Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Versetele in cauza,se refera la reincarnere sau nu?  

46 membri au votat

  1. 1. E vorba de reincarnare?

    • Da
      20
    • Nu
      20
    • Nu stiu
      6


Postări Recomandate

Ptr. haym herman: stiu ca esti un om intelegator si tocmai de aceea apelez la buna ta intelegere. Dumnezeu este suveran si El face ce vrea si fie ca vrem sau nu, trebuie sa acceptam acest adevar. Dar ceea ce mai stiu sigur e ca Dumnezeu iubeste omul si-i vrea binele. Daca vrei sa-ti spun mai multe despre asta iti spun, cu mare placere.

 

Ptr. Arcangelo

Chiar as fi curios sa-mi arati unde anume se contrazice Biblia. Dar intr-adevar, nu e locul potrivit pe acest forum. Poate pe e-mail (george.chiriac91@gmail.com).

Intr-adevar, acel om nu avea cum sa fi pacatuit inainte de a se naste, dar revin la pacatul adamic, care se mosteneste in fiecare om. Si ...daca vrei as vrea sa-mi dai un exemplu de un om care a fost sfant.

Nici Isus nu a fost sfint,ca a pacatuit cel putin de 2 ori,daca acceptam ce este scris.

A blestemat smochinul nevinovat.

Ca saracul el a facut fructele la vremea cind primise porunca de la Dumnezeu ,nu cind a avut Isus toane sa le caute.Si nici alti pomi nu aveau fructe atunci ca nu era vremea roadelor.De ce numai smochinul a fost blestemat?

A zis despre Ioan ca el este Ilie,dar Ioan zice ca el nu e.Si nu a fost ca Ilie inca nu a venit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Biblia explica boala ca o consecinta a pacatului -nu spune ca bolile genetice sunt vreo fatalitate.

 

Budismul explica mai clar. Nu se transmite pacatul (eroarea actului comis) ci

consecintele actului. Transmiterea nu se poate face dec

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Budismul explica mai clar. Nu se transmite pacatul (eroarea actului comis) ci

consecintele actului. Transmiterea nu se poate face dec

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu este nevoie sa ne spuna Crestinismul ca sa ne dam seama ca ideea reincarnarii nu este deloc "avantajoasa" pentru noi. A crede in reincarnare inseamna a lasa pe maine ce poti face azi, adica "lasa, ca o fac in viata urmatoare" ori, stim cu siguranta ca avem o viata, viata aceasta. Sa nu ne batem joc de ea in speranta ca vom mai avea o alta sansa...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Amyra, e buna parerea ta ca Dumnezeu nu se leaga de anumiti oameni sau institutii de pe pamant, dar chestia cu interzicerea.... Uite, ptr. mine Adevarul absolut este Biblia. Daca Biblia vorbeste de reincarnare eu cu siguranta ca voi crede asa ceva. Si intr-adevar, oamenii dau gres si tocmai de aceea trebuie sa cautam sa vedem daca ceea ce spun ei e adevarat.

 

Dumnezeu nu este acea persoana care daca vrei sa afli ceva, iti interzice ca asa vrea El. Premiza este ca El daca interzice ceva anume, stie mai bine ca noi, de ce si ne si explica de ce, ptr. ca noi sa putem intelege. Esti de acord?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Amyra, e buna parerea ta ca Dumnezeu nu se leaga de anumiti oameni sau institutii de pe pamant, dar chestia cu interzicerea.... Uite, ptr. mine Adevarul absolut este Biblia. Daca Biblia vorbeste de reincarnare eu cu siguranta ca voi crede asa ceva. Si intr-adevar, oamenii dau gres si tocmai de aceea trebuie sa cautam sa vedem daca ceea ce spun ei e adevarat.

 

Dumnezeu nu este acea persoana care daca vrei sa afli ceva, iti interzice ca asa vrea El. Premiza este ca El daca interzice ceva anume, stie mai bine ca noi, de ce si ne si explica de ce, ptr. ca noi sa putem intelege. Esti de acord?

 

Adica vrei sa spui ca daca biblia ar recunoaste reincarnarea (de fapt chiar o recunoaste,apropos,doar biserica nu recunoaste reincarnarea) atunci tu ai crede ca exista si daca nu o recunoaste atunci nu exista?...M-ai pierdut...lasa-ma sa te intreb : cine a decretat ca biblia pe care noi o cunoastem azi in forma actuala, este compusa din cele mai reprezentantive si de incredere evanghelii?Biserica,nu?Adica o sleahta de preoti flamanzi cu balele pe jos de pofte trupesti si nu numai...deci?e credibil?De ce nu recunosc toate evangheliile?De ce alte evanghelii contrazic flagrant pe cele ce compun biblia?Nu ti se pare ca ceva "pute" in Alaska?Cine iti garanteaza tie ca evangheliile din bibile n-au fost modificate,chiar si numai prin omiterea unor pasaje importante care daca ar fii fost incluse, per total, contraziceau de fapt tot conceptul crestin?Mie nu mi se pare in regula ca in 2010 sa mai ma ghidez dupa un compendiu de scrieri carora nu le pot verifica originalitatea, ba mai mult, am destule date care imi dau de banuit ca ar fii contrafacut adevarul si Legea prin acest manuscris.Imi pare rau, nu pot sa ma ghidez dupa adevarul nimanui...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acuma eu nu stiu ce inseamna ptr. tine adevarul. Ptr. mine ti-am zis ce inseamna. In primul rand te contrazic total ca Biblia sustine reincarnarea (daca vrei iti pot da si argumente).

 

In al doilea rand problema ar fi ca tu nu crezi in autenticitatea Bibliei (oricum nu esti obligata sa crezi). Dar chiar esti tu sigura 100% ca Biblia a fost modificata si schimbata de preoti? Biblia este scrisa de mii de ani de oameni diferiti (varsta, sex, statut social, nationalitate, etc.), in perioade de timp diferite si totusi exista pana azi.

 

Eu iti garantez ca daca ai sa te pui sa o studiezi cu atentie, ai sa observi ca ea este 100% autentica si adevarata.

Uite: In Biblie sunt scrise profetii care sau implinit dupa sute de ani, exact asa cum a fost scris, pana la cel mai mic amanunt. Asta nu-ti spune nimic?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×