe controlul maselor.

 

 

Stii...? De ce imi tot vorbesti mie de biserica, atunci cand eu vorbesc de credinta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stii...? De ce imi tot vorbesti mie de biserica, atunci cand eu vorbesc de credinta?

 

Bine nu mai vorbesc.Eu am dat raspunsul.Asta e personalitatea mea.Daca m-am nascut intr-o familie buna doar nu ai vrea sa ajung un puscarias,nu?

 

Tu ce vrei sa zici ca acest bine si rau ne este bagat in cap de al de sus?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bine nu mai vorbesc.Eu am dat raspunsul.Asta e personalitatea mea.Daca m-am nascut intr-o familie buna doar nu ai vrea sa ajung un puscarias,nu?

 

Tu ce vrei sa zici ca acest bine si rau ne este bagat in cap de al de sus?

 

 

Eu nu vreau sa zic nimic, doar sa inteleg niste treburi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca te nasteai in Orientul Mijlociu, de pilda, nu mai povesteai pe forumuri despre Iisus si Jehova, ci te rugai din ceas in ceas in vreo moscchee ridicand sezutul intru slava lui Alah. :beee:

 

Yo...preafericite Silentie...las' ca si bunica cind se ruga noaptea inainte de culcare batea niste matanii din alea serioase cu capul la pamint si ridicind sezutul intru slava lui Isus si a "maicii domnului". Si uitea asa au tinut-o salele in buna conditie de-a lungul anilor,din pricina nenumaratelor matanii facute zilnic. Ala exercitiu fizic.

 

Apropo stii ce-s alea matanii si cum se fac nu? :roll:

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ar fi interesant sa aflam cum isi construiesc cei care considera ca suntem singuri pe acest pamant principiile de viata. Pe bune. Chiar pe bune.

 

Nu toata lumea are nevoie de o carte sfanta pentru a se ghida in viata. Oare daca n-ar fi existat biblia, tu ai fi devenit vreun infractor ? N-as crede. Desi nu te cunosc, dupa felul in care te exprimi, ai o mare doza de bun-simt. Este greu de crezut ca manierele si politetea se trag dintr-un text antic in care Moise si-a construit principiile de viata in fata unui tufis vorbitor.

Iar daca principiile etice si comportamentul uman, in adevaratul sens al cuvantului, s-ar deduce din credinta, atunci n-ar mai fi puscariile pline de credinciosi.

 

Pe aceeasi idee, "ar fi interesant sa aflam cum isi construiesc principiile de viata" supusii lui Allah (astia nu cred ca suntem singuri pe pamant ) care isi detoneaza braul exploziv intr-un autobuz plin de copii. :roll:

 

E trist ce se intampla, nu ? :beee:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×