Sari la conținut
Forum Roportal
keep_on

E trist ce se intampla

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sau te inseli tu, dupa parerea altora. Mie nu mi-a impus nimeni religia cu forta, dragilor, v-a fost servita cu forta ? Cum, explica-mi te rog Silentia. Te-a tinut mamica cu forta in biserica?

 

Desi ai coborat nivelul discutiei nepermis de mult( dovada ca in lipsa argumentelor se discuta persoana si nu ideea), am sa-ti raspund ca, de exemplu, Biserica Ortodoxa a impus studierea in scoli a sistemului mistic iudeo-crestin, cu telul vadit de a-l transforma in adevar in mintile copiilor. Ea socoteste ca regulile religioase invatate in copilarie vor fi insusite ca adevaruri.

 

Uite un exemplu in care se confunda una cu cealalta! "Ironia la adresa religiei" - cand eu ma refeream la credinta!

 

Adevarat, numai ca aceasta credinta in Duhul Sfant si Dumnezeul iudaic ti se trage tot din religie, religie care tine de momentul istoric si de cadrul geografic. Daca te nasteai in Orientul Mijlociu, de pilda, nu mai povesteai pe forumuri despre Iisus si Jehova, ci te rugai din ceas in ceas in vreo moscchee ridicand sezutul intru slava lui Alah. :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Voi aia care sunteti atat de tristi pentru ca unii sufera de foame, cand ati dat ultima data pomana unei familii sarace? Sau cand ati stat ultima data de vorba cu cineva cu probleme, ascultandu-l neconditionat, cu dorinta de a ajuta? Nu vedeti ca fugiti de raspundere, e mai usor sa dam vina pe Creator,nu?

 

Ce ai scris aici confirma ca NU exista un zeu in plus este in contradictie cu ce ai scris inainte.Suntem doar noi.Cand un animal se inbolnaveste inseamna ca a gresit cu ceva? Hai sa fim seriosi.

 

Unii nu suporta gandul ca suntem singuri pe aceasta lume,ca totul se intampla aleator sau din cauze cat se poate de firesti daca analizezi ce a condus la un anumit fapt si se agata de forte imaginare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Desi ai coborat nivelul discutiei nepermis de mult( dovada ca in lipsa argumentelor se discuta persoana si nu ideea), am sa-ti raspund ca, de exemplu, Biserica Ortodoxa a impus studierea in scoli a sistemului mistic iudeo-crestin, cu telul vadit de a-l transforma in adevar in mintile copiilor. Ea socoteste ca regulile religioase invatate in copilarie vor fi insusite ca adevaruri.

 

 

 

Adevarat, numai ca aceasta credinta in Duhul Sfant si Dumnezeul iudaic ti se trage tot din religie, religie care tine de momentul istoric si de cadrul geografic. Daca te nasteai in Orientul Mijlociu, de pilda, nu mai povesteai pe forumuri despre Iisus si Jehova, ci te rugai din ceas in ceas in vreo moscchee ridicand sezutul intru slava lui Alah. :lol:

 

Numai prostii vorbesti.Unde ai vazut tu in scolile din Romania ca se preda sistemul mistic iudeo-crestin? :P

Nu biblia se preda in scoli ci religia ortodoxa.Intre una si cealalta nu e nici o legatura...asa cum intre tine si biblie e o distanta ca de la cer la pamant.Cat stiu eu despre martieni atat ai si tu habar de Dumnezeul biblic sau al iudeilor...

 

 

 

Ce ai scris aici confirma ca NU exista un zeu in plus este in contradictie cu ce ai scris inainte.Suntem doar noi.Cand un animal se inbolnaveste inseamna ca a gresit cu ceva? Hai sa fim seriosi.

 

Unii nu suporta gandul ca suntem singuri pe aceasta lume,ca totul se intampla aleator sau din cauze cat se poate de firesti daca analizezi ce a condus la un anumit fapt si se agata de forte imaginare.

 

Du-te si te culca.Un somn bun este un bun sfetnic.Poate iti mai vine mintea la cap... :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Numai prostii vorbesti.Unde ai vazut tu in scolile din Romania ca se preda sistemul mistic iudeo-crestin? :P

Nu biblia se preda in scoli ci religia ortodoxa.Intre una si cealalta nu e nici o legatura...asa cum intre tine si biblie e o distanta ca de la cer la pamant.Cat stiu eu despre martieni atat ai si tu habar de Dumnezeul biblic sau al iudeilor...

 

Da' ce se preda ( a se citi "se predica") in scolile din Romania? Dogma bazata pe scrierile sfinte ale zeului Meteor? :cry:

Daca intre biblie si religia ortodoxa nu e nicio legatura, asta e vina popilor si altor paraziti sociali dar si a multora dintre credinciosi care n-au citit macar un verset din biblie.

 

Si vezi ca si tu ai trecut la atac la persoana. Si tot in lipsa argumentelor...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da' ce se preda ( a se citi "se predica") in scolile din Romania? Dogma bazata pe scrierile sfinte ale zeului Meteor? :lol:

Daca intre biblie si religia ortodoxa nu e nicio legatura, asta e vina popilor si altor paraziti sociali dar si a multora dintre credinciosi care n-au citit macar un verset din biblie.

 

Si vezi ca si tu ai trecut la atac la persoana. Si tot in lipsa argumentelor...

 

In scolile din Romania nu se preda dogmele lui Meteor ci ideile ingenioase ale catorva sute de barbosi rapanosi,canonizati si care au inventat SFANTA TRADITIE ORTODOXA.

 

Ce atac la persoana visezi? :cry: Doar stii ca te iubesc cu iubire vesnica. :P Eu atac prostia cu intentia sa vindec omul de aceasta maladie.Sunt un chirurg spiritual. :no:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Du-te si te culca.Un somn bun este un bun sfetnic.Poate iti mai vine mintea la cap... :lol:

 

Na raspuns al unui om teoretic trecut prin viata.

 

 

Si vezi ca si tu ai trecut la atac la persoana. Si tot in lipsa argumentelor...

 

:no:

 

Ce atac la persoana visezi? :cry: Doar stii ca te iubesc cu iubire vesnica. :P Eu atac prostia cu intentia sa vindec omul de aceasta maladie.Sunt un chirurg spiritual. :)

 

M-ai atacat pe mine pt. ca eu am "atacat" personajul tau imaginar.Tu sustii(doar nu o sa zic dumneavoastra) ca ce religia e diferita de divinitate.Ia spunene si noua de unde si de la cine ai aflat conceptul asta de divinitate? Daca traiai in jungla,fara oameni cine iti mai spunea de dumnezeu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Desi ai coborat nivelul discutiei nepermis de mult( dovada ca in lipsa argumentelor se discuta persoana si nu ideea), am sa-ti raspund ca, de exemplu, Biserica Ortodoxa a impus studierea in scoli a sistemului mistic iudeo-crestin, cu telul vadit de a-l transforma in adevar in mintile copiilor. Ea socoteste ca regulile religioase invatate in copilarie vor fi insusite ca adevaruri.

 

 

 

Adevarat, numai ca aceasta credinta in Duhul Sfant si Dumnezeul iudaic ti se trage tot din religie, religie care tine de momentul istoric si de cadrul geografic. Daca te nasteai in Orientul Mijlociu, de pilda, nu mai povesteai pe forumuri despre Iisus si Jehova, ci te rugai din ceas in ceas in vreo moscchee ridicand sezutul intru slava lui Alah. :P

 

Ma faci sa rad. Am "coborat" nivelul discutiei? NU, ti-am dat doar genul de raspuns pe care il cerea afirmatia ta. Nu faci decat sa te plangi de faptul ca "religia ne sufoca" . Nu este adevarat, prostitutia, marile moravuri si nesimtirea sunt promovate ca valori la tot pasul, pe ecrane, in viata de zi cu zi. De astea nu te poti feri, nu de religie!!!!

Si inca ceva - persoana care a inceput topicul se referea la fatarnicia "necredinciosilor" fata de CREDINTA si nu de religie- dar probabil nu toata lumea intelege asta. studierea in scoli a sistemului mistic iudeo-crestin, cu telul vadit de a-l transforma in adevar in mintile copiilor , ........ia intreaba un diriginte sa vezi care-s orele cu cel mai mare absenteism? Bietii copii obligati sa asiste la aceste ore de " magie"........sunt de plans .nu-i asa?

Te simti atacata personal desi nu a facut-o nimeni.........poate ca nu ai inteles ce raspuns doream.......In ce fel te-a agresat pe tine - credinta cuiva......?

Apoi......fi sigura ca daca te nasteai si tu in Iran, tot la Allah te inchinai si nu discutai despre Duh Sfant, etc asa ca exemplul tau nu e un argument in favoarea a ceva.....,,...

 

Ce ai scris aici confirma ca NU exista un zeu in plus este in contradictie cu ce ai scris inainte.Suntem doar noi.Cand un animal se inbolnaveste inseamna ca a gresit cu ceva? Hai sa fim seriosi.

 

Unii nu suporta gandul ca suntem singuri pe aceasta lume,ca totul se intampla aleator sau din cauze cat se poate de firesti daca analizezi ce a condus la un anumit fapt si se agata de forte imaginare.

 

Jet, nu se pune problema ca "unii nu suporta faptul ca suntem singuri pe lume....." Unii chiar stiu ca nu suntem singuri pe lume, de aceea sunt impacati cu ei insisi . Dar neavand credinta - cum e probabil cazul tau- crezi ca "lumea" se agata de imagini spirituale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
M-ai atacat pe mine pt. ca eu am "atacat" personajul tau imaginar.Tu sustii(doar nu o sa zic dumneavoastra) ca ce religia e diferita de divinitate.Ia spunene si noua de unde si de la cine ai aflat conceptul asta de divinitate? Daca traiai in jungla,fara oameni cine iti mai spunea de dumnezeu?

 

Si cine te-a pus sa ataci personajul meu "imaginar"?Intamplator e cel mai bun prieten al meu si daca cineva zice spune ceva rau de el dau cu toporul :cry:

 

Nu trebuie sa spun eu sau altcineva vreunui jungle-man de Dumnezeu.El este in constiinta fiecarui om daca o are intreaga si nevatamata.Daca si-a neglijat-o,este bolnava sau chiar moarta e problema lui. :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi interesant sa aflam cum isi construiesc cei care considera ca suntem singuri pe acest pamant principiile de viata. Pe bune. Chiar pe bune.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ar fi interesant sa aflam cum isi construiesc cei care considera ca suntem singuri pe acest pamant principiile de viata. Pe bune. Chiar pe bune.

 

Nu mai incerca... :roll:

M-am intrebat si eu de multe ori si n-a iesit nimic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×