Sari la conținut
Forum Roportal
zodiak

Originea rom

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ati observat ca graiul muntenesc (cel din zona Buzaului)seamana cu cel bucovinean?

Nu, dar am observat un nou set de clone. C

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
interesanta dezbaterea voastra de pe forum ... :crazy: .... dar ce parere aveti despre Teoriile genezei romanesti .... unii sustin ca poporul roman s-a format la sud de dunare, altii ca la nord (desi aici nu prea sunt argumente stiintifice) ... si altii k s-a format atat la nord cat si la sud ...

 

 

din cate stiu eu ... romanii de la sud de dunare au fost cuceriti de turci si nu mai stiu de cine... insa cei de la nord au avut alta istorie.... romanii de la sud de dunare inca mai exista... se numesc aromani :yam: ... au suferit diferite schimbari ... inainte mai existau acolo si alte popoare asemanatoare: istroromani, meglenoromani ... :yam: acum mai sunt cateva satulete din bulgaria in care traiesc aromani... am auzit ca daca mergi acolo te poti intelege cu ei ... pe romaneste ... dar nu stiu ce sa zic ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oriunde s-a format e un popor de terminati oricum, care se oftica daca le spui, au impresia ca sunt smecheri si nu mai e nimeni ca ei pe fata planetei. Specialitati: furtul si tupeul nesimtit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am citit recent una din cartile lui Lucian Boia pe acest subiect si nu pot decat sa-l recomand ca autor. Nu doar pentru faptul ca e un istoric important, ci si pentru consistenta si perseverenta cu care incearca sa trateze sursele istorice in mod obiectiv. E fascinant si amuzant, citindu-l, sa descoperi modul in care istoria romanilor si a limbii romane a fost abordata in mod fundamental diferit de diversi istorici (inclusiv cei mai de marca) din ratiuni ce nu aveau nimic in comun cu cercetarea istorica in sine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oriunde s-a format e un popor de terminati oricum, care se oftica daca le spui, au impresia ca sunt smecheri si nu mai e nimeni ca ei pe fata planetei. Specialitati: furtul si tupeul nesimtit.

 

Am avut de la cine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×